Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:05 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови  
Автор Moмчe Бълrapчe (лаещо куче)
Публикувано12.03.06 10:54



От няколко места чувам, че ръченицата била остатък от прабългарско бойно изкуство.

Като се вгледам, наистина движенията с крака на моменти силно напомнят някои бойни прийоми, с които съм се запознал. Но разбира се, това може да е (само)внушение в резултат на чутото от мен.

Как бихте се отнесли към това твърдение?

EveryOne is the One


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор goggga (минаващ)
Публикувано12.03.06 11:13



може и да си прав,аз напоследък мисля върху някои балтени стъпи-остатък от пракелтско бойно изкуство.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано12.03.06 11:51



Има нещо такова. Например различните видове хора са и различни бойни български източни школи. Дайчовото е най доброто от тях. Следва Пайдушкото и най-забавното сватбарско.
А родопските размахвания на гегата по верме на танц е остатък от бойната техника на траките дии-меченосци, които подобно са въртяли меча ромфея!

Vade retro, Satana


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: goggga]  
Автор Бoян Гeнoв ()
Публикувано12.03.06 11:54



Абе де да знам, може и така да е, но на мен ми намирисва малко на патриотична стъпка обявяването на нашите танци за (пра(българско бойно изкуство. Освен това, като знам единия, който беше писал това още повече се съмнявам.
факт е, че старите народи са имали бойни танци, даже си спомням Ксенофонт говореше за едни траки във войската му, ако не се лъжа, които ги изпълнили веднъж. А и други народи са ги имали. Така че е интересно да се види дали едните танци са се преплели с другите или народните излизат от първите.
Някой запознат има ли, който да може да сравни нашите танци с танците на околните? няколкото пъти, когато съм хващал в бургас фестивала съм гледал, че нашите са най-живи и неравноделни. Околните народи имат ли подобни танци и до каква степен?



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано12.03.06 11:59



Съжалявам, ама нищо не разбирам от танци. Дори не мога да схвана по фестивалите кои са равноделни и кои неравноделни!

Vade retro, Satana


Тема Да ръченицата е прабългарско бойно изкуство!нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор 12O112 (непознат )
Публикувано12.03.06 12:47



Това потвърдиха японците, след като гледаха постановката "Два свята" на Нешка Робева в Япония. За това тя разказа поне по две от нашите телевизии. пре поне година и половина.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано12.03.06 13:00



E, кой те кара да разбираш и от танци Важното е, че си спец по различните бойни български източни школи
PS: още някое такова изказване и ще ти стана фенка

The chase is better than the catch



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано12.03.06 13:51



Преди няколко години гледах по телевизията демонстрация лично от възстановителя на това бойно изкуство. Бях впечатлен... не - разтърсен, бях разтърсен!!! Честно казано, ако на улицата ми излезне с бодра стъпка някой прабългарски боен танцьор, владеещ показаното изкуство, такъв български бой ще яде, че повече няма и да си помисли, че 7/8 е нещо различно от ритъм за душа, ум и тяло.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Thiras (Братле на Гого)
Публикувано12.03.06 13:56



От няколко места чувам, че ръченицата била остатък от прабългарско бойно изкуство.

А аз съм чел, че повечето учени се чудят каква дивотия да изтърсят, за да се покажат още по-учени.

Прабългари няма.




Тема Ръченицата - българско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор дядo Mиню (член)
Публикувано12.03.06 14:26



.Дедите ни са влизали в бой на коне...

Ако в ръченицата има нещо бойно, то трябва да отразява стъпките на българската конница.

За да си отговори на въпроса, чавек сам трябва първо да има ритъма на ръченицата в сърцето си, след това да наблюдава ритъма на коня... След това човек трябва да се качи на коня и да се слее с тези неща. Не всека конска стъпка води до това.... Тогава може и да разбере за каква стапка на коня става дума.....когато конят препуска или когато се възпира..... Човек трябва да търси!







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.