Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:15 25.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Коментар?нови  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.10.06 21:17



T.Jonchev


редовен



Обещах – правя го. Ето някои бележки по текста на Г.Ценов от неговата “Кроватова България и покръстването на българите”, изд. 1937г.
1.с.18. Авторът твърди, че името “vulgares” се споменавало още през IV – Vв. на юг от Дунава. “Vulgares” се споменава в Анонимния хронограф от 354г. – дотук добре. Но как от израза “Ziezi, ex quo vulgares” се вади извод, че българите били по това време на юг от Дунав? Всички споменати в този източник заедно с българите племена не са балкански. Какво е тогава основанието за това твърдение? Никакво друго, освен убедеността на автора, че българите са едва ли не автохтонно население на Балканския полуостров.
2.с.18: “никой от тогавашните (II-Vв. – бел.моя) латински и гръцки писатели не знаеше за съществуването на река Волга” – твърди Г.Ценов. Дали този човек познава трудовете на Клавдий Птоломей например, да не говорим за други?
3.с.19: авторът твърди, че не хуните били азиатци, а скитите. Но три страници по-нататък (с.22) срещам твърдението: “б) че хуните, които образували модерната българска държава, са скити или славяни”. Но ако ако хуните са скити или славяни, то би трябвало и да са азиатци, щом скитите са обявени за такива. По-горе авторът обаче предварително е
опровергал това.
4.с.21: Г.Ценов атакува извода, че Булга = Волга по следния начин: “Този извод е очевидно неверен, защото ония, които са живели покрай Волга, са се наричали скити, а не българи”. Дотук ни става ясно, че според нашия автор българите не са скити и следователно не са живели край Волга, където са живели скитите. Но Г.Ценов продължава така: “Той (изводът, че Булга = Волга – бел. моя) е измислица и за това, защото никой стар писател не е наричал българите турци или пък фини, самоеди и пр., а всички, щом е ставало дума за потеклото на българите-хуни, са казвали, че те са скити. Скитите обаче са живели от правреме покрай Дунав.” Хайде сега, нека някой да ни разясни какво смята всъщност Г.Ценов: а) българите скити ли са или не са?; б) скитите около Волга ли живеят или около Дунав?
5.с.22: правейки етимологичен анализ на имената “Кроват” и “Батбаян”, авторът заключава, че имената са славянски и прави извод, че българите са славяни. Е, прав е Стефан Младенов – това са етимологизации а ла Раковски.
6.с.22: базирайки се на “Именника” Г.Ценов заявява, че споменатият там Безмер бил князувал преди Аспарух “от двете страни на Дунава”. Но в “Именника” след записа за Безмер стои текст: “Тези петима князе държаха властта на онази страна на Дунава… И после дойде на тази страна Есперих княз…” Направеният извод е очевидно неверен и си задавам въпроса дали авторът е чел всъщност "Именника" или го познава в нечий доста неточен преразказ. Но работата не е в един отделен извод, а в метода – той е доволно неангажиращ, както може да се види и от бележките дотук, и от – убеден съм вече, макар още да не съм чел – следващите страници от книгата.
7.Понеже “Безмер” звучи славянски, оттук са направенини 3 заключения: 1) родът Дуло е славянски; 2) ако Безмер = Батбаян, това значи че и Аспарух е славянин, защото той е брат на Батбаян; 3) щом Батбаян и Аспарух излизат славяни, то всички българи са славяни. Има формална логика, но истина няма. А по-надолу стои напълно умопомрачително заключение: “Самата дума скити е славянска дума, която значи скитник или номад (прекрасна етимология! – бел. моя). Готите, хуните, славяните, българите, абарите, тракийците са скитски, т.е. славянски племена. Дори в началото на ХХ век да направи по подобен начин извод по толкова магистрален въпрос може да си позволи единствено лаик, какъвто е бил и Раковски – ако не знаете, той обявява за българин самия Наполеон, защото това личало от името му: “На поле он”.
8.По-нататък (с.32/35) Г.Ценов недопустимо смесва Тракийския с Кимерийския Босфор в стремежа си да докаже, че българите са живели на Балканите изначално и че античните и средновековни историци много добре са знаели това, но съвременните историци отчасти не ги разбират, а отчасти съзнателно ги преиначават. Тази смесица е накарала автора да направи поредица от идентификации, които освен че са смехотворни, са го довели до автопротиворечия, които той или не забелязва, или не иска да забележи, устремен към целта. И тъй:
8.1.Според него говорейки за Кавказ, Прокопий Кесарийски визира планина, която се намира на Балканския полуостров и която стига до дн.гр.Чорлу.
8.2.Г.Ценов идентифицира извиращата от Кавказ р.Хибриста с Марица (поради фонетичната близост с гръцкото име на Марица – Хеброс).
8.3.Понеже Марица извирала от Рила, това за Г.Ценов значи, че под “Кавказ” античните писатели имат предвид планината Рила.
8.4.Понеже в изворите се говори за скити, които живеят при Кавказ, авторът твърди, че те живеят на Балканите (очевидно е забравил, че няколко страници по-горе е казал, че живеят при Волга).
8.5.Понеже според него скитите = българите, следва извод – българите са си живели на Балканите, а не са пришълци в тези земи.
8.6.След като според него античните и средновековни автори под Босфор разбират само Тракийския, той поставя Кубратовите българи да обитават земите при Константинопол. Според него в обхвата на Кубратовата държава влизал константинополския квартал Галата / Пера (за него те са два различни квартала – кой знае защо). Дали някой може да приема тези твърдения сериозно? Мисля, че и през 1937г. не е било възможно.
А какво да кажем за това, че в резултат на всичките тези комбинации се оказва, че Рила се простира до днешна Източна Тракия – до град Чорлу (Цурулум, Цурулон)? Г.Ценов въобще не е забелязал тази географска иновация.

Решително ще ми трябва добър запас от нерви, за да продължа. Според мен Златарски е имал пълно право по отношение хабилитацията на този човек.

Виж, Resavsky, мен не ме притесняват толкова погрешните твърдения, тъй като всеки е в състояние да допуска грешки. Не в това е проблемът, а в методиката на доказване на тезите. От това, което прочетох (вярно, че не беше много - 35 страници), оставам с впечатление, че Г. Ценов стои много по-близо до Д.Съсълов и Й.Вълчев, отколкото до който и да било професионален учен. Чел съм автори от неговото поколение и по-ранни - от Дюканж през Мишле, Тиер и Вебер, та до нашите Сп.Палаузов и Дринов. Никой от тях не гради доказателства и аргументи по подобен начин. А и друго ми направи впечатление - не срещнах в тези 35 страници нито един изворов текст или споменаване на документ, който да е бил неизвестен в началото на ХХ век. Не знам какво е постигнал във Ватиканския архив Г.Ценов и какви оригинали е използвал, но единственият по-обширен цитат, който привежда (от Калиник, V в.) в първите 35 страници съдържа думата "Цариград", която е изключено да е присъствувала в оригинала. Според мен този текст той е ползвал в славянски (руски или български) превод.



Тема Re: Коментар?нови [re: thorn]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано25.10.06 22:11



Явно имаш много здрави нерви все пак.

Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!


Тема Ето ти коментаринови [re: thorn]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано25.10.06 22:33



1.с.18. Авторът твърди, че името “vulgares” се споменавало още през IV – Vв. на юг от Дунава. “Vulgares” се споменава в Анонимния хронограф от 354г. – дотук добре. Но как от израза “Ziezi, ex quo vulgares” се вади извод, че българите били по това време на юг от Дунав?

Изводът се прави от:
(4 век)
- еднаквостта на името Ziezi с тракийските такива.
- картата на Св. Йероним - "Мизия тук и България".
- посочването на българите като местен народ по времето на Константин Велики.
- сведението, че Тракия се е превърнала в особена тема заради нападенията на българите, това пак по времето на Константин
(5-6 век)
- "хунският народ така се намножи в Тракия, че застраши дори Константинопол"
- Малала говори за българи в Мизия и Тракия, определя ги като мирмидони.
- Зонара говори за обсадата на "мизите, сиреч българите".
- Виталиан събира православни българи от Мизия, Тракия и Македония.
- Равенския к. казва, че "в Мизия, Тракия или Македония само българи живеят".
- Симоката говори за българи единствено в Мизия.
- Любимият ти Теофан също говори за българи на юг от Дунав, нищо, че после се прави на чалнат за "нечувания" и "новопоявилия се народ"
- Сремска Митровица, която взимат готите от българите (според други автори от сарматите), на север от Дунав ли се намира?
- Ами Томи (Кюстенджа), където "хуните" чели Псалтира и се радвали на епископа си Теотим (4 век!), и той ли не е на юг от Дунава?

Тия и още една камара работи сме ги дискутирали до втръсване. Не внимаваш в час. Или се правиш на приятно разсеян?

“никой от тогавашните (II-Vв. – бел.моя) латински и гръцки писатели не знаеше за съществуването на река Волга” – твърди Г.Ценов. Дали този човек познава трудовете на Клавдий Птоломей например, да не говорим за други?

Става дума за Волга под името Волга. Къде Клавдий Птоломей нарича Волга с днешното и име? Що се правиш за втори път на ударен? И като се позоваваш на този автор, как ще коментираш факта, че през втори век той споменава хуните като местен народ? Не е ли малко рано за 4 век и Великата глупост за преселение на народите?

авторът твърди, че не хуните били азиатци, а скитите.

Авторът такова нещо не твърди.
От което е излишно да дискутирам по-нататъшните ти съждения.
Това, че част от землището на скитите е в Азия (според гръцката география), не ги прави азиатци в смисъла, който влагате шльоцерианците и мигрофилите.

Хайде сега, нека някой да ни разясни какво смята всъщност Г.Ценов: а) българите скити ли са или не са?; б) скитите около Волга ли живеят или около Дунав?

Ще ти обясня:

- Ценов съвсем правилно казва, че нашата Булга не е днешна Волга.
- Българите са скити.
- Но скитите, които води Аспар в Мизия при българите, преимуществено не са били българи. Също има основания, защото ако си чел Теофан, там се говори за други племена освен българите.

правейки етимологичен анализ на имената “Кроват” и “Батбаян”, авторът заключава, че имената са славянски и прави извод, че българите са славяни. Е, прав е Стефан Младенов – това са етимологизации а ла Раковски.

Иди разправяй на хърватите, че родоначалникът им Хроват не е славянин. Ти какви съществени разлики виждаш между Кроват и Хроват? Не те ли притеснява, че дъщерята на хърватския Хроват се нарича Болга? И тя ли е туркиня?
Ти на Батбаян каква етимология ще дадеш?
Откъде-накъде Боян не е славянско име? Ти езика не си ли го знаеш?

базирайки се на “Именника” Г.Ценов заявява, че споменатият там Безмер бил князувал преди Аспарух “от двете страни на Дунава”. Но в “Именника” след записа за Безмер стои текст: “Тези петима князе държаха властта на онази страна на Дунава… И после дойде на тази страна Есперих княз…”

Що слагаш многоточие на мястото в цитата, където се разбира, че българите са от втори век край Дунав?
Що се правиш на чалнат, че основанието на Ценов да говори за двете страни на Дунав е заселването на Ирник в Добруджа? Това всъщност ти е поредното доказателство за българи на юг от Дунав преди глупостите на Теофан.

Понеже “Безмер” звучи славянски, оттук са направенини 3 заключения: 1) родът Дуло е славянски; 2) ако Безмер = Батбаян, това значи че и Аспарух е славянин, защото той е брат на Батбаян; 3) щом Батбаян и Аспарух излизат славяни, то всички българи са славяни. Има формална логика, но истина няма.

1. Добре, имената са славянски, но родът е турски.

2. мнение на Ценов, няма да го коментирам, намирам го за маловажно.

3. Аспарух е славянин, защото директно е наречен "словинац" в хърватските средновековни летописи.

4. Българите са славяни, защото са сочени за славяни, включително и волжките българи преди да бъдат превзети, а не са сочени като никакви други. Имаш косвени данни само за семитска връзка и религиозна с персите. Толкова.

Правиш се на ударееен.

“Самата дума скити е славянска дума, която значи скитник или номад (прекрасна етимология! – бел. моя).

Какво се възмущаваш? Страбон не си ли чел?

“Като се основавам на мненията на старите гърци, които схващат северните народи под едно и също име - скити или номади*, както се наричаха от Омир, а с време, като изучили севера, захванали да ги наричат било просто келти и ибери, било смесено келтоибери и келтоскити, и понеже те отначало от незнание са давали на отделни народи едно и също име: аз мисля, че бих могъл да кажа, че името Етиопия също е означавало за тях цялата южна област, която се мие от океана.” (Strabon I, II, 27)

* номад на гръцки значи именно скитник.
---
Готите, хуните, славяните, българите, абарите, тракийците са скитски, т.е. славянски племена.

Съвършено вярно с въпросителна върху абарите.

По-нататък (с.32/35) Г.Ценов недопустимо смесва Тракийския с Кимерийския Босфор

Единственото нещо, за което си прав.
Затова и аз не харесвам последните книги на Ценов.
Така или иначе това не променя съществено нещата. Кимерийският босфор не е Централна Азия, любимите ти тюрки идват мноооого късно там, а и не са много авторите, които сочат присъствие на българи в Крим.

Понеже Марица извирала от Рила, това за Г.Ценов значи, че под “Кавказ” античните писатели имат предвид планината Рила.

Някои от античните писатели под Кавказ разбират точно Рило-Родопския масив. Друг е въпросът дали имаме основание да приписваме подобни тенденции и на средновековните автори.
И тук съм съгласен с тебе, че нямаме такива причини.

А и друго ми направи впечатление - не срещнах в тези 35 страници нито един изворов текст или споменаване на документ, който да е бил неизвестен в началото на ХХ век.

Можеше да си направиш труда да погледнеш, че книгата е от 1937-ма!

Според мен Златарски е имал пълно право по отношение хабилитацията на този човек.

Не се и съмнявам, че мислиш така. Тюркофил тюркофилу око вади ли?



<>
<><>
<><><>
Вярата в учените е съвременното езичество.

Тема Re: Ето ти коментаринови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.10.06 22:53



Стаменов, трудно ли е да зацепиш, че горния постинг само съм го пейстнал тук, не е мой. Слава богу, отдавна си имам по-приятни занимания от чопкане на фолкхистъри теории, че и да се ровя в глупостите на родоначалниците им. Не съм чел нито тъпотийте на Раковски, нито онези на Спиридон, нито на други комплексари като този Ценов. Ако имах време за подобно фентъзи по си харесвам Фоменко.

Освен това ти не заслужаваш формално чепкане аргумент по аргумент - винаги го обръщаш на персонални нападки когато нямаш какво да кажеш. По едно време ме беше впечатлил, но вече почна да се повтаряш.

Аз лично макар и относително предубеден съм достатъчно добросъвестен и добронамерен за да се вслушвам в аргументи, но колкото пъти поискам да го направим по-сериозно - или лично, или даже в ICQ ти се спотайваш като ......

Иначе признавам си - примерно Йоан от Никиу ме впечатли, картата на "Йероним" дето е уж от 4 век също донякъде, но докато продължаваш с тъпотиите си за СГАН и за въображаемото ми тюркофилство да не би да очакваш сериозно отношение. Ела на по бира или в кю, ще си говорим за извори, а не за СГАН и жълта журналистика и кой знае - може и да ме убедиш.





Тема Re: Ето ти коментаринови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор gioni (азиятомонголец)
Публикувано25.10.06 22:53



Нелогични, невярни и неправилни изводи. Слаба работа. Трън те е забол яко.



Да не ме сбъркаш с европомонголецот, аз съм друг!

Тема Re: Ето ти коментаринови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.10.06 22:53



Впрочем до ден днешен незнам кой е Шльоцер, така, че шльоцерианец не съм.



Тема Ей ти още теми за размисъл [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано25.10.06 23:10



“Във времето на Анастасий затиранства тракиецът Виталиан… заради заточените владици и завзе Тракия, Скития и Мизия чак до Варна и Анхиало, предвождайки голямо множество хуни и българи” - Малала

Вече се разбрахме откъде е набирал тези българи. Южно от Дунав.
Та коя е "провинция България", в която се оттегля Виталиан? На север от Дунав ли е? В Кавказ или Урал?

- Енодий: 504 г. Гърция започнала война със "своите българи", защото искала да ги подведе под опекунство. Българите, значи, са живели тогава във Византийската империя или може би Византия се е борила за власт в района на Кубан?

- Комес Марцелин пише, че патрицият Цита бил разбит през 535 г. край р. Янтра в Мизия от българи, та едва избягал през шипченския проход към Цариград. Българите на път за вкъщи в Кавказ ли попаднаха на Патриция?

- В малкото житие на св. Климент Охридски се казва, че св. Климент произлизал от европейските мизи (имало е и малоазиатски мизи), които простолюдието наричало българи. Може би трябва да преведем текста с интересния термин "европий мизийски", както се прави напоследък, за да не се заблудим нещо?

- Йордан в своята Romana пише, че по време на Юстиниан българи, склавени и анти всеки ден настоявали за правдини. (instantia cottidiana Bulgarum, Antium et Sclavinorum, p. 52). Познай къде са тия българи и за какви правдини настояват.

- Йероним (4 в.) пише, че хуните или гетите учили псалтира. (Hunni discunt Psalterium). Доскоро вервах, че хуните и те са тангристи. Нали за турци ги водите?

- Българите със сродственото си право (!!!) присъединили тракийските области със "скитската пустиня": (Quia Vulgares, qui jure gentili sibi partiam subjigantes, eam per tot annos retinent.)

- Отново за шести век се казва, че българите са присъединили Македония към своите земи по "правото на владение": (Vulgarorum natio addit et sibi jure patestatis omnia vindicat)

Последните две се отнасят за религиозните размирици и основаването на Първа Юстиниана - Българската архиепископия... византийци я наричат така преди да обвиниш домашните ни извори в нещо нередно. С домашните нема да те занимавам изобщо, щото цяла седмица ще ходиш пет за четири.

Има и много, много други. Сега търся онзи автор от шести век, когото дискутирахме наскоро. Интересен е, щото поставяше българите между гърците и дарданците, като ги изрежда сред покръстените народи. Нямало те е наоколо да го поправиш.

<>
<><>
<><><>
Вярата в учените е съвременното езичество.


Тема Re: Ей ти още теми за размисълнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.10.06 23:14



Бе ти я си прочети що ти писах. Щото пак пишеш глупости.



Тема Re: Ето ти коментаринови [re: thorn]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано25.10.06 23:19



Не съм чел нито тъпотийте на Раковски, нито онези на Спиридон, нито на други комплексари като този Ценов.

Какво уважение чакаш от мен като сипеш епитети за неща, които признаваш, че не познаваш? Аз поне като плюя СГАН си храчкам по точни цитати.

И изобщо не ми се прави на непредубеден и добронамерен. Хич не си такъв, дори напротив, а от това следват и моите нападки. Ако това ще ти е някаква утеха, тюркофилите сте цвете за мирисане в сравнение с неграмотната потеря от ферганци на българската Джоан Роулинг - известна като Петър Добрев.

Ела на по бира или в кю, ще си говорим за извори, а не за СГАН и жълта журналистика и кой знае - може и да ме убедиш.

Тия работи не стават така. Срещал съм се и ще се срещам с хора от клуба, които са ми приятни. Ти не си. Нямам за цел да те убеждавам в каквото и да било. Мен ме интересува в какво ще вЕрват децата и внуците ти. За тях си давам зор и напъните ми в тоя клуб имат съвсем друга цел. Тук ми е опитното поле, наред с другите неща.

въображаемото ми тюркофилство

Сладур.



<>
<><>
<><><>
Вярата в учените е съвременното езичество.

Тема Re: Ей ти още теми за размисълнови [re: thorn]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано25.10.06 23:54



Поеми си отговорността. Никъде в първия пост не се дистанцираш от манипулативната критика на автора. Затова аз приемам, че ти приемаш написаното безусловно - което пък ми дава повод да се обръщам лично към теб.

Колкото до комплексарщината, ти си единственият комплексиран тук от средновековната българска култура и книжнина. Не приписвай своите качества на Ценов и Раковски. Всъщност двама сте - другият е Крейг, който систематично и упорито обявяваше славяните за по-тъпи и от американските диваци и преувеличаваше инцидентни случаи на жестокост като обичайно повтарящо се действие.

Понеже моят добър приятел от Бьоблинген не се навърта напоследък, само ти оставаш на топа на устата.



<>
<><>
<><><>
Вярата в учените е съвременното езичество.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.