Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:27 13.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Траките не са българинови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.08.06 18:51



Айде не се прави на разсеян и не говори празни приказки.
С конкретния цитат отговорих на искането ти за антично сведение за думата трескейа и нейния тракийски произход, понеже ти поради невежество ги приписваше на Ал. Фол.


На разсеян се правиш ти.
Исках антично сведение за траки, които се самоназовават траки.
Никой не ти оспорва съществуването на ГРЪЦКАТА дума "трескейа", която според Фол е причината ГЪРЦИТЕ да наричат българите "траки".

Колкото до невежеството, аз поне знам, че "триския" е ГРЪЦКА дума, а не тракийска. С това доказваш, че ГЪРЦИТЕ са наричали комшиите си "траки", защото са били набожни, а не че комшиите са се самоназовавали така.




Тема Re: Траките не са българинови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (непознат)
Публикувано06.08.06 18:54



Дадох ти прости примери, защото по-сложните не би ги разбрал. По тази причина не ти цитирах и документи със саморъчни подписи на траки.

Айде сега като не ти харесват сведения от чужбина обясни защо тракийските царе се наричат царе на траките, а не царе на българите например.



Тема Re: Траките не са българинови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.08.06 18:56



Браво, ти надмина учителите си Златарски и Ценов!

Приемам го като комплимент.

Аз пък ще си послужа с един стих на Орфей:
Phthenxomai hois themis esti, thyras d' epithesthe, bebeloi.


Това в гръцки превод на Еврипид ли беше или фалшифицираното от Ономакрит?




Тема Re: Траките не са българинови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.08.06 18:59



обясни защо тракийските царе се наричат царе на траките, а не царе на българите например.

Обясних вече. Защото пишат на гръцки.

А защо траките/старите българи са писали и на гръцки, барабар с гръцката терминология, ми е трудно да ти отговоря и досега не съм срещал задоволително обяснение.




Тема Re: Траките не са българинови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано06.08.06 19:02



Слабо, слабо

.



Тема Разбери се със себе синови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (непознат)
Публикувано06.08.06 19:04



Цитат от Йоан Мизийски № 1.

"Неслучайно думата "threskeia", която краси твоето мнение, е свързвана от античните автори с името на траките."

При кои антични автори и кои техни произведения?

Откога Александър Фол стана античен автор?


На въпроса на Йоан Мизийски е отговорено с цитат от гръцки автор. Изведнъж обаче се оказва, че той изобщо не бил искал това.

Цитат от Йоан Мизийски № 2.

Исках антично сведение за траки, които се самоназовават траки.

Очевидно Йоан Мизийски не е наясно какво иска, така че разговорите с него са безпредметни.
Не ми остава нищо друго освен да се придържам към орфическия стих:

Phthenxomai hois themis esti, thyras d' epithesthe, bebeloi.



Тема Re: Траките не са българинови [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (непознат)
Публикувано06.08.06 19:10



"обясни защо тракийските царе се наричат царе на траките, а не царе на българите например."

Обясних вече. Защото пишат на гръцки.

А защо траките/старите българи са писали и на гръцки, барабар с гръцката терминология, ми е трудно да ти отговоря и досега не съм срещал задоволително обяснение.


А защо българските владетели, които също пишат на гръцки, се наричат български, а не тракийски, мизийски, готски, хунски или скитски владетели?

Дали не мериш с двоен аршин делата на "един и същи" по твоите думи народ? Или е имало смяна в държавната политика?





Тема Манипулираш грознонови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.08.06 19:12



Да те върна още малко по-назад с твоето твърдение, от което тръгна разговорът.

Неслучайно думата "threskeia", която краси твоето мнение, е свързвана от античните автори с името на траките.

Както си го формулирал излиза, че думата трескея произлиза едва ли не от собствения етноним на траките. А Е ТОЧНО ОБРАТНОТО! Прозвището на "траките" произлиза от ГРЪЦКАТА дума трескея, която днес в новогръцки се произнася триския.

Когато ти поисках античен автор, беше във връзка с точно това твое твърдение, което е манипулиращо. Ти ми представяш сведение за връзката на думата с прозвището, като дори задминаваш Фол. Той поне имаше доблестта да си казва откровено, че ПРОЗВИЩЕТО произлиза от ГРЪЦКАТА дума, а не обратното.

С твоето сведение не доказваш обратната посока, а точно обратното, тоест това, което отдавна е казано и от Фол. Ето какво искам: да обориш г-н траколога и да докажеш че ГРЪЦКАТА дума произлиза от предполагаемото прозвище. По-ясно не мога да ти го смеля.




Тема Re: Траките не са българинови [re: saur]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.08.06 19:31



Или е имало смяна в държавната политика?

Имало е, при това на няколко пъти. Това за мен е едно от възможните обяснения.

Втората възможност е разделението да е на идеологически принцип. Аз деля местното население на идеологически романизирано и нероманизирано. Нормално е романизираните да се делят от въстаниците.




Тема Re: Манипулираш грозно [re: Йoaн_Mизийckи]  
Автор saur (непознат)
Публикувано06.08.06 19:31



"Неслучайно думата "threskeia", която краси твоето мнение, е свързвана от античните автори с името на траките."

Както си го формулирал излиза, че думата трескея произлиза едва ли не от собствения етноним на траките.

Когато ти поисках античен автор, беше във връзка с точно това твое твърдение, което е манипулиращо.


Писал съм, че античните автори свързват думата с траките, за да покажа на "Севт Трети", който смята траките за нискоинтелектуални, че гърците са считали траките за свои учители в религията. Не казвам кое откъде произлиза, така че не манипулирам, а напротив, давам най-неутрална формулировка.
Ти обаче решаваш да се заяждаш и ми искаш сведение. Аз ти давам сведение, което свързва двете думи и казва, че трескейа идва от траки.

Когато ти поисках античен автор, беше във връзка с точно това твое твърдение, което е манипулиращо. Ти ми представяш сведение за връзката на думата с прозвището, като дори задминаваш Фол. Той поне имаше доблестта да си казва откровено, че ПРОЗВИЩЕТО произлиза от ГРЪЦКАТА дума, а не обратното.
С твоето сведение не доказваш обратната посока, а точно обратното, тоест това, което отдавна е казано и от Фол. Ето какво искам: да обориш г-н траколога и да докажеш че ГРЪЦКАТА дума произлиза от предполагаемото прозвище. По-ясно не мога да ти го смеля.


За мен гръцките източници са по-важни от мнението на Ал. Фол и не виждам защо да оборвам негово мнение/интерпретация, след като мога да се позова на автентични сведения. Не знам каква е доблестта на Фол, но така както ти я представяш, тя очевидно противоречи на гръцките източници. А те казват, че трескейа произлиза от траки.
Това може би е невярно, но показва, че в античността се смята, че религията идва от траките, което и исках да покажа.

Забелязвам, че все още не си наясно какво означава прозвище.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.