Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:49 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Кой е Авитохол?нови  
Автор roxy (pride & joy)
Публикувано21.10.06 20:17



Коя личност стои зад легендарния първи владетел на българите от "Именника на българските ханове" - дали предводителят, пристигнал с народа ни в Европа или хунския вожд Атила, споменът за който останал жив в съюзените с него народи?
Отговор на въпросите, свързани с него, поне частично може да даде значението на името му. За това има две основни хипотези:
- тюркска - на унгарския учен Й.Микола - "синът на дедите", "потомък на дедите си";
- иранска - на П.Коледаров и впоследствие П. Добрев - иранско - "син на сърната"(в съответствие с намерената в литовски ръкописи легенда).
Възможно и добре аргументирано е и още едно предположение, което заслужава внимание:


и ме подсеща за някои възможни аспекти на въпроса: чий син е Авитохол?



Тема Re: Кой е Авитохол?нови [re: roxy]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 21:01



Коя личност стои зад легендарния първи владетел на българите от "Именника на българските ханове" - дали предводителят, пристигнал с народа ни в Европа или хунския вожд Атила

1. В този именник никъде не се казва, че владетелят е български.

2. Никъде не се говори за ханове, а за князе и царе.

3. Никъде не се казва, че някой е пристигал в Европа.

4. Петърдобревите размишления за Авитохол са ми добре познати и ги намирам за малоумни и стъкмистични. А при турското и без да знам как са стигнали до този "превод", вече ми е смешно... син на дедите си. Кхххх...



5. Тоя Авитохол трябва да е от старо време, нейде около Ной и Адам. Само тогава ората са живяли по 300 и 900 години.



Тема Ти треба да се затвориш и да се врзеш ......нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано21.10.06 22:30



От тебе самиот треба да те заштитат





Тема Re: Ти треба да се затвориш и да се врзеш ......нови [re: Dunek_Lozar]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 22:35



Винаги си плямпал колкото да не заспиш, ама сега съвсем го даваш по инерция.



Тема Re: Ти треба да се затвориш и да се врзеш ......нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано21.10.06 22:42



Ти го давам цел , само дали че можеш да го издржиш





Тема Re: Ти треба да се затвориш и да се врзеш ......нови [re: Dunek_Lozar]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано21.10.06 23:14



О, не, колко ме засегна! Сега ще клекна в някой тъмен и далечен ъгъл, плачейки прочувствено за нерадостната си съдба.

Бегай да си измиеш краката и легай, че от недоспиване хептен ще оглупееш.



Тема Re: Ти треба да се затвориш и да се врзеш ......нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Dunek_Lozar (сръболафещ тюрк)
Публикувано22.10.06 00:05



Но јаска искам да сук като тебе , не ме бркај ...........





Тема "Български" е било прозвище, а не етноснови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано22.10.06 00:35



Етноси са били мизи, тракийци, гети/готи, илири, македонци, сапеи, одриси, серди... Първоначално "българи" е означавало "вулгари" - неримски/неромски/невизантийски народи, а после - след създаването на Българската империя е било название на поданниците й - като "американци" или "британци" или "французи" или "германци" или "австроунгарци" или "испанци" или "китайци".... Примери мнооого...

Така, че да се твърди, че авитохол е от български етнос е безсмислено, когато такъв етнос не е съществувал по негово време, а е съществувало само прозвището "вулгар(ен)"...

Сега, разбира се, "българин" вече е представител на етнос, както "французин" или "китаец" или "турчин" или "грък".

Редактирано от д-pOxБoли на 22.10.06 00:47.



Тема Re: "Български" е прозвище, а не етноснови [re: д-pOxБoли]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано22.10.06 00:48



Първоначално "българи" е означавало "вулгари" - неримски/неромски/невизантийски народи, а после - след създаването на Българската империя е било название на поданниците й

Така де, но откъде и откога тръгва да се разпространява това име? Аз залагам на 4 век и Мизия, като оставам отворен за дискусии за по-ранни периоди и за "идване" на името от "сарматите" в Добруджа и Северното черноморие.

Етноси са мизи, тракийци, гети/готи, илири, македонци, сапеи, одриси, серди...

С това не мога да се съглася по следните причини:

1. Българите се определят като народ иллирический, сиреч словенски. Също така като мисини (мизи), македонци и т.н. Понятията не се изключват взаимно.

2. Няма докази, че серди, сапеи и готи са се самоназовавали по този начин. Одриси за мен е грачки опит да се напише одринци. Сапеи - шопи?

3. Летописците сами си казват, че не могат да посочат разлики между например мизи и гети ; гети и даки ; готи/гети и гепиди и т.н. Затова веднъж Атила е хун, друг път гот, трети път дядо на гепид. Затова и Виталиан е веднъж тракиец, друг път гот, води българи и уни...

След като няма посочени разлики между тези "различни етноси", за мен това са все народи "иллирический", кръщавани веднъж според мястото, веднъж както му дойде на писарушката.

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 22.10.06 00:50.



Тема Re: "Български" е прозвище, а не етноснови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор д-pOxБoли (gotin)
Публикувано22.10.06 00:50



А откъеде се разпространяват думите "народ", "прост" "груб"... трябва ли непременно да има етноси зад тях?
А откъде се разпространява "американци" - да не би да има етнос зад тях?

Редактирано от д-pOxБoли на 22.10.06 00:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.