Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:29 24.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Видяла жабата... та и аз като неянови [re: Last_Roman]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано16.11.06 14:37



Това наподобява символа на ки(ци) в Далечния Изток.




Тема Re: Паметника на канасубиги Крумнови [re: БoянГeнoв]  
Автор muradkhan (Худавендигяр)
Публикувано16.11.06 17:07



Чий са първите царе?


Римски са, римски са





Тема Re: Паметника на канасубиги Крумнови [re: muradkhan]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано16.11.06 17:14



Да титлата цезар идва от Рим, в Германия става Кайзер, а при нас съкратено цар. Фружин се титулува с пълния й вариант цезар.


Редактирано от OO8 на 16.11.06 17:15.



Тема Re: Паметника на канасубиги Крумнови [re: latani]  
Автор Лил ()
Публикувано16.11.06 17:36



Доколкото си спомням, специално за Крум (за разлика от Омуртаг например) единствената титла, която е използвана, е АРХОНТ, т.е. в превод на български - владетел. Един владетел в Мала Азия може да е хан, в може да е султан, може да е халиф, в Европа може да е княз, император или крал, но това вече са интерпретации. Фиксираното е архонт.



Тема Re: Видяла жабата... та и аз като неянови [re: OO8]  
Автор latani ()
Публикувано16.11.06 18:03



Всеки път когато споменете че титлата е княз ще ви припомням че има още две двусъставни титли с Кана отпред .И ако Канасубиги е княз от бога от кого е княз Кана Таркан?

Бешевлиев никога не е разчитал титлата на Крум като Канасубиги.
Надписът от Хамбарли Бешевлиев разчита като "Крум архонта субиги...."

Между другото някой би ли ми казал къде Крум е засвидетелстван като Крум Каран?

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Видяла жабата... та и аз като неянови [re: latani]  
Автор Rex_Mysorum (скитски безумец)
Публикувано16.11.06 18:15



Всеки път когато споменете че титлата е княз ще ви припомням че има още две двусъставни титли с Кана отпред .

Ти сигурна ли си, че Кана е титла? Ако е титлата КАН, защо тогава е ЧЛЕНУВАНА ЗАДПОСТАВЕНО ПО СЛАВОБЪЛГАРСКИ МОДЕЛ?

Или ако не е членувана, значи ли че титлата е КАНА, а не КАН?

---
Rex Mysorum a.k.a. Йоан Мизийски, Nimbus, Telephus, Thiras или просто "вашият цар"!


Тема Re: Видяла жабата... та и аз като неянови [re: Rex_Mysorum]  
Автор latani ()
Публикувано16.11.06 18:44



Субиги е титлата.
Ако титлата е Кана аз нямам обяснение за титлите Кана Таркан и Кана Боила Колобър.
А ти?



КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...

Тема Re: Видяла жабата... та и аз като неянови [re: latani]  
Автор Rex_Mysorum (скитски безумец)
Публикувано16.11.06 18:58



Субиги е титлата.
Ако титлата е Кана аз нямам обяснение за титлите Кана Таркан и Кана Боила Колобър.


Как го извъртя-я-я-я! И пак да си е на твоето.
Не ми отговори на въпроса за членуването, а си повтаряш въпроса, въпреки че ти отговорих: КАНА от Кана Таркан няма нищо общо с КАНА от Канасубиги.

---
Rex Mysorum a.k.a. Йоан Мизийски, Nimbus, Telephus, Thiras или просто "вашият цар"!


Тема Re: Паметника на канасубиги Крумнови [re: koмитa]  
Автор Дeньo ()
Публикувано16.11.06 19:45



Виж комита,

След като не знаем със сигурност как се е титуловал самият Крум. Не е ли по-логично да бъде наричан с титлата с която го е наричал народът му?! Ние като "славяногласни" имаме "княз" и "цар" за владетел от неговия ранг. Княз е синоним на принц, владетел, значи може да се каже, че е равнозначно на "архонт". "Цар" е производна на "цезар" или "кесар", а както знаеш тази римска титла е получена от царя Тривелия.

Не е ли по-разумно да се използва титла по-разбираема за масите, от колкото титлата която е носел в действителност, която така или иначе не се знае?!

Хан е абсурд! Сигурен съм, че освен хан Чоки, друг такъв в България не е имало. Надписа за Омуртаг гласи:КАНАС Y ВI.... Разстоянията между думите се виждат отлично и следователно варианти от рода на "КАН АСYВI...", "КАНА СYВ I..." и тн., са напълно нелогични.

С две думи казано:Цар Крум , защото масата народ няма нужда да научава нова измислена титла като "кан" и защото не бихме искали да завещаем на следващите поколения една лъжа или по-точно казано една измислица базирана на един труден за разчитане надпис, само и само за да се опитваме да спазим "историческата достоверност", да избегнем "наметнатите" византийски титли или недай си Боже да употребим "низша" славянска титла. Нели говорим "йензъикъ словенскъй"?



Тема Re: Паметника на канасубиги Крумнови [re: Дeньo]  
Автор Rex_Mysorum (скитски безумец)
Публикувано16.11.06 19:55



Разстоянията между думите се виждат отлично и следователно варианти от рода на "КАН АСYВI...", "КАНА СYВ I..." и тн., са напълно нелогични.

Съгласен съм!

http://www.ziezi.net/omurtag_files/10[1].jpg

КАНАС е КЪНАЗ, като нищо чудно КАНАСУ да е падежна форма - (ДУМИ НА) КЪНАЗА. Паисий нарича Крун (по-точно КруН) цар и княз - това са си нашите титли.

Цар обаче едва ли идва от цезар. По-късно ще ти пусна мнението на моята позната езиковедка, а може да се докаже и исторически. Царевичи са наричани императорските войски още през 6 век.
---
Rex Mysorum a.k.a. Йоан Мизийски, Nimbus, Telephus, Thiras или просто "вашият цар"!

Редактирано от Rex_Mysorum на 16.11.06 19:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.