Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:27 12.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...  
Автор Moмчe Бълrapчe (лаещо куче)
Публикувано12.03.06 10:54



От няколко места чувам, че ръченицата била остатък от прабългарско бойно изкуство.

Като се вгледам, наистина движенията с крака на моменти силно напомнят някои бойни прийоми, с които съм се запознал. Но разбира се, това може да е (само)внушение в резултат на чутото от мен.

Как бихте се отнесли към това твърдение?

EveryOne is the One


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор goggga (минаващ)
Публикувано12.03.06 11:13



може и да си прав,аз напоследък мисля върху някои балтени стъпи-остатък от пракелтско бойно изкуство.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано12.03.06 11:51



Има нещо такова. Например различните видове хора са и различни бойни български източни школи. Дайчовото е най доброто от тях. Следва Пайдушкото и най-забавното сватбарско.
А родопските размахвания на гегата по верме на танц е остатък от бойната техника на траките дии-меченосци, които подобно са въртяли меча ромфея!

Vade retro, Satana


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: goggga]  
Автор Бoян Гeнoв ()
Публикувано12.03.06 11:54



Абе де да знам, може и така да е, но на мен ми намирисва малко на патриотична стъпка обявяването на нашите танци за (пра(българско бойно изкуство. Освен това, като знам единия, който беше писал това още повече се съмнявам.
факт е, че старите народи са имали бойни танци, даже си спомням Ксенофонт говореше за едни траки във войската му, ако не се лъжа, които ги изпълнили веднъж. А и други народи са ги имали. Така че е интересно да се види дали едните танци са се преплели с другите или народните излизат от първите.
Някой запознат има ли, който да може да сравни нашите танци с танците на околните? няколкото пъти, когато съм хващал в бургас фестивала съм гледал, че нашите са най-живи и неравноделни. Околните народи имат ли подобни танци и до каква степен?



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано12.03.06 11:59



Съжалявам, ама нищо не разбирам от танци. Дори не мога да схвана по фестивалите кои са равноделни и кои неравноделни!

Vade retro, Satana


Тема Да ръченицата е прабългарско бойно изкуство!нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор 12O112 (непознат )
Публикувано12.03.06 12:47



Това потвърдиха японците, след като гледаха постановката "Два свята" на Нешка Робева в Япония. За това тя разказа поне по две от нашите телевизии. пре поне година и половина.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор kozaa (рогата)
Публикувано12.03.06 13:00



E, кой те кара да разбираш и от танци Важното е, че си спец по различните бойни български източни школи
PS: още някое такова изказване и ще ти стана фенка

The chase is better than the catch



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Tpaвъл (бунтар)
Публикувано12.03.06 13:51



Преди няколко години гледах по телевизията демонстрация лично от възстановителя на това бойно изкуство. Бях впечатлен... не - разтърсен, бях разтърсен!!! Честно казано, ако на улицата ми излезне с бодра стъпка някой прабългарски боен танцьор, владеещ показаното изкуство, такъв български бой ще яде, че повече няма и да си помисли, че 7/8 е нещо различно от ритъм за душа, ум и тяло.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Thiras (Братле на Гого)
Публикувано12.03.06 13:56



От няколко места чувам, че ръченицата била остатък от прабългарско бойно изкуство.

А аз съм чел, че повечето учени се чудят каква дивотия да изтърсят, за да се покажат още по-учени.

Прабългари няма.




Тема Ръченицата - българско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор дядo Mиню (член)
Публикувано12.03.06 14:26



.Дедите ни са влизали в бой на коне...

Ако в ръченицата има нещо бойно, то трябва да отразява стъпките на българската конница.

За да си отговори на въпроса, чавек сам трябва първо да има ритъма на ръченицата в сърцето си, след това да наблюдава ритъма на коня... След това човек трябва да се качи на коня и да се слее с тези неща. Не всека конска стъпка води до това.... Тогава може и да разбере за каква стапка на коня става дума.....когато конят препуска или когато се възпира..... Човек трябва да търси!






Тема Re:нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор firefox (mice-elf)
Публикувано12.03.06 15:54



слуховете, май пак са крайно преувеличени :)


има логика в древността този тип танц да има връзка с бойната техника, но не в смисъла, в който си го представяме заради източните бойни изкуства :))

по-скоро го виждам като умение да се ходи в такт на музика, запазвайки синхрон в бойния ред - т.е. аналог на маршируването. спартанците и т.н. нали са вървели в поход с песен и в крак? всичко това има много полза при пеши бой, но е силно безмислено при наличие на конница. въобще - съответства на доста ранен етап.

сещам се веднага и за още една естествена функция - театралната драматизация. големи хора се събират на празници, когато се пеят песни с митологичен и епичен характер - едно драматизиране на конфликтите, при това с участие на "зрителите" е естествено; при това положение хората не са бойна стъпка, а стилизация на такава - театралното й представяне

не на последно място - всяко умение влече със себе си естествения стремеж към себеизтъкване и конкуренция. да вземем например танцът със саби - най-логичния пример за "боен" танц. макар, че крие подобие с реални бойни техники, изпълнението му има повече характер на хвалба с акробатични умения - той не изразява действителни удари и защити, а фантастични такива - със стилизирани подскоци и движения, които да възхитят зрителя с ефектността си. дори и да е започнало като изтъкване на бойни умения, превърнало се е в изкуство само по себе си и не бива да се разглежда в контекста на предполагаемия си произход

"oh romeo? yeah, you know I used to have a scene with him."


Тема Re: Ръченицата - българско бойно изкуство?...нови [re: дядo Mиню]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано12.03.06 17:11



Дядо Миню, многоте уважавам, но няма да ти спестя критиката.

Дедите ни са влизали в бой на коне



Ти отричаш, че българите са имали и пехота ?

Това е все едно днеска да кажем - българите воюват само с танкове...

Верно е, че кавалерията - лека и тежка - е въведена в бойното дело от българите, но това не означава, че българите са воювали само на коне.



Тема Re: Ръченицата - българско бойно изкуство?...нови [re: Ziezi]  
Автор дядo Mиню (член)
Публикувано12.03.06 17:28



Няма да споря, не съм абониран за истината, не зная може и да си прав ....

Има един клип на Тина Търнър - прави няколко стъпки, а след това дават същите стъпки на коня ....
А дали ритъма на стъпките на коня съвпадат с ритъма на ръченицата можеш сам да провериш....



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор goggga (минаващ)
Публикувано12.03.06 18:10



Ако ще да е боен танца музиката задължително е РАВНОДЕЛНА-в прав ритъм.
Такава е дорийската музика,добре описана от философите.



Тема Re: Ръченицата - българско бойно изкуство?...нови [re: дядo Mиню]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано12.03.06 18:28



Приемам критиката ти относно някои мои увлечения и претенции за абонамент за истината.

Но ми се струва, че за да имаме нещо общо с конете, ни трябват поне още два крака.

А иначе при конните спортове наистина конете правят разни танцови стъпки, но не конете учат хората, а хората са научили конете

Трябва да се знае, че ръченицата е хоро, колкото и да не ни се вярва, защото се играе понякога и поединично. Да се твърди, че едно хоро копира стъпките на коня, никак не ми се вижда приемливо. Не съм виждал коне подредени в кръг, освен в цирка. Ако българите са искали с танц да наподобяват галопа на коне, нямаше да се хващат ръка за ръка в кръг, а щяха да търчат из полето поединично или стадно. Но може и да греша

Предполагам ще се съгласиш с мене, че хората са играли хоро още преди да опитомят коня...

А иначе - наистина са известни бойни танци при "траки" и скити. Дали са били подобни на ръченицата, въпрос на вера...



Тема Re: Да ръченицата е прабългарско бойно изкуство!нови [re: 12O112]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано12.03.06 18:28



много харесвам спектакъла на Нешка Робева, но това нейното е всичко друго, но не и автентичен фолклор!

ако японците кажат същото, след като видят хора да танцуват на празници по българските села - това вече ще е друго.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор Polkovnika (скитник)
Публикувано12.03.06 18:35



Ох, отдавна не съм се смяла така! Аспарух или баща му с всичките царски регалии друсат в 7/8:))))) Барабар с конницата!:)))))) Отсреща ги гледа византийския стратег и трепери от ужас!:)Ох, наистина съжалявам, ако съм засегнала някого, но си мисля, че е по-правилно все пак истината за танца да се търси в религиозните практики... Оттам вече се карайте за Бога-войнолюбец колкото си искате:)



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано12.03.06 20:26



Абе Капоейра отвсекъде...

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор ф (ц)
Публикувано13.03.06 12:04



Аз моля само за едно кратко уточнение: какво разбираш под прабългари и ако са тюрки, хуни и т.н., как ги свърза с ръченицата, която според подръчната ми литература е тракийски танц?



Тема Re: Ръченицата - българско бойно изкуство?...нови [re: Ziezi]  
Автор дядo Mиню (член)
Публикувано13.03.06 14:21



"Приемам критиката ти относно някои мои увлечения и претенции за абонамент за истината."

Извинявай!
Изобщо не съм намеквал за такова нещо... Не съм имал такова намерение. Това си беше адресирано само към мене.....



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор tonza (минаващ)
Публикувано26.11.06 03:05



Предлагам отново да обсъдим тази тема за бойните танци.
Наистина за ьойните танци пише Ксонофонт, описвайки как траките са танцували танц ножове. Изобразявали са истински бой с убити и проч.

Някой имали още нещо интересно да каже по въпроса? Примерно аз си спомням че пайдушко хоро се танцува с тояги но не си спомням какво се прави с тях. Още намерих информация за някъква "капитан Николова песен" която сетанцува с ножове:

Дружината в кръчмата оставила песните и почнало хоро, хоро хайдушко, ръченици и капитан Николовата песен, която две момчета чудесно играели с голи ножове в ръка.


http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=149&WorkID=3872&Level=3

И още четох за криво хоро:


Разбира се, че мнозина слабохарактерни се увлекоха от червените фустани и закачиха съдбините на своето отечество на разкошното Чешмеджиево, но хората, на които съм се заел да описвам делата, останаха верни на убежденията си и на своите човешки обязаности. Разказите на старите войводи, които се четеха като лекции на всеко общо место из Ромъния, за прелестите на Стара-Планина, за нейните студени извори, за буковата сенка, за кривото хоро на връх планината с ножове в ръце - не можаха да не трогнат идеалните настроения на непрактичните ни братя.


http://bobson.net/3axapu/cheti-totju.html

Знаете ли нещо за капитан Николова песен и Криво хоро?



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: tonza]  
Автор Vencci* (R*Я)
Публикувано26.11.06 11:37



Мнението на Дядо Миню най-много ми допада.
Що се отнася до моето :
Ръченицата ми наподобява
"танца на момите върху гроздето".

Лично мнение.






Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Polkovnika]  
Автор aryavarta (awaken)
Публикувано27.11.06 03:03



може това да е целта - да разсмее врага до смърт :)

но това вече става много в стил монти пайтън



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор karakoliu (непознат )
Публикувано27.11.06 19:27



В този форум няма кой да ти даде такава информация, защото за целта един и същи човек трябва да се е занимавал с източни бойни изкуства и български народни танци.
В тази зооградина-клуб история ти виждащ ли такъв човек?



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: karakoliu]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано27.11.06 21:45



В тази зооградина-клуб история

Ай ся, кат е зооградина, що четеш тука

?



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: koмитa]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.11.06 22:00



сигурно е содомит...



Facta, non verba!


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Moмчe Бълrapчe]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано27.11.06 22:08



Азиатски полъх виждам тук!



А нима не може ръченицата да е само местен хоровод?
Без да се налага да я описваме с източни школи,
ГЕОГРАФСКИ и културно... БЕЗКРАЙНО далеч от нашите дедовци...наверно!

За движенията с краката:

Ами какво да кажа и да не прозвучи надуто...
Кажи с какви бойни изкуства си се занимавал ...ако желаеш...
За кои бойни приоми виждаш припокриваме с крачния маньовър?
Към твърдението ти се отнасям с всичката възможна сериозност...Твърдението /въпросът/ не е новост за мен,но всеки коментар е нова възможност в разбирането и БЕЗКРАЙНО ме обогатява...

"Трудно се намира черна котка в тъмна стая,особено ако я няма вътре." Конфуций



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: koмитa]  
Автор karakoliu (непознат )
Публикувано27.11.06 23:33



Не и за да се заяждам с теб.
Ще подпаля чергата на някои фиромски мак-никчета и покрай тях и на някои наши момчета, които волево или не, ги обслужват.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: karakoliu]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.11.06 23:42



късно, бруте - Дюнера и Атилкелеша се изнесоха преди месец...



Facta, non verba!


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: karakoliu]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано28.11.06 10:23



Заповядай.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: пceвдoтpeзвeниk]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано29.11.06 18:38



E, в някои хора има стъпки които могат да се свържат със стъпките в бойните изкуства. Без подобни стъпки дори обикновената фехтовка не върви, да не говорим за бокса.Но в ръченицата не виждам такива.
Впрочем в руския епос за багатира Иля Муромец има отразени възгледи и похвати на източните бойни изкуства. По-точно за черпенето на сила от земята. В китайския вариант - ци.
В бългаския фолклор не съм срещал нещо подобно, а само отделни сходни техники и хватки на ръкопашния бой, но те биха могли да са независими от източните бойни изкуства. Тъй като и на запад има спъвания, ключове и хвърляния в ръкопашния бой през средновековието и античността. Когато е за оцеляване човек става изобретателен, вариантите за ефективни техники на бой не са много. Типично за източните бойни изкуства е филисофията им специфичните разбирания за източниците на енергия и сила.




Редактирано от OO8 на 29.11.06 18:47.



Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: OO8]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано29.11.06 20:04



капоейрата също уж вид танц, но на бойно изкуство учи...



Facta, non verba!


Тема Re: Ръченицата - прабългарско бойно изкуство?...нови [re: Last_Roman]  
Автор OO8 (агент на СССР)
Публикувано30.11.06 12:26



Е българска капоейра няма.




Тема Re:Асеновграднови [re: OO8]  
Автор пceвдoтpeзвeниk ()
Публикувано01.12.06 18:43



Имаше едни момчета от Асеновград дето според мене верно разбираха връзката между ритъм /подобие с капоейра/ ,крачен маньовър /подобие с китайски,корейски и японски бойни изкуства/ и ударни техники с ръце/бокс,WT/...и всичко това в средоточието на БЪЛГАРСКИЯ ДУХ!

Не съм чувал нищо за тях от петилетки!...

"Трудно се намира черна котка в тъмна стая,особено ако я няма вътре." Конфуций




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.