Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:10 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Интересни картинови  
Автор WlSP (Metro ESP)
Публикувано02.10.06 11:11



Здравейте! В клуб "Археология" saur е постнал няколко много интересни стари исторически карти. Моля да ги коментират запознатите...



Ето линковете:
Тракия




Дакия и Мизия



Благодаря!



Тема Re: Интересни картинови [re: WlSP]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано02.10.06 13:31





В последната карта - "Bulgari" са представени като едно от многобройните местни имена на траките, както са Гетите, Медите, Трибалите, азийските траки - Витините и др.
Кога и при кой цар приемат останалите траки да се наричат Болгари е подробно обяснено от Паисий Хилендарски.
Остава само да се изясни коя е реката Болга, която тече на Север, а не Волга, която тече на юг. Няколко са реките между Стара Планина и Дунав, които отговарят на описанието.

Браво на saur и на теб !!!
Привет и на двама Ви !!!





Тема Re: Интересни картинови [re: Vencci*]  
Автор tonza (новак)
Публикувано02.10.06 14:04



Етноним (топоним) Bulga има и на предпоследната карта
http://img104.imageshack.us/img104/9233/daciarumdls8.jpg

Редактирано от tonza на 02.10.06 14:05.



Тема Re: Интересни картинови [re: tonza]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано02.10.06 14:09



Да.
Така е.

Но последната е цветна и повече ми се нрави.
Как да ти обясня ...
Нещо като ... : Луд на шарено се радва -.-.-.-.-.-.



Привет !



Тема Re: Интересни картинови [re: Vencci*]  
Автор jove ()
Публикувано02.10.06 14:38



Нещо като ... : Луд на шарено се радва -.-.-.-.-.-.

Чудя ти се, Vencci* - поглеждаш няколко карти(нки) и почваш да се радваш на думичките по тях. Хайде да не бързаме, щото от тях не се вижда кой знае колко. Кой е автор, кой период е картирал, по какви източници?
Тия карти бяха показани в клуб Археология във връзка със съобщението, че проф. Овчаров е открил Пергам (тракийски) - нещо като илюстрация, така да се каже.

Според тях въпросният Пергам би трябвало да се намира някъде около Доспат, а Бесапара е към Чирпан... та... кой знае...
Аз гледах, гледах, река Болга не видях на нито една от картинките... Ама може да не съм гледал хубаво, де. Има там на едно място подобен надпис, но защо реши, че се отнася за река?



Тема Re: Интересни картинови [re: jove]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано02.10.06 14:46



За река Болга пише Паисий и нейната посока на движение, различно от сегашната в Русия - Волга.

За останалото съм съгласен с теб.
Но днес не ще имам време да проверявам.
Дано саур и уисп дадат подробности.

До утре !

Привет !



Тема Re: Интересни картинови [re: Vencci*]  
Автор WlSP (Metro ESP)
Публикувано02.10.06 16:09



Аз подробности не мога да дам, защото съм дилетант в областта, но ми е интересно да чета тук. Помолих за повече коментари, защото в "Археология" картите бяха подминати някак мимоходом, а смятам, че съдържат важни сведения. Може би saur ще обясни повече, но доколкото разбирам са от 1585 година - интересно с какви сведения за населението по нашите земи са разполагали тогава.
Между другото, ако се загледате, ще видите, че картографът е писал големите наименования разделено (просто стил) и се получава Bul-gari, Bulga-ri (не Bulga), също Ge-tae...
Интересно е и заглавието на последната карта: Сарматско население на Европа - това съобразено със съседните народи на картата, а също и със Gaetae, а и с Американското изследване за траките, което наскоро се дискутираше тук, води до доста ясни изводи (за кой ли път!?).
Друг важен момент (според мен) е къде са ситуирани българите - в областта на гетите, пак там са и трибалите, а също и Малка Скития.



Тема Re: Интересни картинови [re: WlSP]  
Автор jove ()
Публикувано02.10.06 16:27



То ако се вгледаш, може да забележиш, че въпросното Bulg-ari. е леко повдигнато като шрифт, та може да се тълкува като един "клас" по-високо от Tribali. - демек "Трибалите са Българи! Оле!"


Само дето без допълнителните сведения това си е една картинка, па била тя и от 16-ти век.



Тема Re: Интересни картинови [re: jove]  
Автор WlSP (Metro ESP)
Публикувано02.10.06 16:56



Еми доколкото успях да разбера, картите са на Abraham Ortelius и са част от неговия класически исторически атлас Parergon. Повече за Ортелиус:





Тема Ето ти я Булга,нови [re: Vencci*]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано02.10.06 18:01



малката река, която тече на север според Паисий се влива в Северния океан.

Река Буг в Полша:


---

---

---
Според мен обаче това с името, което идвало от реката, е дивотия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.