Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:21 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема кукери  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано04.11.06 12:46



Имам четири въпроса за кукерите:

1. Защо няма кукерски обичай в Северна България?
2. Каква е етимологията на думата "кукер", в кои селища се наричат така, защото не ми е известно те да се наричат така на местните диалекти - има бабугери, джумали и др., но къде има кукери, освен в литературния език?
3. Някой може ли подробно да очертае ареала на селищата където този обичай се е практкувал традиционно, ако може по селища още по-добре?
4.Информация за разликите в ареала на разпространение и ритуалността между т.н. зимни и пролетни кукери???

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: кукери [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано04.11.06 13:15



Кукерски обичаи има в северна България. Етимологията на кукер не е уточнена, но няма предположения да идва от гръцки. Съжалявам. :(
Думата <кукер> се ползва в районите на Елховско, Лозенградско, Визенско като не претендирам за изчерпателност. Думата <кукури> е от шуменско. <Кукири> се наричат в Бояново, карнобатско и айтоско. Само <кук> или <кукове> в силистренско и около Тутракан.
Ареалът е огромен и излиза далеч извън пределите на нашите земи. С уточнението, че ви говоря за посока запад и северо-запад, а не за южните ни съседи- вашите роднини.
Категорично отхвърлям теорията за гръцкия произход на тези думи, защото мнението, че кукери означава <прадеди> е лишено от смисъл. Моето мнение е, че думата кукери в различните версии е старославянска със значение на <тропам> и <удрям>. В луковитско куквам означава <пропъждам> за птици или друга напаст, което съвършено се вписва в смисъла на кукерския ритуал.



Тема Re: кукери [re: Kaлипco]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано04.11.06 13:19



Като ви казвам, че думата е старославянска не отричам, че може да е тракийска. Аз съм убедена за себе си, че траките са бъбрели на славянски или много приличащ на славянски език. Бъбрели също е тракийска дума.



Тема малко повече информация [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано04.11.06 13:21



Къде има кукери в Северна България?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: кукери [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано04.11.06 13:35



Да съм те питал за мнението ти за тракийския език? То не ме интересува. Посочи ми селища в С. България където автентично се е практикувало кукерство (по възможност да не са добруджанци или тракийски преселници)? Марскарадни обичаи (тип Видин) нямат общо с кукерството и също не се задълбавай и в тях (казвам го превантивно)?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: малко повече информация [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано04.11.06 13:37



В първото си мнение ви споменах някои области от северна България и как там наричат кукерите. Добре е да имате предвид, че обичаят го има в Румъния, което е още на север от България, където е известен като <кукуза>. Може би това също дава обяснение за произхода на думата кукер, защото <кукузак> и на български означава разчепкана вълна. Кукери можете да видите и далеч на запад. Там се наричат <гюкер>, което напълно отхвърля възможността за гръцко посредничество.



Тема Re: кукери [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано04.11.06 13:41



Ако и тук ще мисе карате, защото не виждам основания за нещата, в които се опитвате да ме убедите по-добре не ме занимавайте да ви казвам неприятна информация и така ще си спестите нервите.



Тема бе, кой те пита за гръцко [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано04.11.06 13:44



Кажи ми села? Кажи ми признаците на кукерската обредност, да видим, например каква е тя в С.България, в Румъния, кое е характерното, кога се празнува? после да сравним за какво става въпрос в Тракия например, в пернишко и т.н....

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: кукери [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано04.11.06 13:46



та аз не съм изразил все още никакво мнение относно кукерите?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема ти си ги изследвай бавничко [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано04.11.06 13:51



За три години толкова ли?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.