Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:29 14.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Да доизясним темата за европейската културанови  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано24.03.06 12:41



Ще ми се да доизясним темата за произхода на европейската култура. Предварително, за тези които не знаят - не съм автохтонец. Но имайки предвид, че гърците са късни пришълци по техните земи, пък и по Балканите въобще, то това автоматично означава, че всички тия неща, които са датирани преди тяхното време нямат нищо общо с тях. Най-очевидният пример е с писмените знаци откривани по нашите земи и които са датирани дори преди шумерските. За златарските изделия и т.н. нямам какво да говорим - всички ги знаем.
Та въпроса ми е - смятате ли, че оттук е тръгнала култура към останалите части на Европа като преценим, че и региона благоприятства за това или смятате, че някоя друга част на Европа може да претендира за това? Искам да вметна, че смятам, че гърците наистина са заели голяма част от културата на траките - като бих дал един елементарен пример с Троянската война - нашите богове срещу техните богове. Големи пропагандатори са и, така да се каже, са оцелели и досега. Разбира се не и съвсем етнично, защото е известно, че при тях мешавицата е в грандиозни размери. Но нека се има предвид, че са заели голяма част от културата си оттук. А автохтонците са прави поне в това, че траките не са изчезнали изобщо от картата, но това е друга тема. Ако има някой, който може да претендира за това наследство - това, със сигурност, сме само ние.
Сега, едно лично мнение - нека помислим преди да обявим, че траките са дали всичко това на Европа. За пример ще дам и Месопотамия, където толкова хиляди години са се сменили най-различни народи - шумери, асирийци, перси и т.н. - всеки с различен език. Не мисля, че като област днешна България е била много по-различна и че и тук са идвали различни народи като нашественици.
Въпроса ми е специално дали от нашите земи е създадена и се е пръкнала основата на европейската култура.



Тема Съвременната европейска културанови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Thiras (трако-скитянин)
Публикувано24.03.06 13:28



е измислена през Ренесанса и се основава на безбожието и материализма, отричането на духовното и съчиняването на нови езически богове - псевдонауките. Една от основните цели на Ренесанса е била да прекъсне стеблото между корена и цвета. Целта е изпълнена доста успешно чрез цензурата и пропагандата на Ватикана, макар и не до степен да не може да се спаси цветето.

Българите остават встрани от НОВИТЕ постижения на европейската "култура" и "ценности", тъй като си имат достатъчно примитивни проблеми, например като оцеляването под влиянието на фанариотските брътвежи и султанските главорези. След Освобождението (от назадничавите османлии) разните му (прогресивни типове като) безумния Щастливец и Пенчо (бре чети!) ни въвеждат и с двата крака в цивилизацията, като пълната интеграция с ренесансовото безбожие предстои (евентуално) идната година.

Съвременната европейска култура е от гръко-римски тип, където всичко е обърнато наопаки спрямо културата на предгръцкото причерноморско население - траки, скити, фриги, кимерийци и прочие. Понеже обръщането наопаки автоматично образува конфликти от двата противоречащи си полюса, противното на гърчо-ромското в по-голямата си част отдавна е във формата на сажди. Останало е тук-там нещичко под нечий "дюшек" и в окултната или езотеричната литература, което си чака времето.

Като имаш предвид, че някои от идеите на катари и богомили едва през последните години си проправят път в хуманистична Европа, а с реалното им прилагане с умерен успех може да се похвали само една Швеция (или поне така разправят), можеш да си направиш изводите колко общо има античното със съвременното. Че има, има, ама е по гърчовски антично, С ОБРАТЕН ЗНАК, сиреч ИЗОПАЧЕНО.




Тема Re: Да доизясним темата за европейската културанови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано24.03.06 13:42



Харесва ми подредбата на разсъжденията Ти.
Изцяло подкрепям логиката им.






Тема Re: Да доизясним темата за европейската културанови [re: Vencci R*]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано24.03.06 14:14



Идеята беше, че ако римляните заемат от гърците, то гърците заемат от предшестващите ги и т.н. А предшестващите ги - това определено са траките. Аз не казвам, че траките не са създатели, а просто че не ми се вярва през целия този период от няколко хилядолетия до идването на гърците етническото положение да си е седяло едно и също. Но дори и да е както казвате - то нищо не би трябвало да променя в основата - културата идва оттук пренесена през гърци, които все пак, според мен, не само само усвоители, но и създатели на тяхна си собствена (независимо добра или лоша), а после и чрез римляните. С две думи ми се ще някой да каже дали находките от другите части на Европа могат да се сравняват по значение и старост с тези тук.



Тема Re: Да доизясним темата за европейската културанови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано24.03.06 14:54



Помниш ли онези "златни плочици" на траките ?

Все си мисля, че са написани на Кирияли и се разчитат на наш си език.
Някъде там "между редовете" по интуиция твърдя, че има много написано по този и др. въпроси.

Дали знаеш къде са публикувани оригиналите им ?







Тема Re: Да доизясним темата за европейската културанови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор apиaнa (новопрекръстен)
Публикувано24.03.06 17:12



Медицинската култура* на населението по земите ни е ценена високо от Платон.
Материалното му богатство* е предизвиквало възхищението на Херодот.
Рударството и металургията* са били запазен патент на бесите,които използвали в технологията си каменни въглища-непознати за гърците и наричани от тях "тракийски камък".
Добивът на злато* и производството на златни накити и украшения е също изключително тракийски монопол -златоносни са основно речните корита на север от Гюмурджинския снежник*.
Често дискутирания в клуба въпрос за т.нар.тракийска писменост остава нерешен,като немалко са преките и косвени свидетелства,че писмената традиция е преляла от север на юг.В това отношение са интересни оповестените за края на м.март т.г. публични формати за достижения около интерпретацията на плочките от Градешница.Не можем да не нададем ухо към и към сведения,че т.нар.тракийски език е писмен поне две хилядолетия пр.Хр. и то противно на масовото мнение,че ползването му е изключителен прерогатив на жреческите съсловия*.
Войнските умения* на траките служат като модел за водене на сражения в онова време. Технологията за производство и употребата на анатомична броня е революционно нововъведение.Организационно-тактическата ефективност се доказва по блестящ начин в няколко епизода-Троянската война,въстанието на Стартак и провлачилото се близо два века завладяване на Полуострова от Рим поради съпротивата на тракийските съюзи.

Редактирано от apиaнa на 24.03.06 18:37.



Тема Re: Да доизясним темата за европейската култура [re: Vencci R*]  
Автор apиaнa (новопрекръстен)
Публикувано24.03.06 17:19



За тракийските оракулски плочици споменати от Херодот ли става въпрос?



Тема Re: Да доизясним темата за европейската културанови [re: apиaнa]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано24.03.06 20:18



"провлачилото се близо два века завладяване на Полуострова от Рим поради съпротивата на тракийските съюзи"
Политиката на империята първоначално не включвала подчиняването на тракийските земи, а по-скоро е била съсредоточена върху подчиняването на "по-цивилизованите" държави - Македония и Гърция. Когато Рим решил да завладее земите на траките /това станало в период от 50 години/ - първо била учредена провинция Мизия - 15г. от н.е., а васалното одриско царство било трансформирано в провинция към 45 г. Упорито се съпротивлявали само бесите, медите и гетите...

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Да доизясним темата за европейската културанови [re: Last roman]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано25.03.06 20:07



"Само"? Да причисля ли даките към гетите или не? Т.е. като един народ ли да ги броим или не? Ако ги броим - значи са се съпротивлявали до II в., а ако не ги броим слагаме още едно име към списъка. Освен това, ако не ме лъже паметта Апиан казваше, че мизите били най-свирепите и най-много се съпротивлявали на римляните т.е. не са само споменатите 3 племена. Никое от тия, нецивилизовани, по римските стандарти, племена не е горяло от желание да попадне под римска власт.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.