Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:22 26.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема kavhan & Tengriнови  
Автор kovshegub (новак)
Публикувано20.07.06 17:25



Темата е пусната и в Езикознание, но тъй като мястото и е по-скоро тук, а и за да нема после "не чух, не видех":

Призовавам туземците (Зизко,Туртата, Йовчо и неговите ипостази Рекса и Сабазий, както и всички други, които автохтонеят) да обяснят произхода на думите от темата автохтонно или да се съгласят с утвърденото научно становище, че думата е от алтайски произход.

Ще счета неотговарянето от страна на адептите на туземството на този постинг за съгласие с горната теза, а именно, че "кавхан" и "Тенгри" са думи с алтайски произход.





Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: kovshegub]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 18:24



И защо трябва да обяснявам автохтонно едни думи, които нямат нищо общо с българите?

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Разгледах темата в Езикознаниенови [re: kovshegub]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 19:08



Разгледай си я и ти. После се позамисли защо си говориш сам, защо са ти я заключили и т.н.

Малко жокери от мен, щото, убеден съм, имаш нужда:

1. Говореше си сам, щото бай ти Рекс не циркулира из всичките клубове на дира.

2. Заблудил си се, ако мислиш, че си първият гений, който задава толкова тъп въпрос по аналогично смехотворен начин.

3. Вместо да чакаш да ти отговарям(е) в клубове, които не посещаваме, можеше да разгледаш архивите на История.

4. С изненада ще откриеш, че е дискутирано МНОГОКРАТНО както за кавхан, каган, жупан, боил, така и за липсата на връзка между българи и някакъв Тенгри (?!).

5. А от всички точки по-горе за ПОРЕДЕН път става ясно, че да си тюркофил, са нужни две основни качества:

а) да си неподготвен

и

б) да си природно ощетен откъм способността за аналитични процеси

По-изчерпателен отговор от туй, здраве му кажи.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор latani ()
Публикувано20.07.06 19:09



Е хайде сега

, за Тенгри може да се спори, ама да оспорваш титлата Кавхан при българите.

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...

Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: latani]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 19:17



Не оспорвам титлата КАВХАН, както не оспорвам титлите ФЕЛДФЕБЕЛ, МАЙОР, КАПИТАН, ГЕНЕРАЛ, (ВИЦЕ)ПРЕЗИДЕНТ, МИНИСТЪР и още няколко стотин други.

Даже, като се замисля, изконно българските титли са малко, а повечето родни отдавна са излезли от употреба. Май едното СТАРШИНА е останало, а идват още чуждици като РЕЙНДЖЪРИ и КОНТРАКТНИЦИ.

Общото при всички тия титли е, че не могат да се ползват като аргумент за произход. Освен това как ще се докаже, че въпросният Исбул например е българин? Никога не съм отричал, че българите са забирали и други етноси за освободителните си акции.

Имам вътрешното усещане, че сред ония, които не са били славоезични, на първо място се нареждат угро-фините (Паисий и др. автори потвърждават тази теза). Чак после, само Бог знае в какви съотношения, се нареждат разни заблудени тюрки и ираноезични елементи от кавказките области. Включително от южнокавказките области.
Има доказани аналози между български и грузински думи, но не и между български и алтайско турски. Персизмите с турско посредничество за друга работа.
---

Освен това смешкото главно иска от мен да ПРИЗНАВАМ, че тия думи били от алтайски произход. Ами и затова не съм убеден. Особено за Тенгри. За мен името на това божество има ИЕ етимология и доста късно се е озовало в турския пантеон.



Те и за КАГАН искаха да се признава алтайски корен, ама се оказа дума, спомената още от Страбон при даките и гетите в смисъл на "първосвещен".
Така стоят нещата.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 20.07.06 19:36.



Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано20.07.06 23:24



Не мога да повярвам - призна за аристокрация, която да е тюркска! Не забравяй, че Исбул не е единствен случай - има си "кавхански род" /Справка Георги Войтех/. Я се сети при кои народи има два владетелски рода - един свещен и главен и един по-второстепенен. Нещо хазари, а? А нещо да са казвали разни араби, че българския език е като хазарския, а? А нещо волжските българи, заобиколени от угрофинско население дето говорят тюркски език - него от руснаците ли са научили, а?



Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: kovshegub]  
Автор alkoholik (наздраве)
Публикувано20.07.06 23:42



Пич,за това тенгри четох за некЪкав шаман от Байкал,дето се изброяваха неколко десетки тенгри -божества,духове и пр. работи.Май беха неколко дузини.Ама това хич не ни брига-ного е политеистично,анималистично и прочие дивотии.Нема аналог каде назе...Па и е негде на Дальнем востоке,при дръпнатите очички...



Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: thorn]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано20.07.06 23:43



Не мога да повярвам - призна за аристокрация, която да е тюркска!

Нищо такова не съм признавал.
Ако трябва да се признае подобно нещо, значи по същата логика днешната ни аристокрация е френска, германска, английска, дори римска!

Нещо хазари, а? А нещо да са казвали разни араби, че българския език е като хазарския, а?

Ти да не би да намекваш, че хазарския е тюркски език? Не ме разсмивай!



А нещо волжските българи, заобиколени от угрофинско население дето говорят тюркски език - него от руснаците ли са научили, а?

Не, от алтайските си завоеватели.

Колкото до волжаните, те са наричани славяни, градовете им - главни славянски градове, а и не е като да няма и извор, според който говорили като езика на русите.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано20.07.06 23:46



А сещаш ли се един извор от Х век, който казва, че руския е различен от славянския? Че и дава различни названия на праговете на Днепър?



Тема Re: kavhan & Tengriнови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано20.07.06 23:55



Ето какво пише Теофан за хазарите - сори, че е на руски, но в електронен вид го имам само такъв:

"в сей стране пригласил в союзники к себе турок восточных, называемых хазарами"

И Никифор ги нарича тюрки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.