Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:07 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема За т. нар. трансмутациянови  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.11.06 22:26



т. нар. трансмутация - копиране на символи и вярвания на едни религии от други. Както знаем от древните - "нищо ново под слънцето" и от "нищо нищо не произлиза".
Заемките на исляма от християнството, на християнството от юдаизма и митраизма, дори и взаимстването от страна на юдеите на един отхвърлен монотеистичен египетски култ. На това последното искам да наблегна.
Тук възникнаха няколко интересни размисли, които искам да споделя.
1. Евреите пристигат е Египет по време на хиксоското господство. Последните завладяват и управляват Египет в периода 1640-1552 пр. н. е. Те са били семити - номади. На египетски "хиксос" - «хека-шасу» - означава ‘другоземен правител’ или ‘цар на пастирите'.
2. Избухва египетската революция и се основава Новото Царство. Така завоевателите и вчерашните господари на страната се превръщат в роби. Е, на който не му изнася - бяга обратно в пустинята.
3. Въпросът е кога на евреите им "писва" и те напускат делтата на Нил. Имаме косвен ориентир дори и в Библията - огнени стълбове, непрогледен мрак, природни бедствия - които най-вероятно са следствие от мощното вулканично изригване на о-в. Тера /сегашен Санторин/, което е станало приблизително през 1450 г. пр. н.е. и довело до унищожението на минойската цивилизация. Приливните вълни и облаците прах са стигнали до Египет.
4. Фараонът-еретик Аменхотеп IV,нарекъл себе си Ехнатон - т. е. "угоден на Атон". Управлява Египет до 1358 г. пр. н. е. Той провежда коренна религиозна реформа в Египет и отхвърля старите египетски божества, установявайки култа към бога слънце - Атон. Интересен е и въпросът за произхода на жена му - Нефертити. Тя е чуждоземка - или хетка, но пък може да е и... семитка. Във всички случаи Нефертити му е повлияла доста и е изпълнявала обредите към новия бог редом с Ехнатон.
5. През това време евреите си седят под египетското господство и попиват каквото могат. След смъртта на Ехнатон, религията му е отхвърлена и култът към старите божества се възстановява. Евреите търсят противопоставяне спрямо египтяните, затова монотеистичната религия им пасва добре - тя ги разграничава от политеистичното египетско население и така ги предпазва от асимилация. Всъщност даже има съвпадение в името на еврейският бог Яхве и Ехнатон.


6. Чудя се кога точно става изходът на евреите от Египет - след тържеството на старата египетска религия /тогава природните катаклизми описани в Библията са събития век преди изселването им, нагодени за случая/.
Интригуващ е въпросът и кой е бил Моисей и дали пък той не е бил жрец на Атон /а може би човек от обкръжението на Нефертити/ и решил да нагоди египетския култ към Слънцето към еврейските изисквания?
7. Бягайки от Египет евреите попадат в Синай. Там Моисей се качва в планините и получава плочите с 10-те божи заповеди, с които еврейския бог се легитимира пред народа си. Всички знаем прословутата заповед - да нямаш друг бог освен мене. Значи допреди това евреите са се кланяли и на други богове. Златният Телец е пример. Така със стройно изградени закони възниква юдеизмът, който се противопоставя на всички останали религии.

Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 29.11.06 22:30.



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Last_Roman]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано29.11.06 22:37



Религията на евреите не е монотеистична. Има женско начало - Шехина, има Сет/Сатана/Шайтан и т.н. Монотеизмът е по-скоро късна редакция.
Колкото до египетските корени на религята им - спор няма. Дори храмът им е бил в египетски стил, ако се съди по описанията му.



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: easy]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.11.06 22:44



въпросът ми е кое от кое е възникнало първо /и кое от кое произтича/ - монотеистичната реформа на Ехнатон или юдаизмът на Моше? А че евреите далеч не са били монотеисти, преди да се заселят в Египет е повече от ясно.

Facta, non verba!



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Last_Roman]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано29.11.06 22:49



Изход :


7 А потомците на Израиля се наплодиха и размножиха, увеличиха се и< толкова> много се засилиха, <щото> земята се изпълни от тях.

8 Тогава се възцари над Египет нов цар, който не познаваше Иосифа.

9 И той рече на людете си: Вижте, тия люде, израилтяните са по-много и по-силни от нас;

10 елате, да постъпим разумно спрямо тях, за да се не размножават, да не би, в случай на война, да се съединят и те с неприятелите ни, да воюват против нас и да си отидат от земята.

11 Затова поставиха над тях настойници, които да ги измъчват с тежък труд; и те съзидаха на Фараона Питом и Рамесий, градове за житници.

12 Но колкото повече ги измъчваха, толкова повече те се размножаваха и се разширяваха, така че <египтяните> се отвращаваха от израилтяните.

13 Затова египтяните караха жестоко израилтяните да работят;

14 огорчаваха живота им с тежка работа, <да правят> кал и кирпичи и да вършат всякакъв вид полска работа, всичките работи, с които ги караха да работят, бяха твърде тежки.

ІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІЖІІ

Евреите се превръщат в заплаха за сигурността на Египет и народа.

Оттук има много хипотези :
1/ Дали са остатъци на хиксосите.
2/ Дали те самите не са хиксосите.
3/ И др.


...да не би, в случай на война, да се съединят и те с неприятелите ни, да воюват против нас...



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Last_Roman]  
Автор easy (wanderer)
Публикувано29.11.06 22:53



Извинявай, явно съм чел по диагонал.


Залагам на първото. Най-вече заради традициите, които са налице.
Един от доводите - химнът в чест на Атон, който е нагло преписан по-късно в Псалмите (само не ме карай да ровя в библията, че ме мързи). Обратното плагиатстване е доста по-трудно за доказване.

Редактирано от easy на 29.11.06 22:58.



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Last_Roman]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано29.11.06 23:14



Книга на мъртвите на древните египтяни :

Изрази използвани от "християнството", но писани преди 5000-6000 год. :

с.95 - "Аз съм вчера, днес и утре." /Ра/ ;
с.53 - "Аз съм на вечния живот владетел." /Озирис/ ;
с.70 - "Аз живея чрез силата на моето Слова." /Хор/ ;
с.51 - "Стани ти Хор, възкръснал за живот !" /Озирис/ ;
с.84 - "Този съм, който Съм, и който никой не познава." /Хор/ ;
с.83 -
"Аз съществувам и живея. Аз Хор съм, който милионите години извървява. Мълчание и Слово в устата ми се съчетават в равновесие. На трона седнал заповеди давам." /Хор/
с.83 -
Аз вчерашното съм.
Аз днешното съм
на поколенията неизброими.
И през всички дни на вашия живот ще ви закрилям ! /Хор/
с.84 -
"С тройно було съм закрит.
когато беше времето далечно,
когато беше за мен небето сътворено,
когато бе земята от небето отделена,
когато всички същества,
родени от земята и родени от небето,
разпределени бяха.
Знайте !
Чуждо е името ми за мръсотията на злото ! /Хор/
с.105 - "Да бъде царството ти ! Да бъде волятата ти !" /Озирис/ ;
с.108 -
"О господарю на порядъка на светове, поздрав !
Освободен от злото и греха,
ти остани във вечността на траенето безконечно !" /Озирис/

Следва продължение ...

ппс :
Това много ми харесва :

И през всички дни на вашия живот ще ви закрилям ! /Хор/



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Last_Roman]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано29.11.06 23:25



Продължение ...

Христовото : "Аз съм пътят, истината, светлината, живота и др.",
намираме в една молитва към Бог Хор отпреди 6000 години :

"О, Бог на Истината и Правдата,
разрушавай злото в мене,
заличи злодейството и моите деяния престъпни,
помети злото без остатък от сърцето ми,
за да остана с тебе в мир !4
/с.53/

Към Ра /Светлината, Зората, Слънцето/ :

"О, Ра !
Ти - създателят на всичко съществуващо !
В Зората на времената
ти извая езика на йерархиите божествени,
изтръгна съществата от океана първичен
и ги спаси на острова сред езерото на Хор.

Да бъде името ти възхвалявано,
създателю на удивителни творения !
С лъчите си тялото ми освети,
за да почива то в земята на вечността !
/с.55/

- учудващо е сродно с : "Отче наш, да се свети името ти ..."



Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: easy]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.11.06 23:32



химнът в чест на Атон, който е нагло преписан по-късно в Псалмите

Евреите никога не са преиписвали нищо. Най-малко можеш да говориш така.
Абе, научете се как се разглеждат взаимодействени двупосочни процеси. Май трябва да минете един подготвителен курс при мене.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Last_Roman]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.11.06 23:36



Всичко това го написа по повод "нимба" ли? Не вярвам.

Евреите пристигат е Египет по време на хиксоското господство. Последните завладяват и управляват Египет в периода 1640-1552 пр. н. е. Те са били семити - номади. На египетски "хиксос" - «хека-шасу» - означава ‘другоземен правител’ или ‘цар на пастирите'.

Смята се, че не е така. Тоест не идват със хиксосите. Нито те самите са хиксоси.
Хиксос също не значи нито "другоземен (у)правител", нито "цар на пастирите", а просто царе-пастири, т.е. номади, които децентрализират властта най-малко.

Действия крепят Вселената.


Тема Re: За т. нар. трансмутациянови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.11.06 23:37



О, напротив, евреите са всеизвестни плагиати. Защо мислиш, египтяните са ги гонили? Да ги направят пак роби? То от чифути кадърни работници не ставали. Гонели ги, защото проклетото племе им откраднало свещенните писания.
Но все пак дай някакви доказателства, които да подлкрепят твоята гледна точка за 'новаторството' и "уникалността" на Юдаизма.



Facta, non verba!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.