Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:01 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Тема Re: табличкатанови [re: koмитa]  
Автор John_of_Mysia (The Magi)
Публикувано11.08.06 12:10



Заяждаш се. Момичетата са чисти българки.

Приличат на рускини с твъъърде високи скули и нещо -станско в очите. Като остареят и вече не са толкова пухкавки, ще останат само кожа и кокали и ще приличат на бабите на горната снимка. Такива същества в България няма.

Понеже вече си имаш очила... иди да видиш дали не се налага да увеличиш диоптъра на стъкълцата.



Тема Re: табличкатанови [re: John_of_Mysia]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано11.08.06 12:26



Трябва да пообиколиш из някои пловдивски села и да разгледаш българките из тях. Ще се убедиш, че ни най-малко не се различават от момичетата на снимката.



Тема Паметнови [re: koмитa]  
Автор Setebos (непознат )
Публикувано11.08.06 12:39



А, не е ли възможно кипчак да са помнели произхода си -- те са бели хора / европеиди, само езикът им е жълт... част от обратната вълна от Китай към Европа.

The missing link: IE-turkic =



Другото, Волжските българи не са ли първите, които кодифицират за пръв път един алтайски език като официален - лингва-франката на степта?

Иначе съм съгласен -- Волжска България си е България, но както всяка империя е включвала твърде много чужденци...

Ако във хримването ми, че тюрките са (предимно) генетични европейци програмирани с азиатски език, то тогава не сме много далеч от истината, че Волжките Българи са си българи. Кипчакския език само като поредното Бг произведение...



Тема Re: табличкатанови [re: koмитa]  
Автор John_of_Mysia (The Magi)
Публикувано11.08.06 12:50



Никой не отрича словеноболгарската половина на татарките.
Бъди добър обаче да не се правиш на сляп за другата им половина, ясно изразена при бабките на горната снимка. В селата край Пловдив има ли такива баби?





Тема Re: табличкатанови [re: John_of_Mysia]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано11.08.06 13:26



Има, ела и гледай. Навсякъде има. Интересен е и случая от 20-те г., описан в "Народопсихология"-та на Антон Страшимиров. Та бай ти Антон, взел един етнографски атлас със снимки и и показал снимката на една татарка/булгарка от Волга/ на хора от Пазарджишко. Та коментара им бил: "Ъ, клинка", демек панагюрка

.



Тема Re: Паметнови [re: Setebos]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано11.08.06 13:27



Възможно е.



Тема табличкатанови [re: John_of_Mysia]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано11.08.06 19:21



Значи ли че ако си поклонник на национални предатели не си патриот а си
ПРЕДАВАТЕЛ .... може би по точната дума е ПРОВОДНИК? Не ми звучи добре да те наричам така дори и да е истина - не е красиво....

==========
"Налага се с тъжна усмивка да те разочаровам, че примерите, които си дал, нямат нищо общо с образуването на множественото число. "
Тая тъжна усмивка си я запази за себе си.... Нямат нищо общо с измислената ни
граматика която не е по-малко измислена от македонската граматика.....

камънаК
Как да не е множествено число бре! Измислиците на славяноблуството са го кръстили събирателно съществително, защото не пасва на общата им граматическа картина. А това събирателно ..... не е нищо друго освен множествено число...

==========
Не Теодор Траянов е измислил смяната на езика а борис - тоя дето е въвел
византийското християнство. после паисий е доусъвършенствал осакатяването.

За елма веш шегор елем и ичиргубоила----
Тези неразбираеми думи за военните и административни длъжности в Първото Българско царство, както и още по-неразбираемите календарни имена са основно сведетелдтво за подменения или осакатен до неузнаваемост език. Ако езикът ни не беше осакатяван толкава пъти от борис насам за нас щяха да се пределно ясни всичките тези безкрайно неясни и безкрайно български стари думи....
==========
"Какво чудно, че проф Макс Мюлер- 19 в пречислява българския език към
уралоалтайската група езици, въпреки славянската обвивка...

Макс Мюлер. Нищо чудно като се има предвид, че е толкова лингвист, колкото и ти,"...

Мен ве остави но не посягай на Макс Мюлер, щото съвсем става несериозна
това което пишеш.....

Е ако ме сравняваш с Макс Мюлер, то ти благодаря
Макс Мюлер e tози дето е направил възможно да видят бял свят преводите от Зенд Авеста от Ригведа от Будистката Трипитака, тоя с бесмъртната поредица The Sacred Books of the East.....

Е аз имам издадени само някакви преводи от РигВеда, Атхарваведа, Чхандогя Упанишад, БхагавадГита... и съм помагал да се направи санскрит-български речник .... но то е прекалено малко .... иначе лингвистиката ме интересува само от чисто историческа гледна точка. В тая лингвистика е такава политическа бъркотия, че като наука е пострадала повече например от икономическата наука по
времето на Сталин .....

==========
"Може и да са по-стари, но са навлезли в българския през османския турски"

Даже руският език (както и всеки европейски език) - има доста обща лексика с асирийския и шумерския ..... Обяснение че всичко това е минало чрез турския е плод на невежество и просто не работи..

Я ми кажи в османския има ли
...............................
бълг. ----шумерски
................................
ГУ -година
БАИЛ-БОИЛ
РЕШЕНИЕ - там дето извира водата.Да намериш решение - значи да стигнеш до извора
БУЛЯ
ПОЛА
ГУР - ГОРЕ
САР,ШАР - ЦАР
ШАР - ШАРЕН
ШУР-ШУРТИ
дай удъ (между другото и в санскрита я има тая шумерска дума за води - удъкъ)
дъ сера
дъ теш/а/
да иб/а/

Ако няма в османския, как са се пръкнали в българския думи по стари и от персийските и от санскрита?


Де да беше само с българския ...

==========
За речниците наистина сам си измисляш и сам си отговаряш.... Не искам да отварям дума за тоя монолог - то си е твой проблем ....

Защо да си купувам речници като в НЕТа има почти всичко? Ако не знаеш - можеш да потърсиш по гугъла. Ти какви речници предлагаш?

Имам само два тома от 18томния шумерски речник на у-тета в Пенсилвания, под редакцията на покойния Крамер.... Ако имаш другите - дай ги насам . Щото разполагам с три други по-малки шумерски речници .... Само че не ми харесват - нямат клинопис. Правя си собствен речник с клинопис, транскипция и значение - но засега не напредва работата - няма много време, щото трабва да се вади хляба..

Ако имаш 18томния Асирийски речник на У-тета от Чикаго и на Пенсилвания - също съм кандидат . Имам само един сравнително малък Асирийско руски и един също толкова съкратен асирийско-английски речник но е със същия кусур - няма клинопис и за сега ползвам мои си бележки речник с клинопис произношение и превод.

Ако имаш санскритския речник на Апте - кандидат съм, Имам огромната тухла - 1350 стр на сър Мониер Уйлямс на СД. Също един по-скромен речник на Елизаренкова. Също ползвам в къщи един средно голям санскрит- немски речник на проф Клаус Милиус.

Виж със персийският съм доста по зле. Само съм си превеждал частично някои почти еднакви с Ригведата химни от Зенд Авеста..... За сега персийският съм го оставил настрана....

А за османският - той е доста по-млад език и за сега не ми е интересен, нито пък ми е интересна арабицата....
Единственото интересно нещо е до каква степен прото -турският език присъства в Месопотамия - например в края на 2то и началото на 1то хилядолетие пне.
Лично аз нямам съмнения, че протобългарския присъства (чрез него и прото руския -също присъства) по тия земи и тия времена, но за прототурския още нямам наблюдения.... освен съвпаденията в топонимията от Месопотамия преди 3хил години и топонимията застъпена в Джагфар Тарих, но отнесена към българските (сега руските) степи през 7-12 в. Точно тези съвпадения с названия от древна Месопотамия са една от причините за сериозното ми отношение към Джягфар Тарих....

=========
А за очилата - те са нужни на тоя дето му е криво в душата.....



Тема Re: табличкатанови [re: John_of_Mysia]  
Автор dedo_minu (минаващ)
Публикувано11.08.06 19:45



Самият факт, че си въобразяваш някакви права за историческо наследство в региона на поволжието ме втрещява.

Първо ако има духовна и друга общност то не е като фамилно наследство - това не води до руската параноична презумпция че могат да се появят териториални претенции. Ако това притеснява някой руснак - може да се зачеркне... няма да си искаме Волжска България



Специално за нас културните и духовни връзки с волжските българи ще са от огромна полза защото веднаж за винаги ще се тушират потенциалните българо-турски конфликти на територията на страната. Ще видят мюсулманите в България че човек може да се моли на Аллаха и едновременно с това да милее за името българско и да го обича, да го носи в сърцето си.....
Да ама иглежда на руснаците нещо не им се харесва много много тая работа. Те имат своите цели чрез ченгетата от депесето и атаката ......

Второ, ти къде си расъл и какво си пасъл? както викат на село....
То нашето е само реакция - самите волжски българи повдигнаха въпроса









Тема аз съм ЗАнови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано11.08.06 20:11



приобщаване на Българите в Поволжието

пърата крачка е ние да разберем, че не сме тюрки, и после да убедим и тях

дотогава нещата са обречени на провал



Тема Re: табличкатанови [re: dedo_minu]  
Автор Йoaн_Mизийckи (Мизантропец)
Публикувано11.08.06 20:15



може би по точната дума е ПРОВОДНИК?

А може би още по-точно... ВОДОПРОВОДЧИК?

камънаК
Как да не е множествено число бре!


Ами ей така - не е!
Камънак означава "каменливо място". Синоним е на "камънеж". Множественото число на камък е: камъци, камъни, плюс няколко диалектни форми. Даже КАМЪНАК си има множествено число, което иде да покаже, че самата дума, която ми предлагаш, е в единствено число.

Не Теодор Траянов е измислил смяната на езика а борис - тоя дето е въвел
византийското християнство.


Смяната на езика е измислена от Шльоцер и усъвършенствана от шльоцерианци като тебе. Няма никакви сведения за смяна на език.

Тези неразбираеми думи за военните и административни длъжности в Първото Българско царство, както и още по-неразбираемите календарни имена са основно сведетелдтво за подменения или осакатен до неузнаваемост език.

Някои от военните и административните длъжности са си чисто славянски, колкото и да си затваряте очите. Такива са БОИЛ, ЖУПАН, БАН и др.
ИЧИРГУ и КАНДИДАТ си имат буквален превод от латински - нещо очаквано като се има предвид, че България няколко века е римска провинция.
Трети са с тюркска, угро-финска или друга спорна етимология - докато за КАВХАН съм склонен да приема, че е заемка от абарите, то за КАГАН, доколкото изобщо е била свойствена на българите, има няколко възможни обяснения.

С титлите не можеш да докажеш нищо, защото по твоята логика при наличието на ПРЕЗИДЕНТИ, ДЕПУТАТИ, МИНИСТРИ, ГЕНЕРАЛИ, МАЙОРИ и РЕЙНДЖЪРИ сме чисти романизирани западноевропейци.

още по-неразбираемите календарни имена

Тия календарни имена не бяха тюркски, не бяга угро-фински, не бяха памиро-мунджунски. Като се изясните какви са, ще ви изслушам с интерес. Ти можеш ли да ми кажеш какви са били календарните имена на скито-сарматските племена преди приемането на християнското летоброене?

Е ако ме сравняваш с Макс Мюлер, то ти благодаря

Да ти имам кумирите.
Поне се научи да го цитираш човека правилно. Той никъде не казва, че българският не е славянски език - още по-малко, че е тюркски! - а счита, че особеностите на езика ни се дължат на влиянието на тюркски езици. Това е всичко.
Поне му стига акълът да види, че тия "особености" ги има и при албанци, и при румънци, което вече навежда други лингвисти на съвсем различни мисли.

ГУ -година
БАИЛ-БОИЛ
РЕШЕНИЕ - там дето извира водата.Да намериш решение - значи да стигнеш до извора
БУЛЯ
ПОЛА
ГУР - ГОРЕ
САР,ШАР - ЦАР
ШАР - ШАРЕН
ШУР-ШУРТИ
дай удъ (между другото и в санскрита я има тая шумерска дума за води - удъкъ)
дъ сера
дъ теш/а/
да иб/а/


Мислех, че Петър Добрев е достигнал върхът на извратената етимология. С това ГУР-ГОРЕ, Гу-ГОДИНА, БУЛЯ и пр. изтепа рибата!!! Нали се сещаш, че всичките изброени думи ги има в останалите славянски езици?
В най-добрия случай доказваш, че славяните са старите шумерци. Но е твърде хипотетично да кажем, че и това доказваш.

Проблемът ти остава. Защото трябва да обясниш как славяните и в частност българите стигнаха от Шумер, през Кавказ до Източна Европа. Исторически ще ти е трудно, затова потърси нещо археологическо или антропологическо.

Защо да си купувам речници като в НЕТа има почти всичко?

Прав си, има, но какво като има, след като не го ползваш? Можеше да погледнеш, че ГОДИНА, БУЛЯ, ГОРЕ, БОИЛА, РЕШЕНИЕ, ПОЛА и др. думички не само български.

Щеше да си спестиш излагацията.

освен съвпаденията в топонимията от Месопотамия преди 3хил години и топонимията застъпена в Джагфар Тарих, но отнесена към българските (сега руските) степи през 7-12 в. Точно тези съвпадения с названия от древна Месопотамия са една от причините за сериозното ми отношение към Джягфар Тарих....

И все пак е странно, че в Джагфар Тарихъ се описва няколкохилядолетната българска история по Урал и Поволжието, а пропуснаха да споменат отскока до Шумер. Колко жалко. Казваш, че топонимията била... отнесена?! Ясно... значи като като се описват СНЕЖНИТЕ ВЪРХОВЕ на Урал, всъщност се описват СНЕЖНИТЕ ВЪРХОВЕ на Шумер?!
М-м-м, говори си, не ми пречиш.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.