Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:35 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема ПБЦ кавалерията не е носела щитове!!!нови  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано11.12.06 18:35



Първо го забелязах на миниатюри отнасящи се за разцветата на ПБЦ. На тях български конници с ризници, шлемове, мечове и копия преследват ромеиски конници, които имат и щитове за разлика от нашите войници.
Когато разгледах графичните изображения на конници от периода на ПБЦ от Плиска и Преслав не остана съмнение. Съвсем ясно се вижда, че войниците нямат щитове и държат свободно с една ръка юздата и с другата или с двете ръце копието(пика). На повечето изображения се разпознават дори различните типове ризници носени от воините: плетена, гьонена, ламеларна(пластинчата). На една рисунка дори конят е "облечен" в ламеларна броня. Но никъде няма щитове.
Чел съм също, офицерите в римката войска( риските офицери са имали коне)
не са носели щитове, но са имали броня, която е била главното им защитно въоръжение за разлика от легионерите. Незнам обаче дали римската кавалерия е носела щитове и имали това връзка с неносенето на щитове от българската кавалерия през ПБЦ.(ВБЦ носят щитове както личи и на български миниатюри.




Тема Re: ПБЦ кавалерията не е носела щитове!!!нови [re: OO8]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано11.12.06 19:18



Българските войница са били римски офицери, според сравнението.
Странно.
Може и така да е било.



Привет !





Тема Re: ПБЦ кавалерията не е носела щитове!!!нови [re: Vencci*]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано11.12.06 23:15



Не знам дали има нещо странно, въпреки че не се бях замислял. Тъй като са били конни стрелци то един щит, малък или голям, само би им пречил в движението и в самата стрелба (лично мнение). Как смятате



Тема Re: ПБЦ кавалерията не е носела щитове!!!нови [re: OO8]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.12.06 07:52



Римските "офицери" са носели щитове. Разбира се зависи от ранга. Центурионите, знаконосците и декурионите носели малки кръгли щитове, които са се казвали parma:


Иначе кавалерийските щитове били най-често овални или шестоъгълни:



Facta, non verba!


Тема Re: ПБЦ кавалерията не е носела щитове!!!нови [re: Last_Roman]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано13.12.06 12:16



Благодаря за инфото. Просто бях чел в една книга, че офицерите в древния Рим не са носели щитове, но за римската кавалерия знам, че са имали щитове.

Колкото до бг кавалерията от периода на разцвета на ПБЦ, е факт, че не са носели щитове. Това ясно е показано на изображения на конници от епохата.




Тема Има миниатюри и на бълг.конници с щитовенови [re: OO8]  
Автор deLake (sir)
Публикувано13.12.06 20:00





Първо го забелязах на миниатюри отнасящи се за разцветата на ПБЦ. На тях български конници с ризници, шлемове, мечове и копия преследват ромеиски конници, които имат и щитове за разлика от нашите войници.
Има миниятюри , на които и българите са със щитове (напр. от хрониката на Скилица за битката при Одрин), а също такива, на които византийците нямат.
За съжаление ня можах да намеря снимка или рисунка на един от графитите - там конника е с кръгъл щит.

_______________________




Тема Re: Има миниатюри и на бълг.конници с щитовенови [re: deLake]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано14.12.06 12:28



В Скилица миниатюрите са от ХІІ век.


Знам за кой графит говориш. Онзи с бронирания кон, което навярно не си забелязал. Ако го разгледаш внимателно ще видиш ,че "щита" се получава от пресичането на линиите на копието и ръката държаща юздите, които заедно с подмишницата образуват подвеждащ овал, но ръката дъжи юздите и няма как да е надянат на нея щит по този начин.Това е просто пространство между ръката и тялото.




Тема Re: Има миниатюри и на бълг.конници с щитовенови [re: OO8]  
Автор deLake (sir)
Публикувано14.12.06 21:52



За кои миниатюри тогава става дума? Изображенията на миниатюри на българи от преди 12 век не е толкова често, че да се фундаментални изводи.
А на графита - "овалът" е доста големичък и кръгличък. Ще потърся пак за изображение.

_________________________


Редактирано от deLake на 14.12.06 22:01.



Тема Re: Има миниатюри и на бълг.конници с щитовенови [re: deLake]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано15.12.06 09:51



Изображенията на миниатюри на българи от преди 12 век не е толкова често, че да се фундаментални изводи
Именно за това главно свидетелство са графитите. Те представят информация от първа ръка.
Овалът наистина е големичък и кръгличък, но не е щит, а само илюзорна форма. Ако можеш да качиш това избражение в нета ще съм ти благодарен. То показва добре брониран конник с ламеларна броня и конят му също е покрит целия с такава броня. Направи ми впечатление и оръжието му, което може да е алебарта, а не обикновено копие. Защото не прилича на копията със знаменца, а напомня на алебардоподобно острие.


Редактирано от OO8 на 15.12.06 09:52.



Тема Re: Има миниатюри и на бълг.конници с щитовенови [re: OO8]  
Автор deLake (sir)
Публикувано15.12.06 21:21



В НАМ го има - не мога да кажа обаче дали е самия релеф, или негово копие. Ама не дават да се снима - поне на простосмъртните. Но ако го намеря ще го сложа.

_______________________





Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.