Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:14 08.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Mesia hec & Vulgariaнови  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано02.12.06 20:45



Понеже нямам една част от тая карта, някой може ли да каже над Мизия и въобще днешна България има ли информация да са обозначени готи, хуни нещо и въобще някакви северни народи? Виждам само, че пише на едно място алани.



Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: БoянГeнoв]  
Автор Atilkese-Acпapyx (IYI)
Публикувано02.12.06 23:48






"Mesia hec & Vulgaria"


Mesia - това на какъв език е ?

Vulgaria е според мен е подигравка, имало е ханство, после царство и накрая две републики, всички те са само и единствено Българии.

Vulgar, Vulgares, Vulgaris, Vulgaria - не мога да разбера мазохизма, да се се гордееш със този прякор и дори да го подчертаваш като заместител на истинското си етническо име.



БЪЛГАРИЯ НА ТРИ
МОРЕТА




Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: Atilkese-Acпapyx]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано03.12.06 00:24



Mesia - това на какъв език е ?

На латински. Мизия се пише MESIA с една дъгичка отдясно на Е, както можеш да видиш и на картата, която си пуснал. В картата на Йероним не се вижда, както не се виждат и други части от буквите по други места на картата.

Vulgaria е според мен е подигравка, имало е ханство, после царство и накрая две републики, всички те са само и единствено Българии.

Бабината ти трънкина.

Vulgar, Vulgares, Vulgaris, Vulgaria - не мога да разбера мазохизма, да се се гордееш със този прякор и дори да го подчертаваш като заместител на истинското си етническо име.

Що да не се гордея с Mysteres des Voix Vulgares?
Ако някой трябва да се срамува, това са гърците, че си нямат Б. Тази буква окултно е равнозначна на числото 6, а също е символ на любовта. Проклети са народите, които си нямат Б - те са лишени от любов. Като нямат Б, как да ти напишат истинското етническо име? Все едно да искаш от човек, сакат в краката, да ти пробяга 100 метра за норматив. Ами не може си чилякът... просто го съжаляваш и това е.

Ако някой друг НЕ трябва да се гордее, това са латините, щото и те пишат Vulgares (по осакатен гръцки модел). С редки изключения в по-късните векове се поправят. Все пак баш на Йероним му е простено, защото е сред първите (ако не и първият), които споменава истинското име на moesi-те, по време, когато няма установени правила за изписване на "новото" име.
---
Нещата са толкова елементарни, че ако някой трябва да се срамува, това си ти - защото изобщо се налага да ти ги обяснявам. Но ти си тюркофил, така че и за теб важи правилото, което казах по-горе: "просто го съжаляваш и това е..."



-:-:-

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 03.12.06 00:33.



Тема Re: Mesia hec & Vulgaria [re: БoянГeнoв]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано03.12.06 00:31



Освен аланите имаш "готи тоест гети" и твърде сборното понятие "варвари" (barbaries). Третият надпис е над аланите, но не се разчита.

-:-:-

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 03.12.06 00:31.



Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано03.12.06 10:26



Без да искам да вкарвам нов спор, че ми е поомръзнало ще отбележа, че ако картата е стара и готите или хуните са се нарекли българи, то това е станало след идването им тук, а ако е по-нова и двата народа са могли да се нарекат така след идването си. Аз лично смятам, че готите не са освобождавали каквото и да е тук, защото те са си били построили много хубава империйка отатък Дунава. И стабилна. Поне докато не се намесват хуните. С две думи - готите не са изгонени и после дошли за да се връщат, а идват в Мизия само, защото хуните ги разбиват, с което искам да покажа, че ако някои стари автори наричат българите готи (както и милион други имена), ако картата е стара, то само мизийците са били българите, а не останалите народи.

Редактирано от БoянГeнoв на 03.12.06 10:29.



Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: БoянГeнoв]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано03.12.06 10:52



ако картата е стара и готите или хуните са се нарекли българи, то това е станало след идването им тук

За горното можем да спорим, но можем и да не спорим.
Зависи какво имаш предвид.

1. Ако имаш предвид, че готите и/или хуните са взели името на мизийците (българите), при които са дошли - съгласен съм.

2. Ако твърдиш, че българите са се самонаричали готи и/или хуни, а са се нарекли българи след идването си в Мизия, като така са побългарили и мизийците - не съм съгласен.

По точка 2 ще направя уточнението, че допускам мизите да са побългарени от сарматите - демек сарматите са носителите на българското име, но това трябва да е станало много отдавна - далеч преди времето на Страбон. И ще трябва да се докаже.
На мен ми е известен само един извор, който косвено нарича българите сармати. Всъщност Йоан Малала е друг, но и той е косвен, дори още по-косвен.

В същото време безбройни са тези, в които българи се ползва като синоним на мизи, като точно те са най-ранните и най-устойчиви през 4, 5 и 6 век. Кеф ти Йероним (4 век), кеф ти Симоката, Зонара, Енодий...

-:-:-



Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор злoдeй ( уникатен)
Публикувано03.12.06 19:12



и защо смяташ ,че Мизия не е населявана от сармати?

Mvlti svnt vocati, pavci vero electi




Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: злoдeй]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано03.12.06 19:18



и защо смяташ ,че Мизия не е населявана от сармати?

Нещо не си разбрал. Точно обратното смятам.

-:-:-



Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.12.06 21:02



Абе по принцип Мизия се пише Moesia на латински...

Facta, non verba!



Тема Re: Mesia hec & Vulgariaнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано03.12.06 23:17



От къде съдите, че сарматите са населявали Мизия? Доколкото знам сарматите избягали при виктохалите, които обаче населявали Дакия, заедно с тервингите и още някой си. Ако оттам са правили рейдове в Мизия е вече друга работа, но може пък и да съм позабравил някой и друг извор. Припомнете ми, моля!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.