Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:58 10.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "Тюркофилството ми"нови  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 01:52



От доста време "Стаменов" и някой други от почитателите му ме изкарват тюркофил. Ще трябва да взема някакво становище по въпроса. Ако на никой не му е интересно дали аз съм тюркофил, моля да не обръща внимание на този постинг, а също и в бъдеще да не ме определя като такъв.

Останалите прозвища, с които са ме награждавали тук - безродник и гръкоман не ме притесняват особено, защото не се смятам за "патриот" в смисъла в който много от вас разбират тази дума - демек като шовинист и наистина съм нещо, което би могло да се нарече филелин с уточнение, че това се отнася за древна Елада и Византия и в никакъв случай към гръцката армия воюваща срещу българите през 1913-1918 и през 1925 и въобще май към съвременните гърци.

Въпреки това според всички известни ми сведения поне от 1850 г. насам всичките ми предци са чисти българи. Без гърци, турци, руснаци и марсианци. По далечните ми предци се губят в мрака на вековете. Нищо чудно някой от тях и да е бил такъв, но аз не знам нищо за това. Е, може би все пак вероятността да е бил марсианец не е особено голяма. За радост на Комита ще кажа, че имам и малко македонски корени - една прабаба от някакво щипско село.

Първо едно уточнение. Би трябвало да се прави разлика между тюрки и турци. Тюрките са племе, което през 6 век е наложило властта си над цялата евразийска степ и съвременната лингвистика използва донякъде неправомерно името му за обозначение на цялото семейство народи, които говорят или са говорили на родствени, "тюркски" езици. Турците в Турция са само един от тези народи. Човек може да е тюркофил и да харесва киргизите или уйгурите /те са имали забележителна култура/ и да не харесва османските и модерните турци. Така ,че ако предпочитам донякъде терията, че древните "прабългари" са един от тези вероятно родствени народи, то това не означава, че по някакъв начин заради това смятам да изпитвам "филски" чувства към делата на един народ формирал се от други тюркски племена, а именно османците. Да не говорим, че скланям към мнението, че тези "прабългари" в основата си не са били тюрки, а вероятно иранци или угрофини, но върхушката им е била тюркизирана.

С две думи - към тюрките съм доста индиферентен, въпреки, че са били славни войни, а някои от тях са имали и забележителна култура /обаче далеч на изток/. Само че към турците никак не съм индиферентен.

Поддържам традиционното становище, че завладяването на България от тях е огромно нещастие за нашия народ.

Всъщност що ли съм толова обиден на турците? На пръв поглед не би трябвало защо. Империя като империя, много е воювали много е строила - мостове, храмове, пътни станции, бани, казарми. Много е и писала - истории, поезия, обширна бюрократична литература - преписки, присъди, жалби, сума ти административни актове. Страшният завоевател Мехмед Фатих би издържал сравнението със всеки ренесансов принц - бил е умен, образован /няколко езика/, добър поет /на персийски стихове/, относително веротърпим. Неща, които е трудно да се каже примерно за Иван Александър Тогава какво по дяволите не ми харесва?

Ами ислямът не ми харесва!



Тема Re: "Тюркофилството ми"нови [re: thorn]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано07.04.06 02:00



Според теб Аспарух какъв език е говорил?



Тема Всичко това можеше да го сбиеш до три думи:нови [re: thorn]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано07.04.06 02:14



СТАМЕНОВ БЕШЕ ПРАВ!
---
А аз скромно ще добавя и "...както винаги"!

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: "Тюркофилството ми"нови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 02:16



Не знам. Неговото име е иранско, името на баща ме тюркско. Факт е, че потомците на волжките българи говорят тюркски език и че куманите, от които според Анонимния летопис българите са третата част са тюрки. Според някой си ибн Хаукал и според някой си Кашгари езикът на българите и хазарите е тюркски. Факт, е че кан /да, именно и с "к"/ е тюркска титла, че наследствен съуправител е нещо характерно именно за тюрките - на запад кавхани не е имало, че май точно Дуклянеца казваше, че титлата на владетеля на българите е каган /обаче специално тук не си спомням, може и да греша/, че доста от титлите /багатур, таркан/ имат тюркски характер, че знамето е било конска опашка и че онзи надпис с Тангра съществува. Обаче какъв е бил родния език на Аспарух не мога да кажа.



Тема Re: Всичко това можеше да го сбиеш до три думи:нови [re: Rex Mysorum]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 02:17



Това ти умозаключение е изумително.



Тема Знаеш ли какво е изумително?нови [re: thorn]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано07.04.06 02:21



Че занимаваш клуба със себе си в отделна тема. Разбирам да пускаш по нещо лично между другото в някоя вече съществуваща тема, ама това, твоето, си е егати егоцентризма! Някой може да предположи, че си комплексиран нещо и търсиш внимание и признание.

Но аз съм аматьор, не ги разбирам психологичните работи...

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-



Тема Re: Знаеш ли какво е изумително?нови [re: Rex Mysorum]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 02:24



Дреме ми на дедовия за твоето признание. Просто да ме смятат за тюркофил ме дразни, а споровете с нормални аргументи по ми харесват. Просто искам да махна един тъп "аргумент" от дискусията.

Иначе си ме наричай как си искаш. Само от това се дразня.



Тема Re: Знаеш ли какво е изумително?нови [re: thorn]  
Автор Rex Mysorum (трако-скитянин)
Публикувано07.04.06 02:33



Просто да ме смятат за тюркофил ме дразни

И ти си мислиш, че с този пост ме опровергаваш? Че ти направо се подписваш под думите ми с него! По-рано и на "гъркоман" се дразнеше, ама се изповяда едно хубаво за великите гърци и лошите варвари, които им удавили културката в кръв.

Иначе си ме наричай как си искаш. Само от това се дразня.

Не може така. Аз съм принципен човек. Не мога да те наричам например "гнида черногъза", защото не мисля, че си такова нещо, за разлика от един Лутом, който си заслужава епитета до последната пора на гнидестото си тяло.

Ти си просто гъркоман и тюркофил. Това е факт. Не виждам дори нищо обидно. Какво лошо има да уважаваш другите етноси? Гаден комплексиран шовинист като мен ли искаш да бъдеш? Освен това те наричам тюркофил не защото намираш армията им за славна или културата им на изток за готина, а защото ти се привиждат тюрки и там, където ги няма. Например в Европа през 6 век.

Човек трябва да се харесва такъв, какъвто е. Аз си се харесвам расист и шовинист, а ти трябва да приемеш, че си тюркофил. Можеш и да не го приемаш, но това само ще утежнява положението ти.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Редактирано от Rex Mysorum на 07.04.06 02:35.



Тема Re: Знаеш ли какво е изумително?нови [re: Rex Mysorum]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано07.04.06 02:42



Повечето учени смятат аварите и българите за тюрки, а доста от тях и хуните за такива. Така, че основания да виждам тюрки в Европа през 6 век имам.

Между другото за един тип на име Земарх чувал ли си?


На гръкоман също не ме кефи, щото се свързва с едни гърчеещи се ренегати, които са фенове точно на модерните гърци, а пък аз не си падам особено по тях. Хайде да е елинофил, римофил или византофил - тези си ги признавам с удоволствие.

Впрочем Кавафис ме кефи.



Тема Re: "Тюркофилството ми"нови [re: thorn]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано07.04.06 02:47



кое от всичките "ирански"?

стига с тези генерализации

също както за уйгурите

били тюрки защото СЕГА и предиизвестно време говорили "тюркски" език

а преди това?

ти виждал ли си един съвременен "уйгур"?
на какво ти прилича - ама честно

колко лесно в съвременната територия на Пакистан изведнъж всичко става мюсюлманско и дори хората и местата сменят имената си все едно преди това не ги е имало

уйгурите имат толкова древна история в която странно защо в началото повече приличат на хиндуисти и на наследници на Арийската култура

лепването на етикет "тюрки" повече ми прилича на нашата "история"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.