Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:57 28.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: Ziezi]  
Автор koмитaМодератор (нулиран)
Публикувано10.02.06 18:07



И тва всичкото кво общо има с историята?



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано10.02.06 18:19



ами правилната терминология е важна за изясняване на историята

не е все едно дали Самуил е български , славянски или македонски цар, нали?!

не е все едно дали "влашките" царе са български, влашки, славянски , куманско-тюркски или занзибарски царе, нали ?!

Ми че ти не знаеш ли, че румънците твърдят съвсем открито, че Асен не бил български цар, а румънски цар, който подчинил българите, и затова се водел и цар на българите ?!?!



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: Ziezi]  
Автор тpиrлaвa лaмя (огнедишаща)
Публикувано10.02.06 19:14



Знам, че за Асен има подобни теории в Румъния, но не съм сигурен дали са влезли в техните учебници по история. Бях останал с впечатление, че на теорията за румънския произход на второто царство не се гледа много на сериозно и в самата Румъния. Поне с такова впечатление съм останал. Може и да греша.



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: Ziezi]  
Автор »№*ы{ђ}lЏ3©®™ (Тортурач)
Публикувано10.02.06 20:53



В отговор на:

Виждаш ли Тортурач как торн свири на славянската струна - имената на власите били "общославянски". Чувал съм и Владо Беряну да казва, че голям процент от румънските думи имали "славянски" произход, чел съм също научна статия, която твърди, че 60% от румънската лексика има "славянски" произход и т.н.

Ето до какво води употребата на термина "славяни" и "славянски език".

Затова ти говорих в другата тема.

"Славяни" и "славянски език" просто няма.



Торн донякъде е прав, че имената, за които намеквам, са общославянски, дотолкова доколкото някои от тези имена се срещат и у други народи освен българския.
Разсъждението му обаче, че това били "общославянски и общохристиянски имена" е малоумно по своя характер. Нека вземем за пример първото засвидетелствано влашко име - Беривой. Среща се у българи и у хървати. В такъв смисъл можем да го обявим за "славянско". Идиотизмът в разсъжденията на Торн е, че името е "общохристиянско", следователно не е критерий за произход. Същото важи и за влашките имена като Тихомир, Владислав, Раду, Мирча, Драгош, Богдан... Ако това са общохристиянски имена, аз съм Джордж Сорос.
Иначе Торн признава, че власите са писали на български, което е успех. Румънците твърдят, че са писали на "църковно-славянски".



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: Ziezi]  
Автор koмитaМодератор (нулиран)
Публикувано10.02.06 20:56



Визирам това-Ако има некви поляци, руснаци и други издънки - нека те си мислят как да си се наричат и да наричат езика си.

И това-Ние българите нямаме никаква полза да употребяваме тези измислени термини ! По този въпрос в шовинизъм могат да ни обвиняват единствено българофобите !


Щото ми е много интересно как въобще някога ще наложиш мнението си на 150млн. руснаци в близките да речем 1000г. И не смяташ ли че да повтаряш нещо като мантра става досадно?

Както и по въпроса за термините-то по твоите разбирания аз съм българофоб!



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано10.02.06 21:14



Въобще не ми пука за некакви измислени руснаци. Вчера имаше съветски съюз, днеска нема, а утре може да няма и руснаци.
Вчера имаше османска империя,днеска нема, а утре може да нема и турци.

Българи е имало, има и ще има. И аз ще направя всичко за това "ще има".
Сега да седна и да изграждам и да се грижа за националното самочувствие на руснаци, турци и американци ли ? Най-малко пък ме интересуват некви измислени поляци.



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: Ziezi]  
Автор koмитaМодератор (нулиран)
Публикувано10.02.06 22:16



Слабо ме интересума от какво ти пука! Мантрите ти обаче за това как няколкостотин милиона човека по света са с измислени и фалшиви етноними, станаха много досадни!



Тема Re: Откъде българите са научили думата "грък"нови [re: koмитa]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано11.02.06 09:41



Слабо ме интересума от какво ти пука! Мантрите ти обаче за това как няколкостотин милиона човека по света са с измислени и фалшиви етноними, станаха много досадни!

И това го казваш ти, който не даваш право на самоопределение на македонците, и твърдиш че няма македонска нация...



Тема Re: Да не забравяме Магна Грециянови [re: д-p OxБoли]  
Автор gioni (arvanitohoria)
Публикувано11.02.06 10:59



Как беше според гръцката митология. Ако греша, поправете ме. Елин е син на Девкалион. Негови синове са Дор, Йол и Дан. Синове на Дан са Йон и Ахей. Един от внуците на Йол е Грайкос...

В Тесалия е имало еолийско племе грайки. От техните среди са първите колонисти в Южна Италия. Италическите народи започват да наричат всички елини греки или греци, а областта в Италия, с най-голяма концентрация на елински колонисти Магна Греция. От латиноезичните наименованието се прехвърля в славянския и германския свят.

на турски Гърция е Юнинистан - от йонийци;
в стария семитски свят - финикийци, евреи и други - Ахиява - от ахейци.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.