Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:41 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: БoянГeнoв]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано05.07.06 23:46



Освен това да ми обясните защо според Йордан Скития стига до сересите, къде живеят надперсийските скити саките,

Защото на саките се е гледало като на скитски колонисти - за справка Страбон.

nations of the Persians, Huns, Baktrians, 46 Indians, onwards to the ocean. т.е. хуните са дадени в Азия,

Кой век е живял Козма Индикоплевс? Защото не важи, ако е живял след втори век, когато уните се споменават в Европа. Освен това текстът ти е на английски.
Не бих се учудил, ако преводачът е превел сюн-ну като Huns. А това няма да е вярно.



лед като Скития заема и страната на хуните то излиза, че Скития стига и дотам.

Обясних и по-горе, а и преди съм ти казвал. Важно е да се гледа всеки автор поотделно как е разбирал нещата. Не можеш да приписваш мнението на тоя Индикоплевс и на Равенския хронограф. Просто методически не е правилно.

По същия начин не е редно да месиш мненията на латинския Анонимник с това на Паисий. Редовно го правиш, въпреки че двамата извеждат съвсем различно родословие на българите - единият от Зиези на Сим, а другият от Мосох на Яфет. От единия излиза, че българите са семити, а другият говори за славяни. И т.н.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: saur]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано05.07.06 23:51



Не греша - това не е началото на текста, а средата. Освен ако не искаш да кажеш, че началото на текста е IV, 4, а не I, 1. И това дето ми го даваш за проверка, е извадка от текста (там е написано точно откъде докъде), която е била нужна на авторите на този сайт.


доста нахално шикалкавене от твоя страна...

Предполагам, че Йоан Мизийски иска да каже, че в началото на текста, в който се съдържа сведението за българите, е дефинирана Голяма Скития. Няма нищо по-ясно от това ! Какво демагогстваш ? Очевидно е, че 100 години преди Аспар Рих в Мизия, Тракия и Македония САМО българи живеят, който според автора са същите, които живеят и насевер от Дунав !!!

Редактирано от Ziezi на 05.07.06 23:55.



Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: saur]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.07.06 00:01



Не греша - това не е началото на текста, а средата.

Това е началото на текста, с който разполагаме след откритието на Тортурач. Ако имаш и още, ще ми е интересно да го прочета. Благодаря предварително.

утре ще дам (с превод) текста за Голяма Скития, за да те убедя.

В какво искаш да ме убеждаваш? Останах с впечатление, че нямаш възражения за локализацията на Голяма Скития според този автор, въпреки порочните ми методи.

Modo в никакъв случай не е само.

Може да се преведе като: само, единствено, отскоро, сега...

Според мен не е от особено значение, просто ми беше любопитно твоето мнение. А е без особено значение, защото:

1. Вариант 1 - "само българи живеят". Дали са само българи или има и други е без значение, защото имаш и продължението "които са излезли от гореспоменатата голяма Скития". Тоест не служи на ултраавтохтонната теза, а не служи и на шльоцерианските тези, освен ако утре не ме убедиш, че Голяма Скития е на север от Индия.

2. Вариант 2 - "отскоро/сега българи живеят". - Отново не служи конкретно на нито една теза, защото отново имаш сведение за движение. Това сведение може да е завръщане (все пак става дума за периода около завръщането по бащините градове на куберовите българи), а шльоцковците могат да си го разбират и като сега в Тракия, вчера в Памир.
---
Мисля, че споровете за точния превод са излишни. Равенския хронограф е ценен, защото локализира българи в Мизия, Тракия и Македония цял век преди Аспар. В това отношение бърка в здравето на прабългаристите и техния мит за Онгъла и измисленото идване на фантасмагорични аспарухови българи.

Сведението освен това, за разлика от Латинския Анонимник, се подкрепя от други сведения - както на гръцки, така и от домашни. Живко войвода е събирал българи именно от тия области срещу Анастасии, а и Равенчанина прави българския произход на Управда-Юстиниан съвсем достоверен.



-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от ЙoaнMизийckи на 06.07.06 00:02.



Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: Ziezi]  
Автор ЙoaнMизийckи (Чудотворец)
Публикувано06.07.06 00:23



100 години преди Аспар Рих в Мизия, Тракия и Македония САМО българи живеят, който според автора са същите, които живеят и насевер от Дунав !!!

Анджък!
При положение, че (поне) 100 години преди Аспар (според Равенчанина и мн. др. автори от 6 век) на юг от реката живеят българи, трябва да се запитаме какви са тия "склавини", които е заварил "ханът" при идването си.



Отново имаме два варианта:

1. Уни (уногондури) от Крим са дошли при българите (готите) и са приели българското име - тезата на Ценов и Лесной.

2. Българи са дошли при българи, но разно наричани от чуждите хронисти, което личи от следното сведение:

Caeperuntque se utrique populi valde inter se diligere, id est Gothi, qui et Sclavi, et Vulgari, et maxime quod ambo populi gentiles essent et una lingua esset omnibus. Deinde Vulgari, iam ex omni parte securi, construxerunt sibi villas et vicos et inhabitaverunt terram quam ceperunt usque in presentem diem.

(И тези два народа, а именно готите, наричани още склави, и българите, се заобичаха извънредно много, тъй като и двата народа бяха езичници и имаха общ език. Скоро българите се почувстваха сигурни от всички страни, построиха си чифлици и села, и останаха в земята, която обитават и до днес.)


Тоест накрая излиза Паисий прав, че българите са наричани и готи, и уни, а гърците са ползвали различни имена, щото не са знаели с кого си имат работа.


-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-


Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано06.07.06 06:45



Поздравления и от мен за : Тортурач .

Привет !!!










Тема Re: космографнови [re: Ziezi]  
Автор БoянГeнoв (минаващ)
Публикувано06.07.06 08:59



Хе-хе - методите ти с право са критикувани от saur и то си личи, когато някой източник не се връзва с твоите тези. говоря за Козма. Той живее когато живее и Йордан и май не пишат и много различни работи за някои неща. Първо - Йордан не споменава саките, аз ги споменах ей така, но той споменава сересите и ще е хубаво да се опиташ да ми обясниш защо чак дотам стига Скития? Малко далечко ми се чини, а? После може да ми обясниш защо Птолемей говори за Европейска и Азиатска Сарматия, а не говори за никаква Скития по местата, които ти споменаваш? И защо има Schytia intra Imaum montem и extra Imaum montem - дотолкова разбирам, като чета разни стари карти да се ориентирам кое къде е.
Освен това козма важи с пълна сила, защото доколкото разбирам най-малкото е попътувал, докато Йордан е киснал тук да изпълнява Юстинианови поръчки. Ако се беше поинтересувал има не само едни хуни - тези на Атила - има и още, които са по Средна Азия - споменавал съм ги и друг път - червени, бели хуни и др. Освен това е ясно, че няма сюн-ну в текста на Козма

.
Сигурно е едно - че Херодот е имал предвид една единствена Скития, но както казах и преди, явно след преселението на сарматите отсам Танаис географските разбирания търпят промени. Пак да не споменавам, че според Херодот скитите идват откъм Азия изгонени от масагетите.
Така че, аз не казвам, че не си прав по отношение на Космографа, но това не значи, че Космографа не може да греши.
Ето и Козва извежда хуните от Сем - ще ми обясниш ли защо е така?
И да помоля пак дами обясниш защо Скития и според Йордан стига до сересите - ще оставя настрана чуденката точно китайцитие ли са това или някои други.



Тема Re: космографнови [re: БoянГeнoв]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано06.07.06 09:38



Боян Генов, гледам че никой не ти обръща внимание, затова аз ще се прежаля. Коментирай този цитат на Козма Индикоплевст:

So too in Ethiopia and Axôm, and in all the country about it; among the people of Happy Arabia----who are now called Homerites----through all Arabia and Palestine, Phoenicia, and all Syria and Antioch as far as Mesopotamia; among the Nubians and the Garamantes,49 in Egypt, Libya, Pentapolis,50 Africa51 and Mauretania, as far as southern Gadeira,52 there are everywhere churches of the Christians, and bishops, martyrs, monks and recluses, where the Gospel of Christ is proclaimed. So likewise again in Cilicia, Asia, Cappadocia, Lazica53 and Pontus, and in the northern countries occupied by the Scythians, Hyrcanians, Heruli,54 Bulgarians, Greeks55 and Illyrians, Dalmatians, Goths, Spaniards, Romans, Franks, and other nations, as far as Gadeira on the ocean towards the northern parts, there are believers and preachers of the Gospel confessing the resurrection from the dead; and so we see the prophecies being fulfilled over the whole world.56



Как така Козма през 550 г. е сложил българите при "северните страни", редом до гърците, илирите и далматите, а не ги е поставил в североизточен Афганистан, където те несъмнено са се намирали по онова време?



Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: ЙoaнMизийckи]  
Автор latani ()
Публикувано06.07.06 09:52



Здравей,
това "Само българи живеят",как се връзва с сведенията от Ашхарацуиц/новият и старият списък/ и Теофилакт Охридски:

"Десятая страна Европы, Фракия, лежит к востоку от Далмации, рядом с Сарматией, начиная от реки Тароса и до Дануба. В ней пять областей и еще страна Веримус и Дардания с четырьмя городами. На юге находится Собственная Фракия, а к северу великая страна Дакия, в которой живут Сkлавы — 25 народов. Места их войной заняли Готы, прибывшие из острова Скании , называемой Германским Гемиусом. Но Склавы, перейдя реку Данай, заняли себе другую область в Фракии и Македонии, и прошли в Ах(а)ию и Далмацию. Прежде же в Фракии были следующия воеводства: Тандилике, Сардике, Сикилите и др. Во Фракии две горы и реки, из которых одна, Дануб, делясь на шесть рукавов, образует озеро и остров, называемый Пюки. На этом острове живет Аспар-Хрук, сын Хубраата , бежавший от Хазар из гор Булгарских и прогнавший Авар на запад. Он поселился на этом месте."

“.... когато тоя народ (аварите) се изтегли, дойде друг, още по-беззаконен и свиреп, така наречените българи, от скитските предели; той като премина през реката, наречена Истър , дойде като тежък бич, изпратен от Бога върху западните краища (на империята) …. И понеже покриха цялата илирска страна, старата Македония, дори до града Солун и част от старата Тракия, именно около Боруй , казвам и Филипопол , както и планинските до тях местности, те се настаниха като същински жители на тая страна”.

Измисленото идване на фантасмагорични аспарухови българи май си е било реално събитие.

Другото което ми е интересно е това завръщане на Куберовите българи по бащините си домове.Би ли ми посочил извора който казва че Хагана на Аварите е преселил българи към Панония, а не ромейско население което по късно се сродява с българи?
Поздрави

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: latani]  
Автор №*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано06.07.06 11:55



В отговор на:

сведенията от Ашхарацуиц/новият и старият списък/



Доколкото знам тези сведения не могат да бъдат датирани точно, а и доказват, че славяните са даки.

В отговор на:

Теофилакт Охридски



Той е много късен източник за събития от 5-ти 6-ти век, а и доказва, че българите преди са се наричали мизи.

Идването на българите как се връзва със сведенията на Йоан Малала и Йоан Цец (мисля че няма нужда да ги цитирам отново)?

В отговор на:

Би ли ми посочил извора който казва че Хагана на Аварите е преселил българи към Панония, а не ромейско население което по късно се сродява с българи?



Чудесата на св. Димитър Солунски описват как аварите отвличат населението на няколко ромейски провинции, след което се смесват българи с авари, а децата им искали да се върнат в бащините си градове, защото запазили православната си вяра. Завърналите се са българи, наречени още керамисийци, понеже се заселили в керамисийското поле. Сведенията отново са от "Чудесата на св. Димитър Солунски", но и от два печата от този период. Мавър, който е бил архонт и патриций на българите и керамисийците, е бил бес по произход, както научаваме от Теофан Изповедник и Патриарх Никифор. Според Чудесата въпросният Мавър е владеел "нашия език и(сиреч) ромейския, склавския и(сиреч) българския". Пречени сама към кой от тези езици спада езикът на бесите.



Тема Re: Голямата Скития на Равенския хронограф и Пи Динови [re: Ziezi]  
Автор saur (непознат )
Публикувано06.07.06 12:57



Бях се приготвил да дам няколко текста от равенския космограф, ама като гледам как сте ме захапали за едното modo, по-добре да си трая. Все пак за мизийския Иван ето едно място, откъдето да види в превод малко откъси за Скития:



Пък туй дето цитирате речници е много хубаво. Аз мога и пет пъти повече значения за modo да изброя.
Ето за Зиези един по-сериозен речник, пък и с примери:

Само че като превеждаме някаква дума, не е достатъчно да видим само какво е написано в речника без контекст, а и
1. да разбираме поне малко от езика и да сме попрочели нещо на този език;
2. да видим как тази дума е използвана от съответния автор на други места в текста.
Иначе ще стане като историята с д-р Ганчо и палатковия лагер на Дунава




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.