Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:13 26.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Края на Римската Империянови  
Автор Шишapkи (борови)
Публикувано02.02.06 01:24



И така... Темата е много обширна, сигурен съм и изпълнена с противоречива информация. Но ми трябва информация, понеже ще правя проучване (за училище) на причините за колапса на Римската империя и по-точно на западната Римска Империя. Предполагам, че причините са както в самия Рим, така и в съседските народи. Ще съм признателен, ако се включите в една дискусийка по темата.
Благодаря на всички!

Don't judge me with your ignorance


Тема Re: Края на Римската Империянови [re: Шишapkи]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.02.06 13:19



Въпросът ти е изключително сложен.
Една империя функционира добре при здраво общество.
Когато обществото е "болно" - империята загнива и умира.
Това може да се нарече - "стареене" на държавате. Според теориите за етногенезата /например подобен "теоритик" е Лев Гумилев/ всеки народ, а и държава имат свое начало, възход и стареене /смърт/.
Лично аз смятам че причините за падането на Римската империя са комплексни. Работата не е само в милитаризма, корупцията в администрацията, реформата в армията, варварските нашествия, кризата на робовладелския строй или разпространението на Християнството. Става дума за момента, в който обикновеният гражданин престава да вижда в лицето на държавата, в която живее - защитник на неговите интереси и желания. Такава държава е обречена, защото няма бъдеще. Гражданите на късната римска империя предпочитат да живеят под управлението на варварите, а не да бъдат тормозени от корумпирания бюрократичен апарат на империята. Примери много - Асирия, Вавилон, Персия и за съжаление Западната Римска империя.
НЕ че варварите са станали по-силни, а римляните отслабнали. Причини - граждански войни, честа смяна на императори, икономическа нестабилност, сепаратизъм, и не на последно място - варваризацията на армията и влошаването на качеството на легиона /един късноримски легион не може по нищо да се сравнява с този от принципата/.
Нужна била малко по-силна воля и желание за промяна и нещата се оправяли -например когато Юлиан поема управлението на Галия в средата на 4 в. положението е трагично. Германците са пробили лимеса, превзели повечето крепости и обсаждат големите градове. Юлиан с малко налични войски и добра организация успява да очисти цяла Галия, а в битката при Аргенторат пленява вожда им.
Лошото е, както казах вече, че и империите стареят и умират, а отделни личности не могат да променят хода на историята /пример - Стилихон, Аеций/.
На римската империя й дошло времето и тя паднала след 5 вековно господство.

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Края на Римската Империянови [re: Last roman]  
Автор Шишapkи (борови)
Публикувано02.02.06 13:37



знам, че е сложен, но имам да пиша към 8-10 страници. Първо трябва да си изготвя план с опорните точки. Предполагам това ще са вътрешни причини - тия дето ти изреди и външни - т.нар. 'варварски нашествия', които искам да представя по-оригинално....

Don't judge me with your ignorance


Тема И още..нови [re: Last roman]  
Автор jove ()
Публикувано02.02.06 13:47



Заедно с причините, които си изброил има и още една група чисто технически такива. С разрастването по територия и население, "организмът" на държавата става прекалено сложен за съществуващите към момента технологически възможности за ефективно управление. Това логично води към упадък на обществото.



Тема Re: Края на Римската Империянови [re: Шишapkи]  
Автор latani ()
Публикувано02.02.06 13:55



Нямало е никакви "варварски нашествия".Ако не се доверяваш на мен,довери се на Зиези.Всичко е било вътрешнополитически скандал.Аетий-българин от Дръстър е бил подкрепен от партията на готите,а Атила е бил подкрепен от партията на Хуните.Римляните които са били центъра в сената подкрепят Аетий.След тази дясноцентриска коалиация,хуните стават малцинство и са изолирани.Председателя на партията на Хуните -Атила/който на младини се докопва до трона в Рим,но е свален/е поръчково убит.След неговата смърт партията на Хуните се разпада на по-малки формирования и изчезва от политическата сцена на Рим,което довежда до краха на Империята.

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Края на Римската Империянови [re: latani]  
Автор Tpиrлaв змeй (хффффф)
Публикувано02.02.06 16:51



Може ли малко по-подробно .
Просто стана ми интересно.

П.С.
Искаш ли да те запозная с една алтернативна теория за произхода на живота.Обяснява идеално защо всички белтъчни молекули на всички живи същества са навити в една посока.



Тема Re: Края на Римската Империянови [re: Tpиrлaв змeй]  
Автор Last roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано02.02.06 19:03



Щото извънземните като забърквали първичния бульон бъркали с лъжицата наляво?
Хора - темата е сериозна, а самите вие я провалихте, особено благодаря на latani за добре обоснованата й автохтонна гледна точка. Сега като рекса го няма, явно стокхолмския синдром те е налегнал и теб!
Поздрав!

Ad majorem pharmacie gloriam!



Тема Re: Края на Римската Империянови [re: Last roman]  
Автор latani ()
Публикувано02.02.06 20:14



Ами Шишарки искаше да представи "варварските нашествия" по по-оригинален начин.Аз реших че няма по -оригинален начин от това да се прибегне до автохтонната теза.Още повече че написаното от мен е изразено в предишни постинги от нашите приятели автохтонците.

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Края на Римската Империянови [re: latani]  
Автор Шишapkи (борови)
Публикувано03.02.06 06:28



е нямах превдид 'партии', избори и т.н.

Don't judge me with your ignorance


Тема Re: Края на Римската Империянови [re: Last roman]  
Автор Sam (сини очи)
Публикувано03.02.06 07:21



Някъде сред теориите на етногенезата срещнах твърдението, обосновано с примери, че "животът" на един народ и около 1300 години.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.