Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:48 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re:Комита (български), спри с обидите ако обичаш.нови [re: koмитa]  
Автор Atilkese-Acпapyx (IYI)
Публикувано23.10.06 22:52



Автор koмитa (български)
Публикувано 23.10.06 22:19

"С това множество от емотикони си 1:1 със сърбо-влашката свиня Дунек-Лозар."



По-добре 1:1 с Дунек-Лозар, отколкото фанатичен националист крещящ с пяна на уста по площадите - "България на българите" и "Македония е българска".


Трябва да се даде правото на всеки народ, па и на всеки човек, който иска да живее почтено и свободно.

В. Лъвскiй







А БЕ НАРОДЕ МАКЕДОНСКИ,
ДО КОГА СО НАВЕДЕНАТА ГЛАВА?

Редактирано от Atilkese-Acпapyx на 23.10.06 23:03.



Тема Re: За името на Константин Великинови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Cтapинap (член)
Публикувано23.10.06 23:05



Ще ти кажа къде ! Влез в "Българофобия"и сигурно ще намериш кое съвременно диване обуначено от собствените си фантазии е измислило и написало тази щурава глупост.....една от многото които можем да се срещнем в "Българофобия"
А ! Тъкмо на място ! Понеже в момента слушам и попоглеждам към ТВ "Скат" чух как една от "ясновидките "току що успокои зрителите че "имат дежурен лекар,който може веднага да помогне на страдающите"

Така че,споко



Тема Вярно е това за фалшификацията,нови [re: Vencci*]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано23.10.06 23:44



защото славяни е измислен етнически термин.

За "славянски произход" е смешно да се говори, защото няма и не е имало етнос славяни. Старите склави - готите/гетите - са били сродни на Управда, но само толкова. Иначе че е бил славянин в смисъл на славоезичен, съм съгласен.

Губят ми се директните податки и за българския му произход. След като братовчед му си е изгубил главата заради съдружието си с българите, а на останалите си братчедчета Управда не е давал титла заради прегрешението на батко им, имам достатъчно поводи да се съмнявам.

Харесвам го именно заради балансираната му политика, която цели балансиране на силите - нито е позволил на българите да мачкат грачовете с оръжие, нито е позволявал на грачовете да мачкат българите духовно. Достоен е за уважение дори само за създаването на Първа Юстиниана - известна в църковната история като Българската архиепископия. Затова е и канонизиран не в друга, а именно в БПЦ.



Тема Според мен има повече основаниянови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано24.10.06 00:03



да се търси българска връзка при Константин.

1. Директно е посочен като българин в Българския апокрифен летопис.

2. От грачките извори се знае, че роднините му са били "мизийци".

3. Канил е българите като местен народ на организираните тържества, като другите местни са само сините и зелените - тоест "венетите" и гърците (Прокопий).

4. Тракия става особена тема заради буйстванията на българите - напълно разбираеми предвид втрещяващата поне за мен негова църковна политика. Извращаването на църквата чрез превръщането й в съборна, където от един момент нататък грачовете си налагат своите решения, включително като отказват да викат българските епископи за дискусии.

5. Българите го почитат като скачат в огъня с икони на Констанстин и Елена.
---
Може би ще изскочи и още нещо, след като се установи откъде е сведението за Константин=Твърдина и какво точно пише там по въпроса. Пряка връзка на Управда с българите няма или поне не ми е известна - косвена е, и то само ако се докаже, че действително Управда е от рода на Константин, както се твърди в житието.

Но тъй като последният е роден в Ниш, откъдето е и Рекирад, това обяснява близостта на Рекирад с българите, а не на Управда, когото намирам за отчужден заради болните имперски и всякакви други амбиции на майка си и чичо си. На какъв акъл е бил Исток, не се знае. Може би е бил загрижен накъде вървят работите, затова преди смъртта си намира настойник на сина си - отец Богомил, "който да не позволява на момчето да се отклонява от правия път".

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 24.10.06 00:12.



Тема Re: Според мен има повече основаниянови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор tonza (минаващ)
Публикувано24.10.06 02:17



3. Канил е българите като местен народ на организираните тържества, като другите местни са само сините и зелените - тоест "венетите" и гърците (Прокопий).


Това от къде знаеш? Само от Ганчо Ценов или намери оригиналния извор?



Тема Re: Според мен има повече основаниянови [re: tonza]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано24.10.06 02:43



Намерих го на веднъж на руски - Ценов всъщност именно затова е възмутен, че руските академици ползват този извор, а пишат глупости. Има го и на английски при Сотиров, ако не се лъжа в главата, където се дискутират думите в готския танц (пак при подобно събитие).
ГИБИтата и ЛИБИтата не съм ги гледал всичките, би трябвало да е публикуван и на български. Ако не е, много жалко за СГАН.



Тема Re: Твърдина се превежда... Константин!нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано24.10.06 06:38



Латинското constans се превежда като "постоянен", "ТВЪРД", "неизменен".

_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+_+


Много добро обяснение.
Константин = Твърдина.
Кирил е нарицаемо от Кириали - стара писмена система.
Кирил~Сирил~Сириус и др.

Привет !

Редактирано от Vencci* на 24.10.06 06:39.



Тема Re: Според мен има повече основаниянови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано24.10.06 06:52



На
Тарадин
се появяват лични и фамилни руски и украински имена.
Ж.р. - Тарадина.

Примери и за сходни с Тарадин :

ТАРАДИН, ТАРАЗАНОВ, ТАРАНИН, ТАРАНТИН, ТАРАНТОВ, ТАРАНЦЕВ, ТАРАНЦОВ, ТАРАС и др.




Тема Йоан пита за Константин, а не за Юстинианнови [re: Vencci*]  
Автор УйнaПeнa (ентусиаст)
Публикувано24.10.06 07:31



Момчета, недейте като зубърите в училище да отговаряте за това, което знаете, а не за това, което ви питат!



Тема Re: Според мен има повече основаниянови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано24.10.06 08:00



Тарадин~Твърдина не намерих името или близко до него в латинския.

Според официоза :

Тарадин е виден бълг. болярин, който при княз Борис-Михаил /852-889/ с титла комит управлявал част от дн. Македония. Името му издава неговия прабългарски произход.

Литература : Златарски, В. Легенда за откриването на Тивериуполските мъченици. - В : Златарски, В. Избр. произв. Т. 1, С., 1972, 194-195 ;
Венедиков, Ив. Военното и административното устройство ..., 77-79.

!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

Ако "Тарадин" е прабългарско име, то следва ли, че днешните руснаци и украинци са въпросните прабългари !!?



Второ,
Имената Петър и Павел се заменят с български открай време.

1/ Петър~Камък.
Бълг.лично име "Камен".
Името липсва в руския и украинския,
което от самосебе си се доказва, че не е прабългарско.
Заменя се и с Тодор или Теодор.
Твърде вероятно е Тарадин да произлиза от Тодорин.
/последното е само мое предположение/

2/ Павел или Савел отговаря на българското "Славен" в :
Слави, Слав, Славей, Славно, Славка, Славено-Болгарски, Славени/Славни и др.
Думата или думите със Слав също са прабългарски, т.к. широко са разпространени в днешна Украйна и Русия.

3/ Слава или Слово ?
Заменям по-горните с "О" :

Слови /говори/, Слов, Соловей / прабългарското руско /, Словно, Словка или Словенка, Словено-Болгарски, Словени/Словни и др.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.