Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:27 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Аз-буки и бико-къщанови  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано09.01.07 18:22



В предишния си пост отбелязах, че названията на елинските букви имат смисъл на иврит: алеф=бик, бет (вет) = дом, но нямат смисъл на елински. Т.е. елините са приели еврейските названия на буквите без превод (като папагали).

Римляните рационално са отхвърлили имената на буквите, защото са им били безсмислени и са ги наричали просто с по едно "е": а, бе, це, но са запазили спомена за еврейското влияние в името на азбуката си: "алфабет" (буквално в превод алфабет=бикокъща).

Руснаците уж са приели "азбуки"-то, но си го наричат по гръцко-еврейски "бикокъща" (алфавит).

Ако "кирилицата" (независимо от кого е измислена) произхождаше от елинската азбука, защо й трябваше смисленото назоваване на буквите "аз", "буки", "веди", "глагол", а не позлзваше като елините "безсмислените" и за тях и за нас звукоподражания на еврвейските "бик", "дом", "камила" алфа, бета, гама?

Искам да кажа, че ако "кирилицата" е въвела смисъл в имената на буквите, тя е ползвала прототип, който е по-стар от елинската "алфабета", за която елините не са знаели, че е "бико-къща"... Най-вероятно трябва да се търси коптската връзка...

Редактирано от д-pOxБoли на 09.01.07 18:25.



Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: д-pOxБoли]  
Автор OrokoSaki (8G Ninja)
Публикувано09.01.07 19:22



Ако продължиш да четеш, ше видиш че бик и къща са стартирали кариерата си точно като опростени египетски (т.е коптски) йеорглифи...

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: OrokoSaki]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано09.01.07 19:56



Правиш ли разлика между йероглифи (бик и къща) и азбука (алфабет=бикокъща)?


Впрочем, на древноегипетски бик се е произнасяло като "ка", а къща - като "пр" или "пер" и нямат нищо общо с алеф и бет...


Редактирано от д-pOxБoли на 09.01.07 20:08.



Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: д-pOxБoли]  
Автор OrokoSaki (8G Ninja)
Публикувано09.01.07 20:32



Какво мислиш че са буквите ако не опростени йероглифи?

Всички са преписвали от някой, така че не разбирам какво се учудваш толкова?

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: д-pOxБoли]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано09.01.07 23:22



Изписвали са се :

А - АСЬ
Б - БОУКЬІ ,

Което може да се прочете и като много смислено изречение :

Ась бо укы = Аз съм в учението/познанието.

БикоКъщата е на низки материално-първобитни нива на мислене.
Нашето е абстрактно и нематериално.
Може би в това и основно се различават.
Може би !?

Лично мнение.





ппс : При един по-задълбочен анализ,
имената на българските букви са наистина абстрактни,
а не конкретни, като : нож, сърп, оръжия и др.



Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: OrokoSaki]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано10.01.07 07:34



Не говорим за буквите, а за названията им, както и за названията на системите от букви (азбуките).

Впрочем, буквите частично са се получили от опростяване на иероглифи, но не са опростени йероглифи, а са система от краен брой знаци, чрез който могат да се изразяват безкраен брой понятия (за разлика от иероглифите, кото могат да изразяват само ограничен брой понятия - ако се появи ново понятие - например "ракета", то при иероглифната система трябва да се измисли нов йерогиф, а при буквената система известните букви се съчетават по нов начин). Аналогично, както с позиционните бройни системи с краен брой цифри можем да изразим безкраен брой числа...



Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: д-pOxБoли]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано10.01.07 10:08



Впечатляваща теория. Ако не бях виждал и буквите на двете азбуки, можех да й повярвам



Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: фaмyлyc]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано10.01.07 10:44



Впечатляваща теория.
И още по-впечатляващо безверие ...









Тема Re: Аз-буки и бико-къщанови [re: фaмyлyc]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.01.07 10:57



Значи един език с два (или повече диалекта) и две азбуки!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Фамулус, азбуки са само Глаголицата и Кирилицатанови [re: фaмyлyc]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано10.01.07 11:12



Има две азбуки: глаголица и кирилица и те значително се отличават графично, наистина. Но не се отличават в наименованието на буквите.

Ако говориш за еврейската и гръцката буквена ПОДРЕДБА, не казвай азбуки, а АЛФАБЕТИ или БИКОКЪЩИ. Бикокъщите имат различна графика (като при азбуките), но еднакви названия на буквите (като при азбуките).

За да не останеш само с две видяни азбуки, щракни на долния link и разгледай там голямата таблица:

[url][http://en.wikipedia.org/wiki/Phoenician_alphabet/url]

Редактирано от д-pOxБoли на 10.01.07 11:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.