Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:08 20.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Тема "За келтите в Тракия" - National Geographicнови  
Автор fish_ (непознат )
Публикувано06.04.06 23:11



Съжалявам, не знам дали тази тема е дискутирана преди, но в последния брой на българския National Geographic се натъкнах на много интересен материал и искам някой с прости думички да ми обясни за какво става дума. През януари 1931 г. трима жители на с. Мезек, Свиленградско, копаят край могилата Малтепе ("могилата на имането") и се натъкват на гробница - най-голямата открита дотогава. След много 'чудене' археолозите Богдан Филов и Иван Велков "не могат да определят предназначението на няколко бронзови предмета". Идентификацията е направил немски археолог - части от келтска клесница.
След това се споменава, че повече от век историци и археолози търсят по нашите земи келтската столица Тиле. Споменава се за парадоксите на келтите в Тракия - че "въпреки изричните сведения на древните историци ( кои са те??) те остават невидими за археолозите. За присъствието им свидетелстват отделни предмети тук и там".
Имам няколко въпроса и се надявам да ми помогнете:
Освен тези части от колесница и една златна торква, известни ли са други доказателства или някакви артефакти от келтска култура по нашите земи?
Кой е цар Кавар?
Ако изобщо е имало келти по тукашните земи, то кога са били асимилирани? Или???



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: fish_]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 02:31



Че е имало имало е, ама почти нищо не се знае за тях. Минали са от тук, основали са царство с център Туле/тиле, дето никой го не знае де е и по едно време престават да се споменават в изворите. Ние не можем да се разберем кой си е живял тук през останалото време, та камо ли за някакви относително немногобройни пришълци.

Иначе фантасмагоричната Зографска хроника пише за някакъв Брен или Брем - мързи ме да проверявам.



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: fish_]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано07.04.06 02:36



вече писах не знам колко пъти за келтските гробове открити на хълма Градище в Габрово

не знам кога ще се наканят да обнародват най сетне откритията

също не знам защо спряха на 99% строежа на музея посветен на тези неща



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: aryavarta]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 02:45



Я дай някакви подробности - аз нищо такова не съм чел.



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: thorn]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано07.04.06 02:54



писах го вече не знам колко пъти и никой не прояви интерес

в края на 80-те мисля ако не се лъжа при разкопки на хълма Градище в Габрово археолозите откриват няколко келтски гроба

не след дълго откриват и няколко викингски(!)

в един от тях е намерен сребърен амулет с типичното изображение на Один върху осемкракия си кон Слейпнир.

започва строеж там до самите разкопки на музей посветен на откритията

виждал съм го и е една не много голяма но прилична сграда

изведнъж точно преди края строежа е спрян - археолозите си отиват и всичко замира все едно никога не е било

моята информация е от първа ръка археолог - не искам да споменавам имена засега - чичо на един мой приятел

имаше и други интересни неща които разказа но тогава не бях на такава възраст да обръщам внимание на дребните детайли



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographic [re: aryavarta]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 03:10



Възможно. А викингите може и да са от варангската гвардия /например от хората на Хардрада



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: fish_]  
Автор deLake (sir)
Публикувано16.04.06 19:29



Ами това, което е останало от Полибий за Тиле и държавата на галатите е това. От пасажа ми се струва, че Тиле ще да е недалеч от Царитрад: 46. Эти галаты покинули родину вместе с Бренном. Избегнув гибели в Дельфах и явившись к Геллеспонту, они не переправились в Азию, но остались тут же, потому что их пленили окрестности Византии, одержали победу над фракийцами, Тилу обратили в царскую резиденцию и стали угрожать византийцам великими опасностями. При первых вторже-ниях галатов во время первого царя их Комонтория византийцы постоянно откупались подар-ками, уплачивая по три, по пяти, а иногда и по десяти тысяч золотых, лишь бы избавить свою страну от разорения. Наконец они вынуждены были согласиться на уплату восьмидесяти та-лантов ежегодной дани. Так было до царствования Кавара, при котором владычество галатов пало, а самое племя было совершенно истреблено фракиянами, в свою очередь одолевшими врага.

Обръщам внимание, че Византия не е Източната Римска империя, а Византион т.е. Цариград.

За съжаление другите части от историата на Полибий, където повечко се говори за Кавар не са се достигнали до нас. От тях има само фрагменти у дреги съчинения:

24. ...Царь фракийских галатов, Кавар , наделенный от природы истинно царским ве-ликодушием, обеспечил свободу плавания для купцов, идущих в Понт, а византийцам оказал важные услуги в войнах их с фракийцами и вифинами (О добродетелях и пороках).
25. ...Полибий в восьмой книге своей истории рассказывает, что галат Кавар, во всех отношениях человек достойный, был развращен льстецом Состратом, уроженцем Халкедона (Афиней).
24 е била за царствените добродетели на Кавар. То е останал само текста в дъдържанието и фрагмента по-горе.

На мен пък ми е интересно дали келтите са донесли гайдите или са си занесли такива от тук като са ги изгонили в Шотландия?

_________________________________




Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: deLake]  
Автор Tyлca ()
Публикувано16.04.06 20:04



са донесли гайдите или са си занесли такива от тук като са ги изгонили в Шотландия?

....
Може и "карираните си полички"
да са оставили на гърците
след разгрома в Делфи




Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: fish_]  
Автор gioni (Букарев)
Публикувано16.04.06 20:31



Не е верно че остават невидими за археолозите. На няколко места са открити келтски оръжия, други предмети, както и глинени фигурки - свиня майка с малки прасенца (били свещени, отриват се подобни от Ирландия и Португалия до Турция). Не се дава достатъчно гласност и се държат в складове.



Тема Re: "За келтите в Тракия" - National Geographicнови [re: deLake]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано17.04.06 11:17



>>На мен пък ми е интересно дали келтите са донесли гайдите или са си занесли такива от тук като са ги изгонили в Шотландия?

уж сериозни историци а се дъните като бомбета

толкова ли беше трудно да провериш историята на гайдите преди да правиш подобни предположения?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.