Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:45 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема "Сиви гълъби"нови  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано04.10.06 12:53



Когато бях в казармата, служих с едно момче от Чирпан. Той ми разказа за едно друго момче от Чирпан, което според него било , както той се изрази "...от Сивите гълъби" На въпроса ми какви са тези "Сиви българи", той ми каза че според тяхните твърдения, били най-чистите българи без "славянска кръв". Да сте чували нещо за такава етнографска група?



Тема Re: "Сиви гълъби"нови [re: nikibars]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано04.10.06 13:05



Сиви българи се получават от смесването на черните българи със сребърните българи. А розови българи се получават от смесването на червени българи с бели славяни. Зелени = сини+жълти, и т.н.





Тема Re: "Сиви гълъби"нови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано04.10.06 13:53



ГОВОРЯ СЕРИОЗНО, БАСИ!!!! АКО СИ ЧУВАЛ НЕЩО КАЖИ, АКО НЕ - НЕ РАЗВОДНЯВАЙ ТЕМАТА, ЩОТО СЕГА ЩЕ ХУКНАТ ДА ТИ ПРИГЛАСЯТ И ДРУГИТЕ. ТАКАВА ГРУПА ОТ ХОРА ЯВНО СЪЩЕСТВУВА, НО ЗА ЖАЛОСТ МОМЧЕТО НЕ ЗНАЕШЕ МНОГО ПО ВЪПРОСА, АЗ ПЪК ОТ ДРУГА СТРАНА ТОГАВА СМЯТАХ ЧЕ БЪЛГАРИТЕ СА МОНГОЛОИДИ И ТОВА Е САМО ЛЕГЕНДА НЯКАКВА.... СЕГА ОБАЧЕ СИ МИСЛЯ, ЧЕ МОЖЕ И ДА ИМА НЕЩО ВЯРНО.



Тема Много ще прощавашнови [re: nikibars]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано04.10.06 14:36



Извинявам се за разводняването.


За хора, наречени "сиви гълъби", не съм чувал.

Но пък познавам лично много "нощни птици", с които съм се засичал по кафенетата и които също се изживяваха за "чисти древни българи", неомърсени със славянска кръв*.

Последният случай беше с един чичка на видима възраст около 45 години. Бях на клубна среща с няколко човека от друг форум. Та идва въпросният господин - един такъв... възвисочък, строен, рус и синеок - и на развален български със силен руски акцент почна да ни обяснява:

- Чух ви, че си говорите за история, не искам да ви дразня, но вие не сте никакви българи. Аз съм от Украйна и само там сме останали истински българи.

Ние го питахме ако не сме българи, какви сме тогава. Той се мъчи да ни обяснява нещо, не помня какво, но беше забавно и се изхилихме. Тогава той се ядоса и се развика на руски (може и украински да беше):

- Ну, смотрите сами! Смотрите...

И почна да си опъва кожата по лицето встрани, все едно си прави лифтинг, за да му станат по-коси очите.

- Смотрите... Я восточный человек!

После се впусна да ни обяснява ние какви сме, какви шибаняци били руснаците и славяните като цяло, как щял да си ходи по Волга и такива ми ти бисери.
---


Вземи, ако щеш, и бай ти Димитър Х. Попов (на снимката). Той също е чист прабългарин, потомък на средноазиатските империалисти и няма нищо общо с "неорганизираните славяни, които знаят само да рушат" и съвсем основателно "кхан-сюбигитата" са ги "изселвали от България докато са останали в твърде малко количество, за да създават проблеми". Капацитетът му стига дотам, че тотално ги изключва от етногенезиса на българите и говори за "българо-тракийска държава"**.
---
Ей наскоро някой пусна материал на английски, според който също сме чисти българи, а не славяни, защото последните били "the laughing-stock of Europe". Освен че само по себе това е пълна небивалица, показва и докъде модните течения в науката са способни да размътят акъла дори на хора с интелект над средното ниво.
Ето ти няколко неща, над които да поразсъждаваш. Не може да има никакви несмесени сиви гълъби и златни кокошки, защото:

1. Слава Богу, няма чисти народи, както няма и народи само от идиоти.

2. Ако имаше такъв несмесен народ, той щеше да говори родния си (предполагаемо неславянски) език, а това несъмнено щеше да бъде изтипосвано и раздувано във всяка шльоцерианска монография. Такова нещо няма.

3. Етнографите, колкото и да са заспали, на сън не бълнуват за никакви "сиви гълъби". А има подробни описания на самоназванията, обичаите, диалектите, носиите, ритмите и индивидуалните особености, като разбивките не са само по области, а до ниво на малките градове.

4. Да се върнем на езика. Защо запазилите се наславянизирани потомци на древните българи ще се наричат "сиви гълъби"? И двете думи са категорично славянски. Ако се бяха кръстили "сиви бисери", можеше да има място за някакви спорове.

5. Най-важното го оставям за последно. Колко души наброява тази общност? Цял голям град да е техен, пак е смешно да се говори за чистота, защото от близкородствените бракове за всичките тия векове трябва днес почти всички да са уроди. Дори амишите, които избягват да се мешат много-много, са принудени да се оглеждат за снахи и зетове извън общността, за да имат здрави внуци.
-----
* славянска кръв няма, защото кръвта не говори, за да определим езикът й от коя група е.

** Из култовата историческа проза "История на българските империи"

Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 04.10.06 14:40.



Тема Re: Много ще прощавашнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано04.10.06 14:53



тоя ще да е бил от автохтонните украинци, които се смятат за укри /угри/...



Vae victis


Тема малко отклонениенови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор jove ()
Публикувано04.10.06 15:27



Теоретично една затворена общност от около 200-300 човека би могла да съществува неограничено дълго време без да има бракове между родственици до трета степен. Практически не знам точно каква е границата, но ми се чини, че едно средно голямо (за сегашните български мащаби) село би могло да се затвори в себе си без опасност от кръвосмешение.
Иначе по темата - "сиви гълъби", "бели гугутки"... легенди всякакви.





Тема Re: Много ще прощавашнови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор nikibars (nqkojsi)
Публикувано04.10.06 15:33



Прав си за повечето от нещата, но това няма общо с питането ми. Аз не твърдя, че е възможно генетически да са останали чисти. То и не е нужно! В крайна сметка принадлежността към даден етнос има много малко общо с генетиката. Важна е културната връзка - защо да не съществува група от хора, които да са съхранили в родовата си памет легенда за чистотата на кръвта си?
Защо се наричат "Сиви гълъби" - нямам идея...Може да е тотемно самоназвание...дори не знам дали е самоназвание или другите така ги наричат. Сведението го имам от чирпанлия, който не принадлежи към тази общност и затова не можа да ми каже кой знае колко, освен това и не го интересуваше много - спомена го между другото.



Тема Re: малко отклонениенови [re: jove]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано04.10.06 15:39



Да, може, ако считаш браковете между втори и трети братовчеди за нормални.

Също теоретично такова особено сивогълъбско село трябва да има сивоговорящи учители за сивите гълъбчета-първолаци, а учителите сигурно се подготвят в теоретичния Първи сивобългарски университет. Селото от триста души непременно си има местна кабелна телевизия, която освен че предава на сивобългарски, заглушава сигналите на ефирните телевизии, за да не се славянизира популацията.



Редактирано от Йoaн_Mизийckи на 04.10.06 15:40.



Тема Re: "Сиви гълъби"нови [re: nikibars]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано04.10.06 15:45



сивите гълъби са цигански клон

сравнително по бели мангали

някой от тях дори са руси със сини очи но по един особен начин - няма да ги сбъркаш с норвежци например ;)

имах такъв в казармата

говорят цигански и манталитета им е цигански с малки изключения

предполагам са от смесени бракове

но за съжаление се развиват в мангалска среда и стават мангали сами по себе си



Тема "Сиви гълъби"нови [re: nikibars]  
Автор NoNaмe (Безименен)
Публикувано04.10.06 15:46



Аспарухови цигани – Сиви гълъби – Демирджии

“Нашето малцинство живее в България от седми век насетне, доведено от

водача на циганите по целия свят – Берко” (в-к Романо Еси, 1948)

майсторите, изковали чашата от черепа на император Никифор І Геник по заповед на хан Крум през 811 г.

„агуптови клети” - Рилската грамота на цар Иван Шишман от 1378

Поздрави




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.