Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:03 03.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Крум и Византиянови  
Автор *Eвa* (усмихната)
Публикувано24.12.05 17:55



Възможно ли е хан Крум да е бил убит от византийци, заради явната си неприязън към византийците. Също ми се ще да поразсъждаваме какво точно е наложило Крумовите закони? Интересно ми е дали има исторически източници от времето на хан Крум.

Редактирано от *Eвa* на 24.12.05 17:58.



Тема Re: Крум и Византиянови [re: *Eвa*]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано24.12.05 18:08



Не съм чувал нищо за такъв хан Крум. Има неколко кръчми и две пивници , но хан, май нема...



Тема Re: Крум и Византиянови [re: Ziezi]  
Автор *Eвa* (усмихната)
Публикувано24.12.05 18:11



Колега, не са ли ти останали учебници по история, прочети нещо там.



Тема Re: Крум и Византиянови [re: *Eвa*]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано24.12.05 18:15



с учебниците по история си палим камината, колежке





Тема Re: Крум и Византиянови [re: Ziezi]  
Автор vencci (ХОРОСКОПИЕ)
Публикувано24.12.05 18:18



Теоктист или Теофилакт ?





Тема Re: Крум и Византиянови [re: *Eвa*]  
Автор komitaМодератор (непокорен)
Публикувано24.12.05 18:20



Версиите за смъртта на канасубиги Крум са че или е починал внезапно от сърдечен удар, точно когато е готвел мащабна обсада на Цариград или че е умъртвен чрез сакрално удушване заради победоносните си, но безплодни войни. Вероятността да е умъртвен от византийци или техни шпиони е вероятна, но досега не е застъпвана никъде и от никой. Израза ти явната си неприязън към византийците е неточен. Той не е изпитвал някаква си неприязън към византийците. Той е бил достатъчно мощен за да ги млати където ги хване и неколкократно да застрашава Константинопол/забележи, дори без да има флота/, но и с не по-малко самочуствие от който и да било ромейски император. Убива един такъв/Никифор/, а втори/Михаил Рангаве/ умира от раните си от същата битка в която е убит Никифор. Разгромява аварския каганат. Има самочуствието да се къпе по езически пред стените на Константинопол и погледите на вледенилите се гърчоля от стените му. При този случай му пращат шпиони да го убият, но не успяват.
Източници за времето му има колкото си искаш. Това е един от най-обсъжданите български владетели.
А какво е валожило налагането на законите? Официалната версия е че като разгромил аварите, му довели аварски пленници в двореца. Той ги разпитал, защо могъщия някога техен каганат сега е в краката му? Пленниците му описали недъзите на аварското общество, които довели до краха на държавата им. Това накарало кан Крум да изработи закони и да ги наложи над българите. Друго с което е известен кан Крум е че присъединява Средец към държвата, както и че изпратил 12 000 конен отряд да плени славянското племе струмяни, щото нещо му се дърпали.



Тема Re: Крум и Византиянови [re: *Eвa*]  
Автор deLake (sir)
Публикувано24.12.05 18:24



Няма данни хан Крум да е убит от византийците (дори с магия като цар Симеон І ). Починал е от естествена смърт, но и това им доставило голяма радост. Иначе се опитали да го убият, но нямали успех. Имп. Лъв се е хвалел, че е убил хана, но покушението не било успешно. Като ответна мярка бил убит пленения одрински епископ Мануил - не заради вярата си, а заради лукавството на императора.

Интересно ми е дали има исторически източници от времето на хан Крум. Няколко Крумови надписа, но не са големи и не са запазени изцяло. Св. Теофан Изповедник е съвременник на хан Крум.

Като гледам Зиези го е хванало коледното настроение и не му се говори за хан Крум, а май му се върти на ум един известен кабаретен танц.




Тема Re: Крум и Византиянови [re: komita]  
Автор *Eвa* (усмихната)
Публикувано24.12.05 18:27



Приемам за израза ми, че е неточен.
Знаеш ли, едно време майка ми като бях малка ми е чела нещо като исторически предания за деца и знам, че тази за Крум завършваше с : Наздраве с Никифоровата картуна!
Много я обичах тази приказка и почти всяка вечер я карах да ми я чете. А майка ми дори след това й правеше и разбор.



Тема Re: Крум и Византиянови [re: deLake]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано24.12.05 18:30



Ми не го знам де е този хан Крум

сигурно е хубава ханджийката, кажете и аз да ида да се повеселя...



Тема Re: Крум и Византиянови [re: Ziezi]  
Автор *Eвa* (усмихната)
Публикувано24.12.05 18:30



Колега, ти много учебници по история си чел като ученик, щом още си имаш, за да палиш камината.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.