Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:35 22.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Излишно е да обясняваш,нови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано14.12.06 22:09



СА СИ ВАНСЯЛИ!!
после им хрумва ч,е от Източна европа са по-здрави. Но в крайна сметка ще установят,че е от храната и от гледане на ТВ!!





Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано14.12.06 22:17



Иван Костов се почувства българин и постъпи по..................български?!!



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: kanalcek]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано14.12.06 22:21



А`бе хърпун, ти мелез ли си ?



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Caбaзий]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано14.12.06 22:21



Иван Костов се почувства българин и постъпи по..................български?!!

Нямам никаква представа как се чувства Иван Костов. Познавах се що годе добре с малката му дъщеря - за нея не знам каква точно се чувства(ше), камо ли за баща й.

Какво значи да постъпваш по български? Не одобрявам опити да се налагат каквито и да било стереотипи, освен към гърците и юдеите.



-:-:-


Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано14.12.06 22:48



С изкаването си,че ням азначение какъв си а какъв се чувстваш налагаш нуждата от стереотип!!
Какво означава чувстваш, как трябва да се измерва това чувство ? С какво ?
Аз знам, че съм българин по произход и това ми дава право да знам и да бъда всичко свързано с България и да нося ОТГОВОРНОСТ пред бъдещето!
А ако си с чужд произход кво ти пречи в един момнет да кажеш: аз не съм чист българин затова няма пороците на българите!!



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Vencci*]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано14.12.06 22:51



Може и да е но е похвално,че не иска да е мелез и ,че му е писнало от лайнри дето тврдят,че няма значение дали си мелез или не!!



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Caбaзий]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано14.12.06 23:09



Явно човека имаше предвид, че някой, да кажем чужденец, харесва българите, техния мироглед и ценности и желае да живее сред тях. Ако този човек има и какво да допринесе за развитието на народа, ако уважава нейната история тогава какъв е проблема той да се нарече българин? Ако и самия да си остане познат като чужденец до края на живота си (няма как), то поне потомците ще са израснали с българско самосъзнание и въпреки, че са смесени (това е безмислено понятие - смесване има дори само между двама човека) то те няма да се чустват по-малко българи. Аз да запитам друго - чуствате ли всичките мошеници, крадци и убийци, които са от т. нар. български етнос като част от българския свят, манталитет и светоусещане? Аз не, защото знам, че българското мислене е различно от това, което медиите искат да припознаят като български начин на мислене. Един добър човек, дори и чужденец, няма да откажа да го приобщя към себе си ако тои харесва моя начин на живот.



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: БoянГeнoв]  
Автор Caбaзий (възкръснал)
Публикувано14.12.06 23:24



Забравяте едно много важно нещо, а именно МЯРКАТА!! До къде в каква степен и точно с какво да се "смесваме"!!



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Caбaзий]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано14.12.06 23:40



Е нали това си говорим - това не е като да сложим това към онова вещество в съотношение 1 към 7, а приемане единствено на хора, които се борят за българското и българската кауза. При положение, че всеки народ си има различен мироглед ми се струва, че не всеки ще се натиска да живее като някой друг. Ето тук обаче идва проблема, че все се намира по-някой "българин", който да се изтъпани и да каже колко по-добре живеят другите, което не е вярно - на нашия народ от такива псевдо-българи му се набива в главата, че винаги другите са по-добри и по-добре - пълна тъпотия. Седях един ден в магазина и си говорехме с един познат, доста по-възрастен от мен, по някои въпроси и естествено по-старите са по-недоволни и по-черногледи, та след една негова тирада го питах дали харесва някои особени черти на определени народи и дали харесва някои наши особености, които пък те ги нямат и естествено на първото ми отговори с не, а на второто с да и накрая заключи, че си му харесва българското, но не и в това, което ке опитват определени хора да го превърнат. Всъщност истината е, че хората се самозаблуждават, че искат да живеят като чужденците - не - те искат да живеят като българи, но нормален живот, както им се казва, че живеят на запад (което обаче също не е вярно).



Тема Re: мелези ли са българитенови [re: Caбaзий]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано15.12.06 00:11



С изкаването си,че ням азначение какъв си а какъв се чувстваш налагаш нуждата от стереотип!!

Не е така.
Под "стереотип" се разбира съвкупост от например народностни качества, които уж всеки представител на този народ притежава. Но това е невярна гледна точка, защото в такъв случай нямаше да имаш различни партии, идеали и изобщо несъгласия сред представителите на дадения народ.

Например стереотип за германците е, че са работливи и прецизни. Но нима всички са такива? Нима мързеливите и мърлявите германци не са германци? Или ако стереотипът е, че руснаците са алкохолици, това значи, че няма да намериш трезвеници с трезва мисъл в Русия?

Какво означава чувстваш, как трябва да се измерва това чувство ? С какво ?

За всекиго е индивидуално. Аз се идентифицирам с една група българи от далечното минало. Защо? Защото техните разбирания и действия ми допадат най-много и ми служат за модел за подражание. По тяхно време обаче е имало и други българи с противни виждания, на които симпатизират немалко днешни българи. Тоест говорим за различни светоусещания, но все за българи. Следователно стереотип няма как да имаш.

Аз знам, че съм българин по произход и това ми дава право да знам и да бъда всичко свързано с България и да нося ОТГОВОРНОСТ пред бъдещето!

Не споделям възгледите ти. Или поне не напълно. В нашата мила България има добро, но има и лошо. Ако приемаш "всичко свързано с България", само защото е "българско", рискуваш да приемаш и разни безумия, с което не правиш услуга нито на себе си, нито са сънародниците си от твоето време, нито на идните поколения.
Моето становище е, че за всичко трябва индивидуален подход. Много лесно ставаш манипулируем, ако приемаш с отворения обятия каквото и да е, стига да са му лепнали етикетчето "българско".

А ако си с чужд произход кво ти пречи в един момнет да кажеш: аз не съм чист българин затова няма пороците на българите!!

Нали това ти обяснявам:
Няма такова нещо като "пороците на [произволен етнос]". Има просто пороци. Българите нямат никакви пороци, които да не можеш да намериш и извън нашите етнически граници.

Да вземем един Божидар Димитров например. Дори да предположим, че по майчина и бащина линия е българин поне девет поколения назад. Това дава ли му право да се изтипосва като олицетворение на всички българи, както поне на два пъти направи (и написа) през последните години?
Ти имаш ли такова право? Аз имам ли? Ами какво да ти кажа, аз не съм съвсем "чист българин", но се имам за много повече българин от "чистия българин" Божо, когото имам за созополско гърче.

Ха сега да видим кой ще е "баш чистия българин", за да отсече кой е по-по-българин: аз или Божо


---
Хората са разни, затова стереотипи не може да има. Стереотипите винаги са създавани с пропагандни цели - или като самореклама, или за демонизиране на вражеския народ.

-:-:-



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.