Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:08 07.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: koмитa]  
Автор Koпpивeнa мeтлa (lutomsky)
Публикувано09.03.06 11:49



Не я кепазя, а реших че трябва да се включим в дискусията за тоя празник.

Vade retro, Satana


Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: Koпpивeнa мeтлa]  
Автор goggga (минаващ)
Публикувано09.03.06 12:32



Не мога да приема идеята за манифестацията на скромния и свенлив архетип на българката в неолиберален сексуален хищник единак,както и мутацията на балканския мачо(ебач) в евро-джентълмен.Не че е лошо,просто не мога :))))).Тука има нещо много гнило.Мъж от Балканите с фрезийка в ръка си е направо жестока гледка.



Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: Darth_Vader™]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано09.03.06 14:40



Ако се вярва на Йордан Вълчев и неговия Календар и хронология, е обратното - четните са женските празници, семейните, а нечетните - мъжките, държавните. Той обаче как е стигнал до такова деление и въобще как може някой, опирайки се на няколко шегор-а, твирем-а и тем подобни, да реконструира календара в такива подробности, ми е съвсем неясно

Follow the pale moonlight

Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор koмитaМодератор (български)
Публикувано09.03.06 15:32



Йордан Вълчев е обикалял сред народа! Творчеството му се базира на народа! Явно не познаваш изцяло книгите му.



Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.03.06 09:07



По-добре е да се вярва на Йордан Вълчев, и моите сведения са от този източник, но явно съм разменил местата на празниците. А на какво се опира е ясно катто съпоставим праволсавните празници и бългрските празници и се оказва, че май всички празославни празници съвпадат с езическите (с изключение на коледа и великден и производите му- петдесятница и т.н.)
А и не знам например дали има задушници, кушии и т.н. в другите християнски църкви, но в българия точно съвпадат с българските обичаи.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: Darth_Vader™]  
Автор Vencci R* (R*Я)
Публикувано10.03.06 11:27



За ориентир взимай четното число на 8-лъчевата звезда върху челото на Богородица. Знакът е символ и на Слънцето.

Пример :








Тропарь, глас 4
Рождество Твое, Христе Боже наш, возсия мирови свет разума, в нем бо звездам служащий звездою учахуся Тебе кланятися, Солнцу правды, и Тебе ведет с высоты Востока. Господи, слава Тебе!



Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: goggga]  
Автор Пocтoл Coнцeтo (Vox Dei)
Публикувано12.03.06 01:36



По-скоро тъжна гледка !Манталитет не се променя просто ей така от днес за утре. Цяла година биеш жена си и на 8 март -честит празник , да ама не !

Аз съм този, който съм !


Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: Darth_Vader™]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано12.03.06 16:04



Че конкретният облик на празнуването на повечето ни християнски празници е езически, спор няма. Въпросът е, как, аджеба, покойният Й. Вълчев е съумял да разграничи езическите остатъци на етнически принцип (това и това е славянско, еди-що си прабългарско, трето тракийско и тънъ), след като всъщност почти нищо не знаем за религията на прабългарите, а и маса езически вярвания и обичаи са сходни у много народи, вкл. съвсем нямащи общо помежду си (примерно тука има тема за нестинарството).
Комита, като фен на Вълчев, предполагам си по-наясно с аргументацията му?

Follow the pale moonlight

Тема Re: и все пак е дискусиянови [re: Лил]  
Автор roxy (not brainwashed)
Публикувано14.03.06 20:22



Re: Лил - малко след акто писах предишното си мнение, прочетох в един сайт, че впоследствие на 8 март се е поставял и въпросът за избирателните права на жените, така че в това отношение става известно припокриване с моята хипотетична дата... исках да кажа, че можем да празнуваме не борбата за получаване на някои права в частност, а равноправието като цяло - което всъщност настъпва още по-късно - например, университетите в Западна Европа обявяват равен прием на мъже и жени чак в средата на 20 в.(кога точно става това у нас?). правата, чието искане и получаване е естествен резултата от общественото развитие и чието реализиране може би е направило този свят по-пъстър отпреди... не че това е решило някои обществени въпроси, които се е очаквало да реши - считало се е, че така би трябвало да намалее обществената подкрепа за военни действия(Л.Лешан - "Психология на войната")...
иначе не мога да се нарека точно феминистка - в противен случай досега да съм продънила форума с теми за Семирамида, Хатшепсут, Томирис, Хипация, Жана Д'Арк, българските хайдутки и де що има женско име в историята ;)
препоръчай ми четиво за съвременния теоретичен феминизъм(може и на бележка), понеже ми е интересно, а и по тези въпроси засега съм чела твърде малко... "Мъжкото господство" на Пиер Бурдийо не ми беше много разбираемо като цяло, но той основателно смята, че 'дивите' феминиски просто искат да превърнат жените в мъже, което изобщо не решава проблемите им; има и други ценни идеи(внасянето на 'физическия' и 'символния' капитал в семейството - съответно чрез труда и собствеността на мъжа и 'добродетелите' и 'грижата за домашното огнище' от жената)...
Re: гогга и лутъм - това за забраняването на празника ми беше интересно. поколението ми обаче, освен че (за щастие) е лишено от култове, малко трудно може да намери повечко информация за произхода на някои празници, издигнати по време на комунизма, но със своя история.
прочетете Ема Енслър, бе хора, к'во толкова я изкарват едва ли не революционерка! хубаво й е произведението, но съвсем не е кой знае колко ''скандално'', разкрива женското виждане за редица неща(даже леко го 'прехвалва' по не само мое мнение) и завършва с оптимизъм и доста натуралистично описание на раждане... само дето по "Славейков" отначало гледат малко особено, като тръгнеш да питаш за книжката(това го знам от първа ръка, след като навих и други да си я купят; аз си я взех на панаир на книгата)

и всякакви изказвания против жените говорят само за човека, който ги е 'натворил'...

Редактирано от roxy на 14.03.06 20:30.



Тема Re: Честит 8 Март !!!нови [re: Пocтoл Coнцeтo]  
Автор roxy (not brainwashed)
Публикувано14.03.06 20:26



пропусна и новата дата - 14 февруари
само дето вече даже не може да се нарече и католически празник, защото преди около 20-ина са го махнали от календара си като незначителен светец, почитан повече заради общественото мнение за него, а не за големи заслуги. въпросният раннохристиянски отец пък е писал за семейството и виждането на религията за него, и няма нищо общо с романтичните измислици по негов адрес...

blue avelanche



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.