Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 25.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Тема Спят ли етнографите?нови  
Автор N1mbus (буреносен облак)
Публикувано14.08.05 16:02



Разглеждах си шарките върху едно типично българско бърдуче и непрекъснато ме спохождаше чувството за "дежа ву". Викам си, това ми е познато от нейде. Брех, като ме зачовърка онова ми ти любопитство.
Не знам кое ме накара да си опресня спомените точно на "най-нелогичното" и "несериозно" място - в архива със снимки на "тракийски" археологически находки. О, чудо на чудесата, се оказах прав. Шарките действително съм ги виждал и преди.
Ето за какво иде реч:



Радостта ми от това свидетелство за приемственост през толкова много векове набързо се изпари като си представих как дремят етнографите и в полусънно състояние успяват да измъдрят някоя щуротия.
То не беше, че Коледа идвало от "колене на прасе", то не беше, че Перун е "славянски" бог. Сега остава да се изтъпанчат пред етнографите от съседните ни държави и да рекат, че щом техните танци и мелодии приличат на нашите, значи и те, съседите, са се спуснали от снежните върхове на Урал или Тян Шан.
'А дано бурният смях насреща им подейства ободряващо като сутрешно кафе.

Зън-зън, зън-зън,
време е за работа,
а не за сладък сън!





Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: N1mbus]  
Автор БaтFallen_Angel (ReBornArchdevil)
Публикувано14.08.05 16:23



А да ти е идвало на акъла, че е възможно това "бърдуче" да е вдъхновено от тракийската ваза?

И който и както да е дошъл тук, не мислиш ли, че е взаимствал идеи и образи от местното население?

Съседите ни играят подобни танци, защото сме от една родова група... и щото половин хилядолетие сме живели в една прогнила империя... И щото дълго време едни са владели другите и после обратното - не винаги владеенето е съпроводено с геноцид... Ама не, та не - не може то така! Те са на сикиме, ние сме на чорчук...

Толкова ми прилича това твое разказче на нацистките "доказателства" за Великата Арийска Раса, на МАНУ-простотиите със "откраднатата" история, че няма накъде повече...

P.S. Няма файда да ми отговаряш - само ще си хабиш думите...




Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: БaтFallen_Angel]  
Автор N1mbus (буреносен облак)
Публикувано14.08.05 16:29



И който и както да е дошъл тук, не мислиш ли, че е взаимствал идеи и образи от местното население?

Мисля, че "дошлият тук" е "местното население". Особено когато няма нищо "донесено", а всичко в българския фолклор е "местно вдъхновение".



Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: N1mbus]  
Автор БaтFallen_Angel (ReBornArchdevil)
Публикувано14.08.05 16:31



Казах ти да не се хабиш да ми отговаряш... Неа сми, както викахме като дечурлига...




Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: N1mbus]  
Автор kelka (синце)
Публикувано14.08.05 16:35



Мисля, че ти отговориха много добре и смислено. И все пак. ТИ показа само две прилики, но ако си честен би трябвало да покажеш и два пъти повечето разлики, та на непредубедения да му стане ясно, че това е просто съвпадение, ако не са взаимствани шарките както каза добреотговорилият ти.



Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: БaтFallen_Angel]  
Автор N1mbus (буреносен облак)
Публикувано14.08.05 16:40



Нервничък ми звучиш. Защо ли?



Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: kelka]  
Автор N1mbus (буреносен облак)
Публикувано14.08.05 16:59



ТИ показа само две прилики, но ако си честен би трябвало да покажеш и два пъти повечето разлики

Приликите са повече от две, само две съм маркирал. А разликите... тях можем да отдадем на 20-те и кусур века между предметите.

това е просто съвпадение

Очаквах го...
Принципно в съвпадения не вярвам, но айде за едно ще се прежаля. Ами като са с хиляди? Що че чиним тогаз?
---
Изравнете си версийките с Изпадналия Ангел - заето от местното население или съвпадение? Да знам на кого за вервам...



Тема Re: Спят ли етнографите?нови [re: N1mbus]  
Автор БaтFallen_Angel (ReBornArchdevil)
Публикувано14.08.05 17:02



Батенка, аз нямам версия в случая - това си е загуба на време да ти обяснявам версийки...

Лесно се пишат "хиляди", лесно се оборват "хиляди"... Даже не си сигурен дали тракийското е местно... Ми може да е заемствано от финикийците примерно, и после да е станало модно - за сефте стават такива неща мислиш...




Тема Re: Спят ли етнографите? [re: БaтFallen_Angel]  
Автор N1mbus (буреносен облак)
Публикувано14.08.05 17:05



Даже не си сигурен дали тракийското е местно...

Аз пък съм сигурен.

Ми може...

Може я! Всичко може, а само "не може" чувам, батенка.



Тема Re: Спят ли етнографите? [re: N1mbus]  
Автор БaтFallen_Angel (ReBornArchdevil)
Публикувано14.08.05 17:08



Блажени са вярващите и тяхно е царството небесно...

Ама всъщност пишуркай си, мен ми е кеф да ти гледкам резилите...





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.