Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:28 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: Има цвета и вида на кръвнови [re: deLake]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано28.11.06 23:54



В отговор на:

А при траките - 2 от прозвищата бога са свързани с виното Залмоксис и Кибезалиос (от тарк. "кюбебос" - "вдъхновен" и "залма" - "вино". То е кимвор на умиращия и възкръсващия с изгрева и залеза бог на слънцето.



Ще ми обясниш ли откъде научи тези неща и най-вече значенията на двете думи?



Тема Re: Има цвета и вида на кръвнови [re: deLake]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.11.06 01:31



Съмнявам се. Първо мисля, че бъркаш "залма" с друга. "Залма" е кожа, а вино беше "зама" или "зема", не съм сигуран, нещо подобно беше.

Вярно е описано за сипването на вино в огнените тракийски ритуали, но мисля че нещата са били съвсем символични. Пробвал съм да пръскам вино върху огън и не е кой знае какво. Чак пък да лумват огнени езици!?

Действия крепят Вселената.


Тема Re:Пробвал съм да пръскам вино върху огъннови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Atilkese-Acпapyx (IYI)
Публикувано29.11.06 01:57



"Пробвал съм да пръскам вино върху огън и не е кой знае какво. Чак пък да лумват огнени езици!?"

Ааа, не си спазил основно правило, огънят трябва да е горял буйно поне два часа, камъкът трябва да е нажежен, височината на огнището да е поне два пъти по-голяма от широчината и най-важното - виното да е примесено с вода поне 5:1 и ... естествено трябва да си леко пийнал, за да се получи равномерно и точно разпръскване.







БЪЛГАРИЯ НА ТРИ
МОРЕТА

Редактирано от Atilkese-Acпapyx на 29.11.06 02:15.



Тема Re:Пробвал съм да пръскам вино върху огъннови [re: Atilkese-Acпapyx]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано29.11.06 02:06



...................................трябва да си леко пийнал, за да се получи равномерно и точно разпръскване.....................

АЙ стига бе...



"Трудно се намира черна котка в тъмна стая,особено ако я няма вътре." Конфуций



Тема Re:Пробвал съм да пръскам вино върху огъннови [re: Atilkese-Acпapyx]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано29.11.06 13:54



Сигурно не съм спазил основно правило. Гледах все пак всичко да е автентично.
Но защо трябва да има огнище и да е високо повече отколкото широко или огънят да е горял дълго, не разбрах?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: Виното и мистериите.нови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Morrigan* (Goddess)
Публикувано29.11.06 14:45



Келтите са се оправяли и с бира. Виното е било вносно и скъпо за жертви.





Тема Re:Пробвал съм да пръскам вино върху огъннови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор Atilkese-Acпapyx (IYI)
Публикувано29.11.06 19:47



"Гледах все пак всичко да е автентично.
Но защо трябва да има огнище и да е високо повече отколкото широко или огънят да е горял дълго, не разбрах?"


Няма смисъл да си губиш времето и да се опитваш да "разбираш" всички подробности и мистерии.
Това са банални физически закономерности, за правилното протичане на процеса.
Те са неразделната (природна) част от тайнството, останалото е дело на човешкият дух.
Твоят подход, постоянно да мислиш и анализираш, по-вече пречи отколкото ти помага в случая.



БЪЛГАРИЯ НА ТРИ
МОРЕТА





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.