Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:08 24.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Освен тези двете,нови [re: фaмyлyc]  
Автор Aнибaл (търсещ)
Публикувано22.01.07 17:50



Ти да не си бил дядо мраз та джудженцата познаваш?
Снежанка по-ме интересува -постни инфо



Светът е пълен с тайни


Тема Re: Освен тези двете,нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор saur (член)
Публикувано22.01.07 18:32



Точно така, картата засяга предимно Азия, но и Балканите, като съседна на (Мала) Азия област.

И кое му е "точно така"? Йероним говори за карта на Йерусалим и Йерусалимския храм, а не за карта "предимно" на Азия, която била засягала и Балканите.
Ставаш смешен...

Най-ляво пише нещо за готи... гети. Ще ми помогнеш ли да го разчета?

Ще помогна:
...gothi q(u)i
...gete

Оставям на теб да си го допълниш.

С това, че си измисляш.

Други си измислят. Нека се види кой!







Тема Re: Освен тези двете,нови [re: Aнибaл]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано22.01.07 18:44



Преглеждал съм всякакви





Тема Re: Освен тези двете,нови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckий (Чудотво®ец)
Публикувано22.01.07 19:03



Ще помогна:
...gothi q(u)i
...gete
Оставям на теб да си го допълниш.


Благодаря, горе-долу и аз така си го разчетох, само дето не съм убеден, че пише точно getE. Важното е, че Йероним по-подробно бетонира подозренията ми със своето:

“Et certe Gothos omnes retro erudii magis Getas quam Gog et Magog appellare consueverunt. Hae itaque septem gentes, quas de Japheth venire stripe memoravi, aquiliones partem habitant.”

Други си измислят. Нека се види кой!

Измисляш си и още как!
Тия хуни са поставени при Каспийско море и северозапад от Бактрия.
По времето на Йероним хуните са вече по Дунав, самият той казва, че четат Псалтира. Така че ако изобщо можем да ги поставяме около Каспийско море, това е в много по-старо време, когато се е считало, че масагетите живеят там. С това реално доказваш, че картата наистина е била съставена първоначално преди Йероним, за което ти благодаря.
Иначе хуните щяха да бъдат на съвсем други места.

-:-:-



Тема Re: Освен тези двете,нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор saur (член)
Публикувано22.01.07 19:25



горе-долу и аз така си го разчетох, само дето не съм убеден, че пише точно getE

Точно gete пише. Мога да ти обясня и защо, ама нали си умно момче, и сам ще се сетиш.



Измисляш си и още как!
Тия хуни са поставени при Каспийско море и северозапад от Бактрия.


Тия хуни са поставени на североизток от "Бактрия" (всъщност реката Бактра, днес Балх). А между хуните и Каспийско море е Seres - така наричали западната част на Китай...

Но не се отчайвай. Проблемът не е в теб, а в автора на картата. За съжаление сведенията му не струват много.

Ако настояваш, че трябва да вярваме на картата "на св. Йероним" (от 12 век!), как ще обясниш факта, че според тази карта река Ганг извира от... Кавказ?

Може да не ми отговаряш.

Бъди жив и здрав и... малко по-критичен!



Тема Re: Освен тези двете,нови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckий (Чудотво®ец)
Публикувано22.01.07 19:42



А между хуните и Каспийско море е Seres - така наричали западната част на Китай...

...с което току що се самоопроверга, че говорим за хуни.



Ако настояваш, че трябва да вярваме на картата "на св. Йероним" (от 12 век!), как ще обясниш факта, че според тази карта река Ганг извира от... Кавказ?
Може да не ми отговаряш.


Ще ти отговоря, за да не се чудиш.
Под Кавказ някога се е разбирала цялата планинска верига, почваща от Алпите и свършваща с Хималаите. Затова имаш и "Кавказ, който минава през земите на траките и илирийците", продължава през днешен Кавказ, минава през планините над Индия и свършва в Китай.
Това отговаря на въпроса ти за Ганг и Кавказ - нищо неверно не е писано и това, че не струвало, само показва, че не ти изнася.

-:-:-


Тема Re: Освен тези двете,нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор saur (член)
Публикувано22.01.07 19:54



с което току що се самоопроверга, че говорим за хуни.

Хуните са ти написани отвъд Серес черно на бяло, не съм ги измислил аз. Пък ти си приказвай каквото искаш.

Под Кавказ някога се е разбирала цялата планинска верига, почваща от Алпите и свършваща с Хималаите. Затова имаш и "Кавказ, който минава през земите на траките и илирийците", продължава през днешен Кавказ, минава през планините над Индия и свършва в Китай.

Да, и по цялата тая територия, от Алпите до Хималаите и Китай, "само българи живеят". Знаеш ли, понякога си по-забавен дори от учителя си Ганчо Ценов.



нищо неверно не е писано и това, че не струвало, само показва, че не ти изнася.

А, значи си съгласен с автора на картата, че хуните са били в Китай.



Тема Re: Освен тези двете,нови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckий (Чудотво®ец)
Публикувано22.01.07 20:17



Да, и по цялата тая територия, от Алпите до Хималаите и Китай, "само българи живеят". Знаеш ли, понякога си по-забавен дори от учителя си Ганчо Ценов.

Какво? Не можеш да го отречеш и почваш да си правиш сам смешки като нашия форумен Господ? Ще отречеш ли това, което съм писал за Кавказ?
Айде спори с Прокопий:



А, значи си съгласен с автора на картата, че хуните са били в Китай.

Мне, имам много гадната стратегия да следвам масагетската бойна тактика. Правя привидно отстъпление, след което се обръщам и гледай какво става:

Beyond Lake Maeotis it spreads on the
other side of the straits of Bosphorus to the Caucasus
Mountains and the river Araxes. Then it bends back to
the left behind the Caspian Sea, which comes from the
north-eastern ocean in the most distant parts of Asia, and
so is formed like a mushroom, at first narrow and then
broad and round in shape. It extends as far as the Huns,
Albani and Seres. This land, I say,--namely, Scythia, 31
stretching far and spreading wide,--has on the east the
Seres, a race that dwelt at the very beginning of their
history on the shore of the Caspian Sea
.
Йордан

Сиреч както си измисляш за хуните в Китай, така си измисляш и за Серес.
---
Та колкото е "смешно", че имаме пигмеи и жерави край Жеравна в Тракия, толкова е "смешно", че имаме разклонение на Кавказ в земите на траките и илирийците. А най-смешно, е че хуните живеели при Серес - каспийските автохтони, набедени за китайци.

Айде жив и здрав и ти. Отивам да пиша две страници с не толкова забавни работи.

Редактирано от Йoaн_Mизийckий на 22.01.07 20:20.



Тема Re: Освен тези двете,нови [re: Йoaн_Mизийckий]  
Автор saur (член)
Публикувано22.01.07 20:58



Не можеш да го отречеш и почваш да си правиш сам смешки.

Ти си тоя, дето прави смешките, аз само се забавлявам на твой гръб.
То не бяха готи-"славяни", дето подписват документи meinai handau, то не беше св. Йероним, възкръснал през 12 в., за да напише, че Мизия е България.

Айде спори с Прокопий

Никога не съм твърдял, че Прокопий или авторът на картата "на Св. Йероним" от 12 в. са добри в географията, а точно обратното. Този текст само показва колко объркани са им познанията. Впрочем ако проучиш добре картата, би могъл да разбереш откъде нейният автор си е събирал информацията. Но по-добре недей, защото ще откриеш, че сред източниците му има и доста по-късни от 388 г., когато Йероним (истинският) е превел съчинението на Евсевий.

имам много гадната стратегия да следвам масагетската бойна тактика...

гледай какво става:

... This land, I say, namely, Scythia, stretching far and spreading wide, - has on the east the Seres, a race that dwelt at the very beginning of their history on the shore of the Caspian Sea.


Да, странна тактика и стратегия, да цитираш сведение, което подкрепя казаното от мен. Очевидно за Йордан серите живеят на изток от Каспийско море, както смята и авторът на картата. Какво ли остава за хуните, които "св. Йероним" поставя на изток от серите.



Ето ти една карта към географията на Птолемей, да се убедиш къде са серите. Обърни внимание и на OTOROCORAS, то отговаря на octorogorra от картата "на св. Йероним", където са поставени хуните.





Тема Re: Освен тези двете,нови [re: saur]  
Автор tonza (член)
Публикувано22.01.07 21:48



Впрочем ако проучиш добре картата, би могъл да разбереш откъде нейният автор си е събирал информацията. Но по-добре недей, защото ще откриеш, че сред източниците му има и доста по-късни от 388 г., когато Йероним (истинският) е превел съчинението на Евсевий.


Какви например?

Редактирано от tonza на 22.01.07 21:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.