Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:36 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема търсянови  
Автор Cтapинap (минаващ)
Публикувано22.12.05 09:06



"Царство на славяните"от Мавро Орбини.Доколкото зная има български превод от 1993 г.от ??? издателство.



Тема Re: търсянови [re: Cтapинap]  
Автор Rex Mysorum (АБ-original)
Публикувано22.12.05 09:30



Сигурен ли си, че има превод? На мен ми казаха, че има превод само на руски и то на отделни извадки.



Тема Re: търсянови [re: Cтapинap]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано22.12.05 10:34



Здравей Старинар!


Мавро Орбини. Царството на славяните 1601. Наука и изкуство, София, 1983.
Не съм сигурен дали е превод от оригинала или от руското издание на Петър I, не знам също дали е цялостно публикуван текста.

В Народната библиотека има оригиналното руско издание от 1722 - редакцията на Петър I .

Качена е на филми, но до колкото знам достъпни са само по няколко страници на ден, и не е разрешено фотокопиране.



Тема Re: търсянови [re: Cтapинap]  
Автор Лил ()
Публикувано22.12.05 11:26



Има превод, при това с превод от оригинала: Прев. е направен от Il regno de glislavi hoggi corrottamente detti schiavoni historia / Mavro Orbini.



Ето откъси на руски:



Тема Re: търсянови [re: Ziezi]  
Автор Cтapинap (минаващ)
Публикувано22.12.05 16:22



Здравей Зиези

Недоумявам защо са тези условия за ползване на книгата/филмите/в НБ.Те почти се доближават до тези при които е възможно ползването на архивите на съветския ГЩ в Подолск.

Както и да е,явно информацията ми за издание/второ/от 1993 г.не е вярна.Остава да се надявам на случая да ме срещне с някой който притежава/или има възможност да ползва/изданието от 1983 г.



Тема Re: търсянови [re: Лил]  
Автор Cтapинap (минаващ)
Публикувано22.12.05 16:25



Благодаря ,Лил.За съжаление откъса не ми е полезен,защото ме интересува това което е писал Орбини за българите.



Тема Re: търсянови [re: Rex Mysorum]  
Автор Cтapинap (минаващ)
Публикувано22.12.05 16:27



Има превод,но моята информация не е вярна.Прочети поста на Зиези



Тема Re: търсянови [re: Cтapинap]  
Автор Polkovnika (скитник)
Публикувано22.12.05 17:33



Това, което е писал Орбини за средновековна България го е преписал от Дуклянската хроника - всичко от историята на готите до княз Радослав. Мога да ти сканирам извадки. Правих дипломна работа по Дуклянската хроника. Орбини я е използвал, за да информира читеталите си за историята на средновековните Балкани. Книгата, в издание от 1983 може да се намери в библиотеката на Пловдивски университет:))) За българите се споменава на няколко пъти - Орбини преписва легенда за идването на народ на име българи под водачеството на княз Крис(апропо Светомир Иванчев превежда по неверен латински превод на Франьо Шишич в "Латински извори за българската история" името на княза като Борис, което става причина за големи бъркотий), който народ повежда борба срещу византийците и впоследствие я печели заради упоритостта си:) Споменават се цар Петър и цар Самуил. Според проф. Надежда Драгова вътре се намират и съществени откъси от изгубено житие на княз Борис - Михаил, което съдържа доста подробно описание на Преславския събор от 893 година. Наред с това житие има и друго - на княз Иван Владимир, съпруг на Косара и зет на Самуил, който става първият сръбски княз със статута на воин-мъченик. Такива ми ти работи. Опитвам се да прехвърля тук превода на хрониката:)))Дано съм била полезна.



Тема Re: търсянови [re: Cтapинap]  
Автор gioni (праавтохтонен)
Публикувано22.12.05 18:28



Поздрави Старинарю, липсва ми присъствието ти тук. Пепел от цигара също ми липсва, ама ти повече.



Тема Re: търсянови [re: Polkovnika]  
Автор Cтapинap (минаващ)
Публикувано23.12.05 10:21



Благодаря за информацията.Жалко /поне за мен/, че книгата е в библиотеката на Пловдивския университет.
Ако бе в Пловдивската народна библиотека бих могъл да я изискам чрез книгопоща,но така не виждам начин.
Според мен в книгата има и други данни за българите извън Дуклянския презвитер и точно те ме интересуват.Поне така излиза от един цитат използван от В.Златарски в монографията посветена на грамотите на Пинций и Плезо.
Ще можеш ли да сканираш всичко което М.О.пише за българите ?

Здравей




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.