Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:28 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Архимандрит Агатангел Богориди  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано18.01.07 09:25



Един въпрос, който може да изглежда страничен на форума, ако е така, изтрийте го.

По бащина линия произлизам от Софрониевия род; в музея в Котел в родословното дърво на св Софроний, изписано преди 20-тина години, има една клонка с моето име, но само с две листа (две деца), третото още не израснало

. Прочее, аз съм мислил, че тия претенции на някои мои роднини по бащина линия да са потомци на св Софрония чрез един свещеник - мой прадядо от Котленско и да излязат родственици на могъщия Стефанаки бей и Алеко паша(а защо не наследници, като се знае съдбата на рода) не са нищо повече от семейна легенда. Впоследствие от едни краеведски книги и при посещението в музея разбрах, че няма преувеличение и нещата стоят така, прадядо ми поп Захария наистина е внук на една от дъщерите на св Софрони Врачански.

Преди точно 3 години обаче си бях за късмет в България за малко и точно в тоя момент ме търси някой с отличен български, който се представи за мой братовчед, архимандрит и княз Богориди и пожела да се срещнем?! Съгласих се и се оказа, че това е 33-34 годишен представителен духовник, архимандрит на Вселенската патриаршия - отец Агатангелос БОГОРИДИ. ПО някаква доста странна версия през 60-те началото на 70-те попада в България след гибелта на родителите си (според него - организирана от хунтата като автом катастрофа, с цел да се унищожат останките от монархистите в Гърция и пр). Та след това - попада в България пак по уговорки на правителството, научил български и пр. Така или инче, по физиономия тоя отец имаше някои черти - вежди, правилен нос, форма на устните, които се забелязват у Алеко паша и други от Богориди, може би и дядо Софроний се е отличавал с тях. А познанията му за историята на рода бяха много обширни и подоробни.

След няколо часа среща си разменихме визитки, телефони и повече не се и видяхме... Видях обаче във вестници 24 часа и още някой интервюта с архимандрита, както и че се е ангажирал да се свърже с потомци на рода на Софроний и роднини на Богориди. Сега ги търсих в нета тия статии, но не мога да извадя линк.

Имах на времето едно съмнение, подхранвано от евероятната история с попадането му в България - дали това не е някой авантюрист, който се представя с благородническа титла, диховен сан и пр за да замая някои хора евентуално да търсят с него наследството на Богориди (което не е малко), от друга страна достатъчно публично се е държал тогава г-н Агатангел, а и никакви подобни теденции не усетих при срещата ни, напротив, останах с най-добри впечатления. А и достатъчно съм живял, за да знам, че реалността поднася такива сюжети, които и най-голямата фантазия не може да измъти.

Та - да попитам, като хора, които предполагам бихте забелязали, ако се появи такава личност с исторически претенции - пряк потомък на Алеко паша и пр - от 2004 (мисля) идвал ли е отново и з България? Той имаше намерение да излезе и по телевизията, да търси наследници и роднини на Богориди и пр.

Това покрай темата за архонтите - да не изляза аз "Чифут архон" накрая

Редактирано от фaмyлyc на 18.01.07 09:38.




Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.