Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Тема Градове с имена на отроди.нови  
Автор джинrиби (ентусиаст)
Публикувано07.08.06 14:42



Как е възможно градове в България да носят имената на национални предатели, които са се отрекли от рода си?

Димитровград - на агента на КГБ иСССР, коминтерновецът и македонист Г. Димитров.

Благоевград - на балканският федералист и комунист, заявил че не е българин а македонски славянин Д. Благоев.

Стамболийски - на левичарят и сърбоман, който не се посвени да каже, че не е българин а южен славянин и да репресира македонските революционери.





Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: джинrиби]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано07.08.06 15:48



Изхода е лесен:
-Димитровград, става...Димитровград, но се уточнява, че кръстен на св. Димитър и да му издигнат една голяма църква.
-Благоевград, не върви много да му се връща старото Горна Джумая, щото джумая е турска дума. Имаше референдум преди години, града да се прекръсти на Каменица, но не мина. Явно трябва да се търси решение. Или да се възприеме Горна Джумая или Горен Пазар. Ама ще звучи много тъпо.
-Стамболийски е новото име на гара Кричим и най-голямата гавра е че 90% от хората в града, са икономически преселници от Пиринска Македония. Може обаче да се търси вариант и града да се прекръсти на някой македонски революционер. Мисля че това ще се възприеме от хората.
Като си говорим за градове, на мен супер тъпо ми звучат и Велинград, на комунистическата кучка Вела Пеева. За мен града, трябва да се прекръсти на Цепина, макар старата крепост Цепина, да не е била на мястото на днешния град Велинград, а на съседното село Дорково.
Гавра с мен е и прекръстването на Свети Врач на Сандански, както и на Неврокоп, на Гоце Делчев. Не звучат някак си. Не че Гоце Делчев, не е един от най-великите българи, но не звучи някак си. Изкуствено е.
Друга тъпотия е Монтана. Бахти, града не се е казвал така от римско време. Какво не му харесват на Кутловица? То че не е било нормално, града да се казва Фердинанд, не е било нормално, та са го кръстили Михайловград, ама после да го обърнат на Монтана, са си направо комплекси.
Също много ме дразни Велико Търново. Отново комплексарщини. Че ако е само Търново, няма ли да е достатъчно Велико? И с Велики Преслав същата работа.
Интересна метаморфоза е името на градчето Средец, до Бургас. Старото име на градчето си е било Средец, но поради заселването на голям брой бежанци от Бунархисарско/Източна Тракия/, с българско име Грудово, та и Средец го прекръстили на Грудово. Но хората си върнаха старото име Средец и евала, че не търсиха някакви нови изкелифещини имена за градчето си.
И т.н. и т.н.



Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: koмитa]  
Автор deLake (sir)
Публикувано07.08.06 16:11



Друга тъпотия е Монтана. Това си е версия на старото име на града.

Че ако е само Търново, няма ли да е достатъчно Велико? Така се отличава от Малко Търново при турската граница. Вярно, че макар да е имало Малък Самоков, си има само Самоков, но малкия сега май е в Турция.

И с Велики Преслав същата работа. Някога е имало Преславец, нещо като Малък Преслав и така се отличавали.

Старото име на градчето си е било Средец, но поради заселването на голям брой бежанци от Бунархисарско/Източна Тракия/, с българско име Грудово, та и Средец го прекръстили на Грудово. Грудово е било кръстено на комунистическия деец Тодор Грудов роден там. Като пионерче бях в отряд "Тодор Грудов". Имаше и песничка (дадоха ни текста от къщата-музий на Т. Грудов) - "славен град на Тодор Грудов, ти расти и хубавей..."

За самия Т. Грудов не се сещам за нещо по различно от чиста проба разбойнически повизи в името на Партията.

А иначе Василико беше прекръстено на Мичурин (руски учен), но сега е преведено Василико на Царево.

Други хубави кръщенки са били Варна и яз. Искър на Сталин.

А Димитровград - те даже са два. Другия е бившия Цариборд, на за заслуги на Димитров към Титова Югославия са прекръстили градът на него. А този дето е в България не е съвсем. А църква на св. Димитър си има. Ето нещо от уикипедията:

Димитровград е основан на 2 септември 1947 г. с указ на тогавашния министър-председател и лидер на БКП Георги Димитров, като се свързват селата Раковски, Мариино и Черноконьово. За изграждането му е сформирано Младежко бригадирско движение, в което младежи от различни краища на страната са работили безплатно. Бившето село Раковски възниква в началото на XIX век на мястото на два турски чифлика. През 1873г. селото става гара на железопътната линия на барон Хирш и това ускорява развитието му.

[редактиране]
Религии
В града има три църкви — „Свети Димитър“, "Свети Атанасий" в квартал Мариино и "Свети Георги" в квартал Черноконево. Много известен е параклисът в близкото село Добрич, където има аязмо с лечебна вода.

Църквата "Свети Атанасий" е изградена със средства на жителите на кв. Мариино, като за довършването и решаващо значение е имала финансовата подкрепа от българския гражданин, емигрирал в Съединените щати, д-р Христо Атанасов. Църквата е осветена от митрополит Арсений и отваря официално врати на 22 май 2003 г.





__________________________




Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: джинrиби]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано07.08.06 17:32



Как е възможно градове в България да носят имената на национални предатели, които са се отрекли от рода си?

Чрез херметическото вертикално разглеждане на нещата лесно ще си отговориш на въпроса. Всичко е еднакво на различните нива.

- имаш национални предатели и отродени олигофрени в най-високите нива на властта.

- имаш същите чворове в институциите, като съвсем спонтанно се сещам за македониста Божидар Димитров - шеф на НИМ, който на всичкото отгоре се изживява като последна инстанция за разрешаването на ист. спорове.

- имаш 'псолютно същите катили за кметове на въпросните градове.

- а ти се чудиш, че цялата тая пасмина е сложила името на един от своите за название на града.

Няма нищо случайно.




Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: джинrиби]  
Автор CивиятПлъx (фашист-окупатор)
Публикувано07.08.06 23:05



В Димитровград е пълно с комунисти, макар и да има доста стойностни хора.Отвътре промяна трудно ще дойде. За Благоевград имам по-малко преки наблюдения, ама като гледам кой избраха за кмет, макар че той напоследък се прави на голям националист.Гузна им е май на комунистите съвестта (ако имат такава) по темата Македония. Или кой знае.

Сакар планина - перлата на Тракия


Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: джинrиби]  
Автор Dremen (непознат)
Публикувано08.08.06 02:43



Специално за Димитровград - от където съм - има правило създателите на един град да го кръщават.



Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: Dremen]  
Автор ЧepнopизeцXpaбъp ()
Публикувано08.08.06 07:32



Ти пита ли потомците на трите съставни стари села дали мислят като тебе? Защото те са "създателите"... Иначе, прав си, на референдума жителите на сегашен Димитровград предпочетоха името на Гошо Тарабата, но те не са създателите...нали.





Тема Re: Градове с имена на отроди.нови [re: koмитa]  
Автор Щъpkoт (пернАт)
Публикувано11.08.06 22:28



Също много ме дразни Велико Търново. Отново комплексарщини. Че ако е само Търново, няма ли да е достатъчно Велико? И с Велики Преслав същата работа.
Интересна метаморфоза е името на градчето Средец, до Бургас. Старото име на градчето си е било Средец, но поради заселването на голям брой бежанци от Бунархисарско/Източна Тракия/, с българско име Грудово, та и Средец го прекръстили на Грудово. Но хората си върнаха старото име Средец и евала, че не търсиха някакви нови изкелифещини имена за градчето си.
И т.н. и т.н.


Велико Търново е кръстено така за да се различава и от Малко Търново, доколкото знам, а и като бивша столица....Велики Преслав е калка от византийското "Мегали Парастлава", с което в края на Х в. е известен градът в част от изворите, преди да го преименуват на Йоануполис....

Грудово мисля, че е било кръстено след 1944 г. на името на комунистическия деец Тодор Грудов, а сега му е върнато името Средец, което е от 1934 г.



Тема Re: Градове с имена на отроди. [re: koмитa]  
Автор Щъpkoт (пернАт)
Публикувано11.08.06 22:30



Също и Горен пазар не е много уместно, защото и пазар е ориенталска / мисля персийска дума, която е влязла в български през османотурски/, българската дума е търг, тържище, търговище....просто пазар си е влязло органично в нашия език и не се осмисля дори като чуждица, подобно на креват, молив и пр.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.