Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:41 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: Гагаузитенови [re: mimi_kir]  
Автор KAGAN ()
Публикувано05.01.07 16:47



имаш ли някакво логично обяснение за произхода на гагаузите? Вече видях няколко теории ама ми се струват "съмнителни". Другот което ме интересува наистина ли се чустватеетнически българи или просто го казвате за да нямате проблеми :)

На крива ракета космосът й пречи



Тема Re: Гагаузитенови [re: KAGAN]  
Автор mimi_kir (непознат )
Публикувано06.01.07 18:29



KAGAN, теорията която на мен най- ми харесва е, че гагаузите са прабългари, които не са се омешали със славяните. Това може да се потвърди и с това, че в Българево рядко срещат синеоки или руси.
Чувстваме се българи. Самите турци са ни наричали така. Селото се е казвало през турско "Гяур сюючюк"(Българско село). Виж в Уикипедия за с. Българево- историята съм я писала аз.
Писах тези дни също във форум "Бойна слава":
http://forum.boinaslava.net/archive/index.php/t-7931.html
Там са дост по образовани и възпитани...

Отговарям на потребител, който ми е писал на Лични(той знае кой е):
Не е вярно, че гагаузчетата(поне от наше село) чуват български за първи път в у-ще. Не мога да кажа кой език ми е майчин, защото двата вървят успоредно.
Не е вярно, че гагаузите имат български имена, защото майките са принуждавани в родилните домове, да са кръстени така.
Имената са български още преди да има родилни домове.

Дилмар, мен пък хич не ме интересува какво мислят гагузите в Гагузия, защото подочувам, че там нещата са като с Македония. Пишат си история по собствен вкус.
Отношението ни към "официалните българи" е като към нас.
Виж отношението към турци и цигани е по- различно.(дори в исторически план- писах повече в посочения вече форум).
По въпроса за твоя познат:
Баба ми и дядо ми(баба ми беше 20-ти набор), които вече са покойни са учили румънски като деца(защото южна Добруча е била под румънско), но знаеха и български. Може би е до инат(прословути сме с това). Нямам обяснение, защо онези хорица не са говорели български.
А моите деца са полугагаузчета. Щом на твоя познат са "100% българи", значи не са от него





Тема Re: Гагаузитенови [re: KAGAN]  
Автор ofy (непознат )
Публикувано06.01.07 20:14



Иаз се включвам по темата за гагаузите, защото ме засяга ЛИЧНО.Възпитана съм да знам, че съм гагаузка , тоест БЪЛГАРКА.Никога не съм се срамувала от произхода си, и няма защо!Не сравнявайте, моля , българите- гагаузи с тези в Бесарабия- там нещата стоят другояче.Няма да се учудя, ако прочета един ден, че това са мюсюлмани, насилствено покръстени.Произходът на гагаузите и до днес още не може да се докаже дори от историците, та ние ли да го разнищваме!Вярно е, че покойните ми баба и дядо не говореха идеално български,но как иначе, като вкъщи са говорели матерния, а в училище насила са учели румънски, но никога не са се съмнявали, че са българи.Държа да уточня, че ако реша да представлявам някаква малцинствена принадлежност, бих имала по-скоро привилегии, отколкото проблеми.Неотдавна на сестра ми бе предложен трамплин в политиката и, естествено, облаги чрез небезизвестна партия .Естествено, тя отказа.Здраво се нахъсих от вашата словесна гаргара.Единствено съжалявам, че децата ми няма да знаят гагаузки, защото всеки език в повече те прави богат.Също нещо важно- между гагаузи и татари няма нищо общо-вторите най-малко имат съществени външни отличителни белези.За гагаузите още мога да добавя, че често иронизират смешния си български и фолклорът ни изобилства от анекдоти и лафчета.Пример:"Бульо Пенке, кърмъзъ пипер манджата койдун му?"Готова съм да отговоря на въпроси, но без обиди и квалификации.



Тема Re: Гагаузитенови [re: ofy]  
Автор KAGAN ()
Публикувано06.01.07 23:09



мога само да ви благодаря, това което исках да знам вече го знам :)

На крива ракета космосът й пречи



Тема Re: Гагаузитенови [re: mimi_kir]  
Автор N*ы{b}l©®™ (Тортурач)
Публикувано07.01.07 00:59



Здравей, Мими. Четох писаното от теб и в "Бойна слава". Много се радвам, че се появяваш в тези форуми. Бях миналото лято в Българево и много ми хареса.
Доколкото разбирам ти не споделяш мнението, че гагаузите са забравили българския и са научили турски. Но ако говорите езика на "прабългарите", можете ли да обясните какво означават думи като боритаркан, чъргубиля (ичиргу боил), или пък думите от "Именника на българските владетели" като шегор вечем, дилом твирем, от "приписка на Тодор Дуксов" - етх бехти и т.н. ?



Тема Re: Гагаузитенови [re: mimi_kir]  
Автор dilmar (член)
Публикувано07.01.07 05:12



не се пени де, просто не си разбрала какво питам и от каква гледна точка





Тема Re: Гагаузитенови [re: N*ы{b}l©®™]  
Автор mimi_kir (непознат )
Публикувано08.01.07 14:25



N*ы{b}l©®™(как го пишеш бе човече?

), благодаря за хубавите думи. Настройваш ме по- културно!
Радвам се че ти е харесало в Българево!
Ходи ли до мидарника, Болата(в езерото има защитени видове)...
А отсяда ли някъде в селото? Че умуваме за един туристически семеен бизнез, ша спИчелим ли, няма ли да спИчелим?
по въпроса:
Ти знеш ли старобългарски? Ами и аз не знам думите, които изброяваш.
Все пак живеем в България. Много от думите, които използват гагаузите са "българизми". Като чуждиците в българския. Виж поста на офи(тя ми е сестра и знае много, само че няма време за форуми...)
Езикът изобщо е нещо, което се развива, затова не може единствено по него да се съди за произхода на някаква група.
Бесарабските българи също говорят полуруски...
Но офи ми разказва, че чела една статия, където "Коледуването" и Бъдни вечер се считат за обичаи на прабългарите. Те са свързани и с прабългарския календар, който е бил много близък до съвременния, въпреки времето си.
Странно защо, но точно те никога не са били пропускани от нас, дори през "бай Тошовско", когато бяха позабравени от българите. Трябва да потърся инфо за заговезни, защото и той не беше пропускан никога...
Дилмар, ще се пеня и още как! В кръвта ми е!
Не съм ли ти отговорила конкретно?
Ако гледната ти точка е на българин и като как да гледаш на нас...
българи сме си друже, не ни прави на сапун!
Все едно македонците или траките, живеещи в България, да твърдят че не са българи. Не говоря за Македония и Гагузия. Разбрали сте вече, че там е въпрос на политика. Но макетата уточняват все пак, че са българи- македонци.
А аз се пеня затова, че ни наричат неуки, незнаещи български, татари, изповядващи ислям(или неуважаващи иконите), обрязани, че имената ни са български по принуда....а дори нямаме самочувствието на малцинствена група, която да драпа за права(само се шегуваме по тези поводи).

цитирам те:
"гагаузите са приобщени но не и асимилирани, старите хора дори си говорят в къщи на гагаузкия"
Много си прав!!! Така че мисля, че с тебе нямаме търкания!

както и Edward:
"Познавам добруджанци, които са гагаузи. да ти кажа честно, имат се за българи и говорят прекрасен български."

Всичко се заключава в тези два цитата, ако някой все още не е разбрал.



Тема Re: Тартари от Добруджа ?нови [re: oros]  
Автор mimi_kir (непознат )
Публикувано08.01.07 15:07



Би ли превел нещо от линка в първия си пост?
Нищо не разбрах....този език не го владея



A ето линк към статия за календара на прабългарите. Много е интересна:
http://protobulgarians.com/Prabalgarski%20kalendar.htm

Редактирано от mimi_kir на 08.01.07 15:49.



Тема Re: Гагаузитенови [re: mimi_kir]  
Автор dilmar (член)
Публикувано08.01.07 17:41



всичко хубаво но цитираш някой друг

и пак - човека който познавам е един от най-добре дошлите в къщата на моите родители, пък имаме и еднакви лични имена



Тема Re: Гагаузите [re: dilmar]  
Автор mimi_kir (непознат )
Публикувано09.01.07 09:23



Еееее то бива, бива амо то твойто на нищо не прилича!!!



Не стига че не помниш какво си писал, ами и си заядливец!
Я се виж на 3 стр. и да не си ми отговорил повече!
И кой е казал, че не трябва да приемаш гагаузи в дома си?
И у нас винаги всички са добре дошли! Виж, само за тебе се замислям...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.