Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:31 22.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: Rex Mysorum]  
Автор dedo_minu (новак)
Публикувано23.04.06 19:42



Весели празници и на теб!
Хич не искам сега да се разправям и да споря за каквото и да било! Хайде след празниците!



Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: dedo_minu]  
Автор apиaнa (flagellum deum)
Публикувано24.04.06 23:01



Може ли линк или с няколко думи да дадеш нещо за точния контекст на:

"те казват, че техните предци са водили войни все за едни и същи територии"

Струва ми се интересно...
Благодаря!



Тема Колко юана ти дължа за урока?нови [re: apиaнa]  
Автор dedo_minu (новак)
Публикувано25.04.06 11:41



Цитирах Рекса. По скоро той може да даде линк.....

Предполагам че става дума за Xinjiang или Източен Тюркестан или Уйгуристан, или Северозападен Китай, или става дума според Плиний за СЕРЕС... Почти едно и също нещо.....

Това е само една област от много по-големите територии на които са се подвизавали хунну. Дори само ако се вземе мястото на последната битка на кан-ю ЦИТКИ - това е доста извън пределите на "едни и същи територии"...

Въпросът за връзката между хуните на Атила и хунну не е толкова елементарен, че безогледно да се отрича или още по безогледно да се приема на юнашко доверие... Страшното е че при пълното отричане се достига до точка в която се изрячва съществена част от предисторията на българите. А това е недопустимо...

Като за начало от тук може да се тръгне към много линкове.....





Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: dedo_minu]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано25.04.06 17:33



Това беше мое изречение . Ако не ме домързи днес ще се поразровя из единия от тия сайтове за да потърся. То е по-скоро е как те виждат историята и ще е по-хубаво да го прочетеш цялото, разбира се. Дедо, не искам да отричам нищо, но ми се струва, че връзка не е имало или по-скоро може и да е имало, но не в тоя вид, който Съсълов ни ги представя нещата.
п.с. само нещо да ви питам за информация, ако имате - препрочитах страничката в Укипедията за кушаните и видях, че пише следното:
In the following century, the Guishuang (Ch: 貴霜) gained prominence over the other Yuezhi tribes, and welded them into a tight confederation under yabgu (Commander) Kujula Kadphises
Наистина ли кушаните са имали ябгу? Това ми е доста интересен момент, заото кушаните не са били тюрки. Или се лъжа?



Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано25.04.06 23:06



Ахааа, ето нещо, което водят за ябгу, но като произношение не е точно същото - повече прилича на ювиги - Kujula Kasasa (or Karasa) Kushana yavugasa dhramathidasa [Kujula Kasa?, the Kushan Yabgu, Steadfast in the Law] - това го има на много монети на първия кушански владетел.


Интересното е, че той иска да се изкара легитимен владетел на заетите от него територии на гръкоиндийския владетел Хермайос и се пише подобно на Ерми - може да е просто съвпадение (въпреки че ме гложди съмнение) - .

Ето линк към надписите по кушанските монети:


п.с. на Куджула Кадфисес (или както се произнася на български) сина се казва Вима Такту - това последното бая прилича на българския Токту, а?
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Бoян Гeнoв на 25.04.06 23:11.</EM></FONT></P>

Редактирано от Бoян Гeнoв на 25.04.06 23:16.



Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор dedo_minu (новак)
Публикувано27.04.06 14:48



Доколкото можах да разбера Кушаните са водили поредното вавилонско стълпотворение от народи и култури ..... Така че ако еднита са били ИЕ а другите - тюрки, трети пък - монтоли, няма нищо чудно в преливането, смесването и дори сливането на култури на това място... Както невероятната смесица - гръцки будизъм ...от Херкулес та до Бодхисатва...

За връзката с българите и хунну и Атиловите хуни...

Не искам да предрешавам въпроса за себе си. Като работна хипотеза - вярвам до голяма степан на Махабхарата, Шри Бхагаватам, на Де Гроот, на Бичурин, на Димитър Съселов и на Гумильов.
Твърденията на потомците на един от нъродите обитавали СевЗападен Китай (СЕРЕС) могат да бъдат и нещо като твърденията на нашите макета - че нямат нищо общо с нас......

И аз така ако не ме домързи (ама за по-дълго време) мога и да преведа (и с транскрипция ) нещата за БАЛХИте, за КУБЕРА, КАРДАМА, ПУШКАРА, така както са дадени във Втората книга на Махабхарата и във Шри Бхагаватам...

Но за да не приемам на юнашко доверие, трябва да се върна отново към първо отделение..... - багажът ми по китайски е мизеран - няма и 500 йероглифа... Не ми достигат още поне няколко хиляди

Обаче, това за КХАРОШТИ И за ЕРМИ е невероятно интересно.

Не успях да намеря ДХАММАПАДА на кхарошти. На времето се бях занимавал с преводи от ДХАММАПАДА на ПРАКРИТ (нещо като простонароден санскрит) и беше много интересно... Повече съдейки по външни белези ми се струва че е много близо до ПРАКРИТа. Най интересното в КХАРОШТИ е шрифта - Струва ми се че от етруските, през азбуката на КХАРОШТИ, през орхонските руни, по късните букви на монголите, та до нашите руни от РАВНА, ПЛИСКА и МУРФАТЛАР - ВСИЧКО СЕ ОСНОВАВА НА АРАМЕЙСКАТА АЗБУКА!!!
Това вече е твърде твърде интересно!!!
А дали нашите руни са дошли пряко от арамейския или са минали през Орхон и Кхарошти - това тепърва трябва да се дири....



Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: dedo_minu]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано27.04.06 15:27



Арамейската / Арийската / писменост е сродна на т.н. Александрийско писмо.
А що е според теб "Александрийското Писмо" ? Не е ли то тракийско, впредвид прозхода на царя, чието име носи ???








Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: Vencci R*]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано27.04.06 15:36














Редактирано от Vencci R* на 27.04.06 15:42.



Тема Колко юана ти дължа за урока?нови [re: Vencci R*]  
Автор dedo_minu (новак)
Публикувано28.04.06 11:04



Искам да ти пусна една муха за прототракийската писменост. Нали Н.Гигов беше описал такава по Родопите - Перелик ли беше - не си спомням. Хайде да се организира през лятото едно посещение на клубари на тия камъни с тракийско писмо. Хайде да ги мидим и да ги снимаме Само не зная до къде може с кола и колко трябва пеш....
За едно такова нещо мога да участвам с кола, по маршрут София - Перелик (до където може с кола...)



Тема Re: Колко юана ти дължа за урока?нови [re: dedo_minu]  
Автор Бoян Гeнoв (новак)
Публикувано30.04.06 10:19



Откъде черпиш сведения, че кушаните са водили стълпотворение от народи, защото аз не намерих подобен източник? Ето какво общо взето разбрах - Разни сродни племена (или народи) се наричали Юе-чжи - едното от тях са били кушаните, те подчинили останалите племена и превзели Бактрия откъде изгонили гръцките владетели. От нета, защото досега не съм видял книга на български за тоя народ, разбрах че според китайците те били червеникави - това пък например ми изглежда като типична славянска черта, както обясняват някои византийски автори. Аз обаче не намеквам нищо, просто констатирам подобието . Ония ден прочетох отново "Пътят на България" и доколкото разбрах Съселов отъждествява юе-чжи с гоат-си-те, на които той вика и масагети. Което друго разбрах, явно съм го пропускал предишните няколко пъти е, че сюн-ну може и да са били от памтивека при Китай, но империя и въобще техния разцвет е бил около 4-3-2 в. пр. Хр. Другото правещо впечатление е за територията - е точно Съсълов показва териториите и не доказва никакъв начин, че сюн-ну са владеели територии отвъд Памир и Хиндукуш и тян-Шан т.е. централна Азия, а само предполага, че в завоеванията си са стигнали до Кавказ, защото българите били там, а българите според него са хуни, а хуните са отъждествени със сюн-ну т.е. излиза, че сюн-ну са стигнали чак дотам. Добре като предположение, но доказателства нула. Стигам до някакво предварително заключение, че средна Азия е била населена с някакви европеиди, някои размесени с иранци или нещо от тоя сорт. Тохарския езици показва, че плямпат индоевропейски езици, а каквото е останало от кушаните също.
Чета тук, че някои изследователи казват, че сюн-ну са плащали данък на юе-чжи, били са им подчинени.
Не мен лично ще ми трябват доста доказателства, за да ме убеди някой, че кушанското явуга и българското ювиги са две различни неща, което не значи обаче, че сме кушани.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.