Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:39 28.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: the_bomb]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано07.02.06 18:55



В отговор на:

нима не сме всички хора?



Като чуя, че "всички сме хора", и си представям как ме слагат на едно и също стъпало в еволюционната стълбица с такива същества:




Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: »№*ы{ђ}lЏ3©®™]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано07.02.06 19:17



много съжалявам, че ще трябва да те разочаровам, но ти и аз не сме биологически или мозъчно по-развити.

ако щеш го приемай, ако щеш - не, това не ме вълнува, но докато не те видя да си овладял левитацията или телепатията, претенциите ти да си "висша порода" винаги ще ми се струват малко смешни и доста дразнещи.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема хм....нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор beliathaurus ()
Публикувано07.02.06 19:21



Белег не е турцизъм. Имаме производни думи като - забелязвам, забележителен, бележа, бележка, бележит, отбелязвам, набелязвам и т.н. На сръбски, хърватски, македонски и словенски 'белег', а и неговите производни като бележка и т.н. съществуват. В романските езици пък белеза означава красавица. Според мен думата белег си е българска. Вероятно произлиза от белея се (т.е. забелязвам се), и има връзка и с глаголите беля се, обелвам и т.н. Да не говорим пък, че думата е много стара, следователно няма как да е турцизъм.



Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Craig]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано07.02.06 19:27



В речник на старополския попаднах само на това, че в полски било от рутенски, в нито един етимологичен не я открих. Освен това в пояснението към една влашка грамота попаднах на дефиниция за планина: дума, с която планинските славяни (Карпатите) наричат Алпите и по принцип високите части на планините. Може би в случая става въпрос образувание, паралелно на нашата планина, само че от славянски корен, родствен на латинския за "равнина"? Например "поле" идва от корен със значение нещо открито, унищожено, празно.

Follow the pale moonlight

Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Ziezi]  
Автор Caбaзий (непознат )
Публикувано08.02.06 01:10



Зиези, пак говориш глупости!
Как да няма турци преди освобождението , и как няма турски!!. Абе ти съвсем за мезе ни вземаш. прапарадядо ми е роден 1861 и е знаел ТУРСКИ не някаквъ си и "османски" а именно турски.
Но далече преди образуването на Османскат империя е имало тюркси каганат имало е и тюрксак писменост някаква..
Много от турцизмите действителнос а заемки и в самяи турски, но има и много думи и изрази, които идват при нас едва през ТУРСКОТО робство!!



Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Craig]  
Автор Caбaзий (непознат )
Публикувано08.02.06 01:13



липсва СВИНСКО!!! хахаха



Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Xpиcтo Taмapин]  
Автор Moмчe Бълrapчe (гражданче)
Публикувано08.02.06 02:22



Еми, господине, точно това е разликата между точните и хуманитарните науки. В хуманитарните - история, социология, психология, философия и т.н. няма 2 + 2 = 4, т.е. те са не-точни , и смятам, че това е както тяхна сила, така и слабост.

Така, че докато не стигнеш да яснотата на 2 + 2 = 4, просто не си стигнал до яснотата на 2+ 2 = 4 .

Стигни!

А дотогава аз ще съм злото куче, дето джафка по не-точностите .

Нищо лично.

EveryOne is the One


Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Caбaзий]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано08.02.06 08:57



Терминът "турчин" в Османската империя е имал унизителен смисъл, подобен на "циганин".

Днеска ако някой нарича някого "мангал" и твърди, че същия говори "мангалски" език, това не означава, че има мангали, говорещи мангалски език.

Специалистите по езика, говорен в Османската империя се наричат османисти, а не специалисти по турски език.

Османската империя не е турска империя, както и Византийската империя не е гръцка империя. Запомнете го това веднъж за винаги !!! По същия начин ,както турчин е мръсна дума в Османската империя, така и в Източната Римска империя често термина гърци е бил унизителен, често ползван за обида на некадърни войници.

Нямам нищо против турците днес. Те са една от многото нови нации. Всъщност втората най-млада нация след "македонците". Нека се развиват, но не за сметка на БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ и БЪЛГАРИТЕ ! Българите трябва да отрежат всяка ръка, посягаща към българското наследство и традиции !!! Ние чуждото не искаме, но и нашето не даваме !!!

Имам много приятели турци. Казвал съм им как стоят нащата. Разбира се като всяка нова нация, те са надъхани до крайност. Но който го е страх да отстоява българството си, не е българин!

Няма никакви тюркски каганати в смисъла, който разбират днес тюркофилите!!!



Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Ziezi]  
Автор Craig (**Prost**)
Публикувано08.02.06 09:42



Ти като гледам също си доста надъхан. Това има ли нещо общо с упоменатото от тебе явление "като всяка нова нация"?

Er muoz gelichesame die Leiter ibewerfen, so Er an ir ufgestigеn
ist...


Тема Re: Турски думи в Българския или обратно...нови [re: Craig]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано08.02.06 13:58



Аз не съм "надъхан", а просто казвам Истината.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.