Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:05 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Паметник на "хан Аспарух" на мястото на мавзолеянови  
Автор Шишapkи (шарени)
Публикувано03.11.06 01:53



Вдигат пирамида върху мавзолея
Хан Аспарух на кон се изправя на жълтите павета

Грандиозна пирамида може да изникне на мястото на взривения през 1999 г. мавзолей на Георги Димитров. Творбата е на скулптора Христо Танев. Според проекта от слънчевия символ излиза хан Аспарух на кон. Точно на пъпа на София е мястото за статуя на основателя на българската държава, твърди авторът. Проектът получи благословия от Министерството на културата, съобщи секретарят на секция "Скулптура" в СБХ Богомил Живков. Идеята е екзотична, коментира главният архитект на София Петър Диков. Той уточни, че конкурс за такъв паметник не е обсъждан в Столична община, която е собственик на терена. Мястото върху мавзолея не може да остане празно. Хан Аспарух е само една от многото идеи, обясни Тодор Булев, зам.-шеф на архитектите.



Тема Re: Паметник на "хан Аспарух" на мястото на мавзолея [re: Шишapkи]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано03.11.06 07:53



Интересно, как ли ще изглежда въпросният паметник?
Дано е по-красив от този на София или на пловдовския Филип...



Si vivis Romae,
Romano vivito more



Тема Re: Паметник на "хан Аспарух" на мястото на мавзолеянови [re: Last_Roman]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано03.11.06 12:56



Не съм очарована от идеята да се издига паметник на хора или човек, с нищо не допринесли за българската култура.



Тема Привилегијата да се биде Бугар.....нови [re: Шишapkи]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано03.11.06 13:01



Можеш на форум Историја да пушташ се си сешто , и нема да те банираат .

Е не се кажувам Бугар , банирајте ме





Тема Re: Паметник на "хан Аспарух" на мястото на мавзолеянови [re: Kaлипco]  
Автор ilirion (минаващ)
Публикувано03.11.06 13:22



Един дилетантски въпрос: Без победите на въпросния владетел щеше ли сега да я има българската култура?





Тема Re: Привилегијата да се биде Бугар.....нови [re: Dunek_Lozar]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано03.11.06 14:34



Да, и аз искам да те подсетя да го погледнеш от другата страна - без Аспарух нямаше да има условия за българска култура. Иначе култура по тия земи е щяло да си има и след негово време, но е щяла да се казва гръцка, например, или сръбска или влашка.

Така или иначе много от културните паметници оставени ни от предците и въобще древните са посветени на войната, така че...



Тема Интересно , интересно .....нови [re: БoянГeнoв]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано03.11.06 15:10



Но може и вака :

Да не беа Хазарите да бијат Бугарите .......... немаше ти бугар да бидеш





Или да ти преведам .........




Ајде паметник на неки Хазар , а ?



Тема Re: Паметник на "хан Аспарух" на мястото на мавзолеянови [re: Last_Roman]  
Автор Kroraina (непознат)
Публикувано03.11.06 15:34



> Интересно, как ли ще изглежда въпросният паметник?
> Дано е по-красив от този на София или на пловдовския Филип...


изключително грозен и неподходящ е според мене -



Арх. Танев е горд с проекта си



Защо Италия или Гърция не са нацвъкали досега градовете си с подобни бетонски-фентъзийни образи на техните императори, нека обясни този скулптор-архитект Танев.



Тема Re: Паметник на "хан Аспарух" на мястото на мавзолеянови [re: ilirion]  
Автор Kaлипco (хубава)
Публикувано03.11.06 15:41



Българската култура с малки изключения е формирана етнографски в античността на местна основа. Изключенията можем да свържем даже исторически със заселници от север. Не искам да дразня излишно автохтонната дружинка и по тази причина само ще се позова на науката, че е известно кои музикални инструменти са донесени от север и кои са разнесени от нашите земи на север, запад и изток. Гъдулката за която на няколко пъти споменах се свързва не само етнографски със заселниците- славяни от север, но и исторически. Възможно е тези славяни, които са описани, че идват с гъдулките си да са наследници на античното население на съвременна Румъния, но това не е в моята компетенция, за да го твърдя. Съществуват поводи за такова мнение, защото гъдулката е твърде сходна с гръцката тамбура, а е известно, че траките също са ползвали струнни инструменти, които вероятно са били "липсващото звено" между "Севера и Юга". Това "липсващо звено" биха могли да бъдат и по-редките модели на инструмента, които се срещат в различни крайща на България. Запозната съм, че хърватските етнографи оспорват твърдението, че гъдулката е привнесена, но не съм проучвала какви са основанията им.
Но да ви отвърна на запитването. Като цяло съм скептична относно натрапваната ни история и имам съмнения относно структурата на пред-средновековната история по земите ни. Изхождайки от личните си наблюдения и специалността си смятам, че съвременното българско население е непосредствен продължител на културата на античното население по земите ни. Българската култура щеше да я има независимо от хан Аспарух и оскъдната му, но героична войска, която можем да свържем най-много с белодрешковците в македонската и най-много още две от етнографските ни области. Сега имам проблеми с интернета, но възнамерявам днес да отговоря на втория въпрос на нашия критик. Събрах достатъчно мнения от филолози, които са разнородни, но обясняват частично проблемите и от тях ще се разбере защо не съм очарована от идеята за такъв паметник.



Тема Re: Интересно , интересно .....нови [re: Dunek_Lozar]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано03.11.06 15:44



Ама за поселението на Кубер в днешна Македония си мълчиш, нали? Тенденциозно...

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.