Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:42 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Нека обобщим !  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.11.06 07:32



Предлагам две значения на КАНАСУБИГИ

1. CANA SUBIGI - мъдър повелител, мъдър господар.

2. CANA SUBIGI - законодател; този, който налага закона.

Докато по първото предложение няма нужда от уточнения, тъй като то е аргументирано от директния превод на латинските думи CANA - мъдър, и SUBIGI - повелител, господар, то по второто е необходимо да се направят някои уточнения:

- предположение - терминът CANA етимилогически е свързан със ЗАКОН - този корен се съдържа и в латинската и българската дума за закон - CANON, ЗАКОН

- оттук и възможността Крум да е получил титла-прозвище ЗАКОНОДАТЕЛ, а синът му Омуртаг и внук му Маламир да са я ползвали по наследство.

Няма да продължавам да правя своеволни лингвистични анализи, първо защото не съм лингвист, и второ защото комита няма да е доволен. Просто исках да обобщя моите виждания относно КАНАСУБИГИ.

Редактирано от Ziezi на 19.11.06 07:35.



Тема хърватската династия SUBIGIнови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.11.06 07:47



съществуването на хърватски династичен род SUBIGI е още дин аргумент в подкрепа на предположението, че имаме термин SUBIGI, а не UBIGI

знаем кои са хърватите все пак - български род

следователно имаме доста доказателства за дефиниране на КАНАСУБИГИ във вида КАНА СУБИГИ, а не КАНАС УБИГИ

всички тези предположения могат да дадат мотивация да изградим нова теза - КАНАС , КЪНАСЪ, КНЯЗ е всъщност КАНА /мъдрец, мъдър/ появило се в гръцка среда /с окончание С/

още повече, че при германското КЬОНИГ, КЬОНИНГ окончанието С или З липсва, а имаме едно много характерно "келтско" окончание Г

Така че вероятно КАНА се е трансформирало в гръцка среда на КАНАЗ, КНЯЗ, а в западноевропейска на КЬОНИГ

и двете титли произлизат от българското КАНА - мъдър, мъдрец - преминало и в латинския - CANA

Редактирано от Ziezi на 19.11.06 07:49.



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано19.11.06 08:44



българското КАНА - мъдър, мъдрец

На два пъти в постинга си говориш за българското КАНА, което значело мъдър, мъдрец, само дето на български КАНА значи съвсем друго нещо. С това нещо се сипва вино, от което ставаме точно обратното на мъдреци. Цялата ти теория лежи на едно твърдение, което просто не е вярно.

дефиниране на КАНАСУБИГИ във вида КАНА СУБИГИ, а не КАНАС УБИГИ

Ами КАНЕС какво го правим?

КАНА се е трансформирало в гръцка среда на КАНАЗ, КНЯЗ

Напротив, КЪНЕЗ се е трансформирало заради недостатъците на гръцката азбука и все още неустановените български правописни норми в КАН(А/Е)С. Обратният вариант, който предлагаш, няма как да стане. Първо трябва да кажеш как второто А от КАНА става носовото Е в К'НЕЗ; как уж гръцкото С накрая става З (май ще е без прецедент); защо първото А от КАНА става Ъ и т.н.

- как една уж българска дума претърпява подобна главозамайваща еволюция, че от омуртаковото КАНА(С) и маламировото КАНЕ(С) за нищо време се превръща в борисовото КЪНЕЗ?

- какво значи "гръцка среда"? Кога и защо гърците ползваха българското КАНА (уж "мъдрец"), лепнаха му своето С накрая, а после успяха да го върнат на българите със своето окончание? Ами как стана така, че българите забравиха първоначалната форма, след като по всяка логика би трябвало да са продължавали да я ползват?

- ако твърдиш, че това е титла с гръцко окончание, значи си оставаме на ниво "това е ХАН (или КАН) с АС накрая" и почваме да се чудим защо СУБИГИ си няма паразитно АС като ХАН.

имаме термин SUBIGI, а не UBIGI

Всъщност терминът не е точно UBIGI, а U BIGI, защото У-то съответства на един конкретен дифтонг от по-късните изписвания на титлата, който няма как да изпиша сега в клуба.

съществуването на хърватски династичен род SUBIGI е още дин аргумент

Не е задължително. Какво значи Субиги на хърватски?
---
По първия ти постинг: Думата "канон" не е нито с латински, нито с български произход със съответните последствия за Омуртаг "Законодателя".

-:-:-

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 19.11.06 09:48.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано19.11.06 09:22



Дали "Балкан" има връзка с по-горното ?



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано19.11.06 09:35



Полибий съобщава, че в Картаген основният Храм се е казвал :
Баал Амон ~ Великият, Славният Амон.
ст. болг. "бол"- велико, много голямо и др.
голям~болем и др.




Редактирано от Vencci* на 19.11.06 10:24.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Vencci*]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp (новак)
Публикувано19.11.06 12:28



Има... И шкаф "Венена Б" има...




Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Ziezi]  
Автор latani ()
Публикувано19.11.06 14:13



Казвате значи CANAS U BIGI.Сега за да не ви обвини някой в голословие дайте извор в който думата "Бог" е изписвана като BIGI?

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Нека обобщим !нови [re: ЧepнopизeцXpaбъp]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано19.11.06 15:12



Нека.





Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.11.06 19:57



На два пъти в постинга си говориш за българското КАНА, което значело мъдър, мъдрец, само дето на български КАНА значи съвсем друго нещо. С това нещо се сипва вино, от което ставаме точно обратното на мъдреци. Цялата ти теория лежи на едно твърдение, което просто не е вярно.

аз не твърдя, че е аксиоматично вярно

но твоето сравнение с "кана за вино" ме кара даси мисля, чети смяташ например думата поКАНА за дума с корен, от който хората се напиват

същото и при заКАНА

Ами КАНЕС какво го правим?

подсети ме какво беше това КАНЕС

- как една уж българска дума претърпява подобна главозамайваща еволюция, че от омуртаковото КАНА(С) и маламировото КАНЕ(С) за нищо време се превръща в борисовото КЪНЕЗ?

"главозамайваща еволюция" имаме и при БОГ --> БИГИ
с тая забележка, че никога и никъде звук О не е преминавало в И

Не е задължително. Какво значи Субиги на хърватски?

много голяма част от българите остава под латинско влияние

оттам и резултата - голям брой латински термини

дали са латински или древнобългарски обаче, това е тема на друг разговор

какво означава на български - фирма, офис ?

българското директор от дирек ли идва /аз смятам , че да, но това е друг въпрос/



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано19.11.06 20:11



и забравих да те попитам - какво означава на български КНЯЗ

дай етимология на тази българска дума

например - кат --> катеря --> катерица

кан -->канас ---> княз

но кат знаем какво е - ниво , височина /няколко ката дрехи, къща на няколко ката - етажа/

а какво според теб е КАН, КАНА, КАНЕ , за да се пръкне КНЯЗ

Редактирано от Ziezi на 19.11.06 20:17.



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Ziezi]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано19.11.06 22:27



аре и аз да си кажа "версията" за канасУбиги - "Князь убогий"...



Facta, non verba!


Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Last_Roman]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано19.11.06 23:58



от бога владетел



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано20.11.06 02:26



аз не твърдя, че е аксиоматично вярно

Ами не е. По-скоро не е методологически издържано да се гради теория върху етимологията на дума, която никъде не е засвидетелствана в българския. Или поне не с това значение.

мисля, чети смяташ например думата поКАНА за дума с корен, от който хората се напиват
същото и при заКАНА


ПОКАНА и КАНА са точно толкова етомологично свързвани, колкото ГАРГАРА и ГАРА.

подсети ме какво беше това КАНЕС

Имаш вариант на надписа като КАН(!)Е(!)СУБИГИ.

"главозамайваща еволюция" имаме и при БОГ --> БИГИ
с тая забележка, че никога и никъде звук О не е преминавало в И


Провери на руски дали "убОгий" и "убИгий" не са синоними.

българското директор от дирек ли идва /аз смятам , че да, но това е друг въпрос/

Директор не е българско и идва от rector.
Дирек също не е българско, а от османски турски, като там пък идва от арабски.

-:-:-



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано20.11.06 02:35



и забравих да те попитам - какво означава на български КНЯЗ

Владетел, цар, управник, господар, владавец...

а какво според теб е КАН, КАНА, КАНЕ , за да се пръкне КНЯЗ

Нали затова си говорим - няма как К'НЕЗ да се пръкне от КАН(А/Е)(С).
Какво са КАН и КАНА на български всъщност питах аз.

-:-:-

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 20.11.06 03:14.



Тема Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано20.11.06 02:58



След разговор с моята позната езиковедка и издирвания по разни сайтове предлагам на вниманието ви следната дискусия (на руски):



За съжаление поне при мен излиза само в кеша на Гугъл. Имайте предвид, че някои участници са писали и откровени глупости. Например, че У-то отпред си било по правило за отрицание... WTF?
Думата УБОГ(ИЙ) действително е претърпяла пейорация (промяна на смисъла към негативен), като преди това е имала няколко значения, които дори интуитивно се разбират. В контекста на князете се разбира като "от бога", "божествен". Но понеже думата се е ползвала и в църковната литература (главно в славянските преводи на Новия завет) като епитет за християните - "скромни" и "смирени духом" - това е главната причина днес акцентът да е върху значението "беден" (в пряк и преносен смисъл). Допускам и други причини...
---
За УБОГИЙ = УБИГИЙ. Езиковедката обеща да ми намери стари текстове, където думите са синоними. Сега мога да предложа само следните примери на руски:
Убогий сериал, убигий сценарий, убогие персонажи.


+

Если отключить русский убигий перевод - то смотреть можно...


+

Наш мир убигий и в нем нет ни капли души

---
Че това е титлата, се разбира и от факта, че древните са я превеждали дословно на гръцки - както българите, така и гърците.

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 20.11.06 03:42.



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.11.06 06:24



Watering Can :






Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.11.06 06:44



Като замениш "канът"/владетелят с "кана"/чаша,
ще получиш : "божествената кана"/свещеният Граал .








Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Ziezi]  
Автор Лил ()
Публикувано20.11.06 11:13



А пък според мен е:
КОНАС УБИГИ.
Съвершенно ясно се разпознава думата "уби ги", КОНАС е множествено число от КОН, а S е харктерно индоевропейско окончание за множествено число. Т.е. трябва де се преведе като "конете убиги" или на съвременен език "конеубиец", т.е. този, който е разгромил гадната византийска конница.
За разлика от предишните предположения аз имам почти пълно съвпадение по звуци и букви с КАНАСУБИГИ.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Лил]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.11.06 14:13



Лил,
Последното нещо,
което би си помислил една Бол+Канска
Канара е да убива коне ...
Царският Канон и Закон осъжда подобно
деяние.
Бойните коне на владетелите,
загинали във война се погребват с почести.

Това, което списваш е непроверено фентъзи
на държавно платените сгантяци.

Помисли, а после "кон-статично" / констатирай / за
смешни неща -



[image]Ти би ли убила кон ?[/image]



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано20.11.06 18:51



моето скромно мнение е, че примерите, които даваш за убиги=убоги се дължат на правописна грешка, по-точно техническа, тъй като буквите О и И се намират една до друга на клавитурата

все пак търсенето в гугъл на убоги дава 860 000 резултата, а търсенето на убиги едва 8 или в най-добрия случай 82

все пак нека изчакаме какво точно ще каже твоята позната

от друга страна римският бог Субиги е познат и на руснаците:

Готы ушли (позже они отпустили Пласидию), но как было объяснить неслыханную победу варваров, еретиков или язычников, над христианами? Бурную деятельность развил Августин Блаженный, епископ Гиппо в Северной Африке, посмертно объявленный святым. Он понимал, что паника, выванная взятием Рима пошатнула доверие к церкви и может кончится ее крахом. Всю силу гения, всю страсть верующего Августин вложил в написание произведения "О Граде Божьем", ставшего краеугольным камнем идеологии католической церкви. Августин утверждает, что Рим был наказан не за новую религию, а за грехи. Языческий Рим разложился, погряз в грехах. Виной тут - старая религия, поощрявшая секс: .... бог Виргиний развязывает поясок девственницы, бог Субигий помещает ее под мужчину, Према давит вниз.... Приап, на чей огромный и звериный член новой невесте, направленной религиозным обрядом, приказано подняться и сесть!



трябва да спомена и идеята на ХОР+БАТ, да раздели латинския термин СУБИГИ

на СУБ - под
и ИГИ, ИГО- символ на властта в рим

така СУБИГИ = ПОВЕЛИТЕЛ, ГОСПОДАР, ГОСПОД добива и български привкус, заради ИГИ, а може да се каже и заради СУБ



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано20.11.06 19:26



Това с бога Субигий изобщо не ми се струва вероятно, защото не говорим за върховен бог, а за някакъв екзотичен римски, при това езически.

Продължавам да недоумявам как при Маламир титлата НЕ била КЪНЕЗ (от бога), а само две поколения по-късно титлата е вече КЪНЕЗ, па и божествен. Още повече, че е засвидетелствана при съвременник на Борис Първи, а не примерно от Паисий.

Искам да ми се обясни спокойно и подробно ако КАНАСУБИГИ не значи "княз от бога", откъде идва категоричното княз от бога... има-няма четвърт век, трийсетина години след последното канасубиги?
---
Давам ти още едно обяснение за изписването на убигий вместо убогий: избрана е по-рядката (ако щеш и "неправилна"*) форма, за да се пести място на камъка. В един надпис на Омуртаг изцяло липсва У, което прави версията за "субиги" още по-малко вероятно.
Там пише:

КАНАС БИГИ

За мен това е КНЯЗ БОЖИ. За теб не знам.
Интервалът между КАНАС и БИГИ не съм си го сложил, защото така ми е угодно. Така си е на камъка.
---
* Трудно може да се говори за правилно и неправилно преди установяването на правописви правила.

-:-:-

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 20.11.06 19:30.



Тема Re: хърватската династия SUBIGIнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано20.11.06 19:27



Какво са КАН и КАНА на български всъщност питах аз.

ами тезата е, че CANA и CANE е латинското МЪДЪР

което не пречи да е архаично българско, но това все още не е доказано

ако предположим , че SUBIGI e латински термин /архаичен български/, ясно е, че и CANA, CANE e латински /архаичен български/

аз оставам на позицията си, че CANA SUBIGI и CANE SUBIGI са български термини, влезли в латинския още в праисторията

това четене обяснява чудесно и КАНА БОИЛА КОЛОБЪРА

= мъдър боил колобър

три "дако-римски" термина , сиреч български

съществува и надпис графит, в който имаме CANE, ще го пусна тук по-късно



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано20.11.06 19:35



Там пише:

КАНАС БИГИ

Така си е на камъка.


е, тука и аз имам вина, лошо съм пуснал надписа

на оригинала има буква на "празното" място, но е трудно различима

по принцип в тези надписи интервалите и "шпациите" са недопустими

що се отнася до пестене място на камъка, виж това:



Редактирано от Ziezi на 20.11.06 20:00.



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано20.11.06 20:12



този бог Субиги само доказва, че терминът SUBIGI в латинския език означава ПОВЕЛИТЕЛ, ГОСПОДАР

нищо повече



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Ziezi]  
Автор Setebos (новак)
Публикувано20.11.06 21:50



ИГО - хомот, робство
ЙОГА= връзка
Yoke - eng.
Зигос - верига



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.11.06 22:16



Този надпис нищо не доказва,
освен че тоалетната хартия е по-автентична.

Зиези,
не се пробутвай с неща от кухнята,
в която не си влизал и представяш
наивно погрешно нещата от нея ...
/ в дадения случай /

Нищо лично.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Vencci*]  
Автор Лил ()
Публикувано20.11.06 22:17



Това, което списваш е непроверено фентъзи
Цялата тема е фентъзи-нагласьов. С търсене на думички в Гугъл се обяснява нещо, писано преди повече от 10 века.



Тема Re: Титлата е КЪНЕЗ УБ(И/О)ГИЙнови [re: Ziezi]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.11.06 22:22



Не се напъвай ...

Ти знаеш ли какво е убог човек ?

Не си измисляй глупости.

Има безброй книги и си
достатъчно грамотен да прочетеш
за какво иде тамо реч !



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Лил]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано20.11.06 22:29



Да,
до колкото и да не искам да си го призная.

Но си е факт и не се отричам от думите си.

Привет !



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Лил]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано20.11.06 22:55



Цялата тема е фентъзи-нагласьов. С търсене на думички в Гугъл се обяснява нещо, писано преди повече от 10 века.

Много си крайна за откритията на Зиези.
Въпреки че не съм съгласен с теорията му за канасубиги, в нея има много повече логика отколкото "ювиги хан", което уж много умните лингвисти измислихте, натрапихте и слушаме ежегодно и изричано с патос при различни събития.
"Ювиги хан Аспарух, загинал в битка с хазарите... хан тоя, хан оня... христо ботев, за почест, огън..." ЗАРЯЯЯЯЯЯЯ!

И какво значи цялата тема? Какви са ти възраженията за КЪНЕЗ УБОГИЙ? Айде изкажи си болката.

-:-:-



Тема Знаеш ли какво е фентъзи?нови [re: Лил]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано20.11.06 23:02



Да сложиш лингвистично оправданата титла "хан/кан" пред Маламир, Борис и Звиница.
Ето това е фентъзи на фентъзитата.

-:-:-



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Ziezi]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано21.11.06 04:20



Когато ще обобщаваме би трябвало да се придържаме колкото се може по-близко до фактите. А те са:
1. KANES, KANAS е на всички надписи;
2. SUBIGI не е на всички надписи а само на някои;
4. След по-малко от 40 години (според Йоан Мизийски даже е четвърт век) титлата е КНЯЗ.
5. Най-силното доказателство (според мен) е надписа на двата езика български и гръцки, този който Йоан Мизийски пустна преди време.

Всичко останало си са само спекулации, които са с точно толков тежест колкото са и ХАН=КАН=КХАН.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Dremen]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано21.11.06 07:50



грешите

КАНА го имаме е самостоятелно, без СУБИГИ

КАНА БОИЛА КОЛОБЪРА



този надпис, както и един графит CANE доказнат, че деленето на КАНАСУБИГИ трябва да става така - КАНА СУБИГИ

След като имаме тези доказателства, и след като и КАНА и СУБИГИ се превеждат дословно чрез латински, просто няма място за кой знае какви разсъждения

но аз не съм против дискусия по въпроса



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано21.11.06 07:51



и още нещо важно - имаме СУБИГИ самостоятелно, поне според бешевлиев, който разчита надписа върху арата на Крум - АРХОНТ СУБИГИ



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Dremen]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано21.11.06 08:18



След по-малко от 40 години (според Йоан Мизийски даже е четвърт век) титлата е КНЯЗ.

Ако поразсъждаваме логично и задълбаем в някой детайли, може да няма никакви "след X години". Знаем ли Борис на колко години сяда на престола? Дали вече КНЯЗ БОРИС не е бил роден, когато е царувал КАНЕСУБИГИ МАЛАМИР? Ако Борис е израснал сред КАНА СУБИГИТА, отде му хрумна изведнъж да сменя българската титла?

Най-силното доказателство (според мен) е надписа на двата езика български и гръцки, този който Йоан Мизийски пустна преди време.

Ако трябва да бъдем по-точни, кредитът е за Тортурач.

-:-:-



Тема Бих желал да видянови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано21.11.06 09:34



снимка на надписа, ако не те затруднява. Имам съмнения за разчитането на Бешевлиев.



Моето подозрение е, че става дума за КРУМ АРХОНТОС УБИГИ, което води до друг тип размишления.

-:-:-


Тема Re: Бих желал да видянови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано21.11.06 11:03



Разчитането на надписите е също толкова съмнително,
колкото и Плиска - сроена от "прабългарите".

Някой дали е разчитал какво нише на
дясната ръка на сеаст. Калоян ?





Тема Re: Бих желал да видянови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано21.11.06 12:25



и аз бих желал , но за съжаление архивите ми и билиотеката ми са в насипно състояние, не мога да намеря нито една книга, която търся



затова бих помолил някой клубар, най-вече Тортурач, да провери надписа на Крум върху арата



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Иoaнн_Mизийckий]  
Автор latani ()
Публикувано21.11.06 21:29



Ако не ви затруднява ,пуснето го този надпис на български и гръцки отново да го видим.



КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...

Тема Re: Нека обобщим !нови [re: latani]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано21.11.06 22:00



За мен, както и на всеки друг тук, е от голямо значение каква е била българската титла и затова много се бях зарадвал когато разбрах, че е засвидетелствана при Крум титла "архонт сюбиги". Само че бях разочарован да разбера, че такова нещо няма и е разчетено само от разчитащия го. Също като при плочката с Тангра. Още повече, че ако не се лъжа в самото начало го нямаше дори името на Крум. Името му беше споменато по-долу в надписа, от което личеше, че е писан от него и би трябвало да го има в началото, но така както е разчетен надписа не съществува. Запомнил съм го това от преди, надявам се че не бъркам в спомените си. все пак ако някой постне надписа ще е добре.
Да кажа пак - недоумявам как години наред ще е кан или кана, а при Борис тепърва ще се заема от славяните за да става княз след като останалите титли доживяват до края на ПБЦ?

Редактирано от БoянГeнoв на 21.11.06 22:07.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: БoянГeнoв]  
Автор latani ()
Публикувано21.11.06 22:13



Той Бешевлиев си казва че освен архонт, всичко друго в надписа е предположение.
Пак питам ,няма ли кой да изкаже поне мнение какво означава титлата Кана Таркан.Пък тогава да обсъждаме Кана Субиги.

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема дайте да видим къде пише КНЯЗ БОРИСнови [re: Ziezi]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано22.11.06 07:55



както знаем, повечето надписи на Омуртаг съдържат термина АРХОНТ и термина КАНАСУБИГИ едновременно

например

КАНАСУБИГИ ОМУРТАГ ОТ БОГА АРХОНТ...

в тази връзка ми се иска да кажа, че бих се съгласил със съществуването на титла КНЯЗ при Омуртаг, но представена на гръцки като АРХОНТ, а не като КАНАС УБИГИ

от друга страна никак не е невъзможно , както вече споделих, КНЯЗ да произлиза от КАНА СУБИГИ

дайте да разгледаме надписите на Борис, в които имаме КНЯЗ

на оловния печат на Борис /по-точно Михаил/ и от двете страни той е титулован АРХОНТ





на надписа от Балши липсва титлата







Тема Re: дайте да видим къде пише КНЯЗ БОРИСнови [re: Ziezi]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано22.11.06 08:32



повечето надписи на Омуртаг съдържат термина АРХОНТ и термина КАНАСУБИГИ едновременно

Не разбирам защо посочваш това като доказателство, че нямаме "княз от бога". За мен точно този факт е показателен - титлата е преведена на гръцки.

бих се съгласил със съществуването на титла КНЯЗ при Омуртаг, но представена на гръцки като АРХОНТ

Бих се съгласил с титла КАНА СУБИГИ, но ако ми покажеш къде е преведена като "върховен повелител" на гръцки, латински, арабски, маджарски или каквото намериш.

никак не е невъзможно , както вече споделих, КНЯЗ да произлиза от КАНА СУБИГИ

Сподели го, но не видях някой да се е съгласил.
Посочих ти три обосновани възражения:

- езикови
- фактологически: КАН(А/Е)С и КЪНЕЗ реално са връстници
- БОРИС нямаше да е КНЯЗ, ако беше се беше родил и израснал сред КАНА СУБИГИТА.

Понеже ми се налага да ги пиша тия неща отново, поне да добавя и още едно ново възражение:

- информацията от ел. речник, който ползваш, не се потвърждава от другите речници... нито електронните, нито печатните. Важи и за каната, и за субигито.

дайте да разгледаме надписите на Борис, в които имаме КНЯЗ

Според мен няма смисъл.
Кажи си откровено, "руското" звучене на КЪНЕЗ УБОГИЙ ли те дразни?

-:-:-



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: latani]  
Автор Иoaнн_Mизийckий (Чудотворец)
Публикувано22.11.06 08:37



Той Бешевлиев си казва че освен архонт, всичко друго в надписа е предположение.

В такъв случай каква работа ни върши тоя надпис?

няма ли кой да изкаже поне мнение какво означава титлата Кана Таркан

КАНА = ХАН
ТАРКАН --> ТУРКАН --> ТЮРК

Сиреч ТЮРКСКИ ХАН. Доволна?

-:-:-

Редактирано от Иoaнн_Mизийckий на 22.11.06 08:39.



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: Ziezi]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано22.11.06 13:15



В отговор на:

директния превод на латинските думи CANA - мъдър, и SUBIGI - повелител, господар



Този превод ти си си го измислил. И двете думи не само че не се превеждат така, ами и не съществуват. Латинският глагол subigo със значение "подчинявам" буквално се превежда на български "под иго". Ако не знаеш, на латински sub = под, а iugum = иго, ярем, хомот.

В отговор на:

трябва да спомена и идеята на ХОР+БАТ, да раздели латинския термин СУБИГИ

на СУБ - под
и ИГИ, ИГО- символ на властта в рим



Идеята не е на Хор+Бат, а това си е произхода на думата по принцип.

В отговор на:

така СУБИГИ = ПОВЕЛИТЕЛ, ГОСПОДАР, ГОСПОД добива и български привкус, заради ИГИ, а може да се каже и заради СУБ



Какво означават на български думата "суб"? Мога ли примерно вместо "подценявам" да кажа "субценявам", също може ли да се каже "субковавам", "субкосявам, "суббъзиквам се"? "Иго" както написах по-горе идва от латинското iugum.

В отговор на:

при германското КЬОНИГ, КЬОНИНГ окончанието С или З липсва, а имаме едно много характерно "келтско" окончание Г



Г-то се е превърнало в "з" както при доста други думи. Ето какво пише Кирил Мирчев в "Старобългарски език":


В отговор на:

съществува и надпис графит, в който имаме CANE, ще го пусна тук по-късно



Чакам да го пуснеш.

В отговор на:

и аз бих желал , но за съжаление архивите ми и билиотеката ми са в насипно състояние, не мога да намеря нито една книга, която търся

затова бих помолил някой клубар, най-вече Тортурач, да провери надписа на Крум върху арата



Тортурач за разлика от теб няма книгата на Бешевлиев. На Тортурач не му дават тази книга и от библиотеките. Тортурач си има достатъчно други задачи, че да проверява надпис, който теб те интересува, в книга, която ти имаш, но те мързи да намериш. Освен това Тортурач в миналото те е питал и за други книги, които имаш, дори те питаше само за и-мейл на един човек, когото ти познаваш, но ти никога не отговаряше.



Тема Re: Нека обобщим! (До Тортуатшъ и Иванъ)нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано23.11.06 14:52



+ Преди да спорите по темата, вземете оскъдниятъ Латино-бЪлгарЙски ретшникъ и ипротшетете внимателно двете странитшки!
+ Саna - мъдъръ, побелелъ; Cane - кутше
+ Cana sub igo, egi, igi
+ Вситшко идва отъ Ри Ду Ал(а), когато даденъ изтъкнатъ тшленъ на Родовете бива избранъ за Управителъ(Кана, канали, канализаторъ, канаРа и т.н.), той бива подлаганъ отъ управляваштиятъ елитъ на съштата про(т)седуРа, като за победените тшужди : пролазване подъ Иго(копието), съ което този бъдештъ Управителъ става Робъ на РОДА си!
+ Това съмъ го писалъ преди три, тшетри години - ама кой да тшете?!

+ АРИЙ+СТО+КРАТЪ +



Тема Re: Нека обобщим !нови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (CANA+SUB+IGO)
Публикувано10.06.10 10:18



В отговор на:

трябва да спомена и идеята на ХОР+БАТ, да раздели латинския термин СУБИГИ

на СУБ - под
и ИГИ, ИГО- символ на властта в рим


Идеята не е на Хор+Бат, а това си е произхода на думата по принцип.

В отговор на:


--------------------------------------------------------------------------------------------------
+ Моя е идеята да се търси от латински и латино-български речник!



Редактирано от XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ на 10.06.10 14:54.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.