Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:02 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: бе, кой те пита за гръцконови [re: gioni]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано05.11.06 16:44



И каква е целта на въпросът ти? Какво целиш със сравнението?

Действия крепят Вселената.


Тема Re: бе, кой те пита за гръцконови [re: Koпpивeнa_мeтлa]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано05.11.06 16:46



Да придобия обща култура



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Тема Re: бе, кой те пита за гръцконови [re: gioni]  
Автор Koпpивeнa_мeтлa (lutomsky)
Публикувано05.11.06 16:52



Въпросите обаче издават придобита специфична култура, което показва, че сам знаеш предполагаемия им отговор.
Значи нещо друго целиш?

Действия крепят Вселената.


Тема а да, и в Плевенско ималонови [re: gioni]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано05.11.06 17:17



В Плевенско се среща обичая “кьорава кобила”. Взета е глава от конски скелет и конска опашка, поставени на дървено скеле загърнато с чулове. Тези обреди са причислени към празнуваните в други райони пред- пролетни кукерски игри.



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Тема Re: а да, и брезаята е кукерствонови [re: gioni]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано05.11.06 17:40



Почти е сходен обичая “Брезая”, срещан в Североизточна България. “Брезаята” е животно с голям птичи клюн, рога и дървено скеле покрито с черга и носено от двама мъже,наречени “дервиши” или “уплешин”. “Бре-заята” прави смешни и забавни сценки. Понякога се изработва и“каракон-джо”- малко дървено конче. Обичая “Брезая” се играе в Свищовско, като групата включва пет човека – двама,от които са с обърнати кожуси и окачени на вратовете звънци и хлопки.Лицата им са маскирани с

кратуни( вид тиква) и залепени брада и мустаци от вълна, има и “свирач” и “водач” облечен в женски дрехи. В Добруджа е познат обичая “Кланза” срещан и у румънците, сходен с кукерските игри.Състои се от трима човека – “мечка”, ”водач” и “свирач”, обикалящи с коледарите по “Мръсни дни”.



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Re: а да, и в Плевенско ималонови [re: gioni]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано05.11.06 17:40



Още от вчера ви го обяснявах, а вие ме нарекохте лъжкиня. Това са старинните езически кукерски игри. Ако бяхте мъж, а не сополанко който се прави на голям <византиец> щяхте да ми се извините след като сте намерил и независимо мнение. В Широка лъка в старо време е имало обичай да се издялват мъжки полови органи от дърво и с тях ритуално да се докосват коремите на бездетни жени. Обичаят е практикуван през есенните кукерски игри, защото битува поверието в народното творчестнво, че жените зачеват по-лесно през есенните и зимните месеци.



Тема Re: а да, и в Плевенско ималонови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано05.11.06 17:43



Е и ти ако беше жена Свиленов.....
Нерде кукерство нерде есен, коледа, брезаи, конски опашки и тикви на главите. Ясе разкарай.



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Тема Re: кукерството енови [re: Kaлипco]  
Автор SpongeBob (Schwammkopf)
Публикувано05.11.06 18:24



Некой спомена ли че по Заговезни има маскаради във повечето страни в Европа, със всевъzможни вариации и мутации и до днешно време?

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: кукерството енови [re: SpongeBob]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано05.11.06 18:38



Той настоява, че кукерските игри са разпространени само в южна България и отрича наличието им в северните области на България. Споменах му за сродните ритуали в Румъния, Литва и Швейцария, но той ме нарече лъжкиня. С простаци и аматьори не се спори.



Тема Re: кукерството енови [re: Kaлипco]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано05.11.06 18:46



Недей да говориш от мое име Свиленов. Не настоявам нищо подобно. Ти настояваш за това обичаите да са етнически патенти. Аз настоявам, че не са, а т.н. кукерство в Тракия (в тесен смисъл) по сирни заговезни е с едни и същи елементи на ритуаликата и за българоезични и за гръцкоезични. Продължавам да питам и къде има кукерство по сирни заговезни в Северна България?

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.