Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:41 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Асирийски поздравнови  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано13.10.06 00:47



Не искам да провокирам спорове или да вмъквам фолклор в исторически форум.
Това е само от гледна точка на допълнителна историческа засечка ....

Изминали са повече от 2600 години откакто асирийците нямат държава.
Хората са ни същите а за песните - вие ще кажете. Ако има разлика в мелодиите, то е защото са минали хилядолетия.....

Жалко за първата песен че не е в съпровод на кавал или на гайда....
И още по-жалко че езикът е друг...
Втората е китка от четири асирийски песни. Първата и четвъртата не ми приличат на български - а по скоро на полски или унгарски.... В това няма нищо чудно ..... Та нали на ясирийски БАЛАТОН означава живот. Като в старото пожелание от Вавилон написано на облицовъчните плочки от времето на Навухудоносор -

Илю Мардук бели БАЛАТАМ даера суркам
Бог Мардук великия - да ви дари живот вечен


Втората песен от китката, инструментално и особено третата ми звучат доста по български - не като език естествено.
До колкото разбрах по форумите на асирийците в техният език са се запазили главно акадски думи и изрази. Шумерският е застъпен но в сравнение с българския - доста по-слабо. Съществува стремаж при тях да подчертаят връзката си със Шумер и да докажат че не са семити. Това за семитите и не-семитите е излишно и не води до никъде... Колкото до нас в езика ни има най-малкото поне 5000 думи на шумерска основа и поне още толкова на акадска основа. От тази гледна точка като че ли езиково ние стоим по-близа да Вавилон, отколкото днешните асирийци.... А асирийският и вавилонският диалект са си карашик от шумерски и акадски......

Та дори да не сте съгласни и с дума от написаното от мен това не пречи да се изкефите на песните на асирийците.... трябва само да имате Real Player, който меже да свалите двободно от

и да си го инсталирате ...



Ако на нукой случайно му е интересно може да помогне с изнамирането на най близкитне български песенни мотиви до тези на посочените асирийски....



Тема Re: Асирийски поздравнови [re: dedo_minu]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано13.10.06 06:01



според моето скромно мнение, БАЛАТОН е близко и до БАЛТОН, но все пак по съдържание най-близко е до българската дума БЛАТО, БЛАТЕН

някак си малко по-далеч смислово стои асирийското БАЛАТОН - ЖИВОТ , което ти предлагаш



Тема Асирийски поздравнови [re: Ziezi]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано13.10.06 08:43



Според унгареца Халоран н днешния унгарски има поне 5-6000 шумерски думи. За съжаление нямам познания по унгарски за да кажа колко горе-долу са акадските думи там.

Първо, тъй като Шумер присъства и в Асирия и във Вавилон и в унгарския
Второ, тъй като Шумер, Хати, Асирия и Вавилон присъстват лексикално навсякъде от Британия та до Урал, от Финландия та до Италия
Трето особено много акадска лексика има в руския. Даже често се питам дали там акадските думи не са повече от тия в прототипа на руския - българския език .....

То
няма нищо чудно и в унгарския да има доста акадска лексика .... А какво значи по-точно това - за сега не мога да кажа със сигурност....



Тема Re: Асирийски поздравнови [re: dedo_minu]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано13.10.06 09:28



На унгарски Балатон се произнася : Болотон,
което е по-близко до руското Болото, отколкото
до нашето Блато.

Но идеята, че Балатон си е едно блато,
е вярна и до днес.
Ако някой от Вас е ходил там - знае го.

Привет !

ппс : Асирийски поздрав звучи свежарско.





Тема Re: Асирийски поздравнови [re: dedo_minu]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано13.10.06 10:37



В старотюркския има доста думи от шумерски произход, а и до днес е загатка от къде са дошли шумерите, които са били планински народ първоначално.

Слави винаги е прав



Тема За думитенови [re: dedo_minu]  
Автор ElanMorin (непознат )
Публикувано13.10.06 16:52



Вадил ли си думи или пък дали някой не го е правил? Щото ми е интересно да видя. От тази гледна точка шумерския не е мъртъв език.
Аз се замислих над името Дуранкулак
Може да се раздели dur.an.ku.lag :P



Тема за връзкатанови [re: dedo_minu]  
Автор ElanMorin (непознат )
Публикувано13.10.06 17:25



с близкоизточните народи..има я, но каква ли е точно? Да търсим корените...давам си сметка че вариантът не е приложим. Толкова мн. фактори ни пречат.



Тема За думитенови [re: ElanMorin]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано13.10.06 20:43



Преди 5-6 години от 1/4 от речника на Халоран от сайта за шумерите бях извадил около 700 шумерско български думи. Тогава Халоран ми прати неговите паралели с унгарския , който по-късно разви до едно грандиозно начинание за паралели на шумерска основа между множество езици Тогава смятах че преките съвпадения са около 3000. Но след като докопах първите две книги на първия том (от 18 те) на речника на покойния Крамер се убедих че работата с която се бях захванал е несериозна и че шумерските думи в българския многократно надхвърлят предишните ми предположения. Тъй като нямаше как да се докопам до другите томове от речника - зарязах тая работа .... Ако някога остане време май ще трябва де се направи български превод на писмената дошли от Шумер но така, че да може да се свери със звученето в оригинала. Тогава ще е наистина кеф .....
А за същото от асирийските неща - сигурно ще мога в някой друг живот.....

Добре си го казал - наистина шумерският не е мъртъв език. Лексикално е по цяла Европа и по Русия и по Урал и по Кавказ и по Тарим....


ДУРАНКИ, ДУРАНКУЛАГ
От досегашното ровене по старините ми е бръмнала една муха в главата, че Шумер, Акад, Асирия, Персия, па и библейските неща дошли от евреите са една и съща духовна традиция. Религията винаги е била една ...

Та на въпроса за ДУРАНКУЛАГ - буквално е твърдо небе от камък. За повече подробности може човек да си направи справка от Зенд Авеста. Въпреки пакостите които Заратустра е направил с Авеста, и се е замазала връзката с Асирия, Вавилонн и Шумер, все пак там си е дадено за каменното небе, което е същото каменно небе от Вавилон и от Шумер... Изобщо Персия си е чиста асировавилонска духовна рожба, а те пък са деца на Шумер. И общо взето изучавайки Зенд-Авеста се изучава Асиро Вилонското духовно продължение на Шумер ...
Така че ако иска някой да разбере какъв е духовния смисъл на някое Шумерско творение, достагъчно е да поразлисти Зенд Авеста и Ригведа стига да знае какво да търси.

А нашия ДУРАНКУЛАГ е събрал цялата хилядолетна история на древни народи, ама името и духът му са чисто шумерски .



Тема Re: за връзкатанови [re: ElanMorin]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано13.10.06 20:58



"Толкова мн. фактори ни пречат."
Пречките са главно в нас - вътрешни...
Според мен пречат ни нашите предренесансови предразсъдъци, натрупани от поколения заблуди. Ако ги преодолеем - ще има наш български ренесанс.

Смятам че за корените споровете ще секнат, когато някой асирийски фолклорен състав дойде у нас и потропне някое и нашенско - тяхно хоро.
Все пак лично за себе си не съм сигурен когато е падала Ниневия, от коя кграна на стените са били дедите ни. От вътре или отвън. Щото Ниневия не е била съсипана от чужди народи - асирийците са били братовчеди с вавилонците например ....
Но тежестта на запазения общ фолклор натежава в полза на общността с асирийците...



Тема Асирийски поздравнови [re: OO8]  
Автор dedo_minu (член)
Публикувано13.10.06 21:12



"В старотюркския има доста думи от шумерски произход"

Смятам че и при старотюркския връзката е генетична....

Изобщо когато човек се рови в тая дълбока старина трябва да загърби дребнавите политики, че шумерите са били само тюрки или само славяни или само българи или само унгарц,и или само литовци. За да се рови успешно - тия нещо просто трябва да се изхвърлят от употреба......




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.