Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:52 10.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Мизия, тук и България  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано24.11.05 09:16



Известна е картата на св. Йероним от 4-ти век, според която България е в Мизия. Наскоро открих още едно потвърждение на картата на Йероним. Запазен е пътеписът на поклонник от Бордо (Itinerarium Burdigalense), който тръгнал от Бордо и стигнал до Йерусалим през 333 г. -

. Описва местата, които е посетил. Между София (Serdica) и Ихтиман (Hilica) пътешественикът е спрял в града Buragara. Според него това е в провинция Дакия, но според други карти това е в Мизия:


Редактирано от »№*ы{ђ}lЏї©®™ на 24.11.05 09:47.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано24.11.05 09:59



Този тип аргументи по нищо не се различава от петър добревите пу-ку, бу-гу и т.н.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: thorn]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано24.11.05 11:33



1. Пу-ку и бу-гу са българи според разни академици, Петър Добрев не съм го видял да пише за тях (може да съм пропуснал).
2. Струва ми се по-логично "Buragara" да има нещо общо с "Burgaria", отколкото "Burdigala" с "Bordeaux" или Mediolanum с Milano и т.н.
2. Има предостатъчно примери, в които България се изписва "Burgaria". Виж например чашата на Сивин:


На надписа от времето на Симеон, определящ границата между българи и ромеи пише BYRGAR.
В западен Крит има село Bourgaro, в Тесалия има село Bourgareli, също както и в Епир:

Всички тях нашите академици свързват с тюрко-българите. Обаче градът между София и Ихтиман на име Buragara, споменат през 333 г. няма нищо общо.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: thorn]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано24.11.05 11:51



За мен обяснението е по-лесно. В картата на св. Йероним очевидно липсва Дакия. От средата/края на IV-ти в. хуните нахлуват по тия земи. Та дори и да не е Дакия, а Мизия, то ето какво казва Клаудиан Александрийски - По времето на Теодосий (379-395), римският претория префект Руфин сключил съюз с хуни и готи, вместо да продължи военните действия срещу тях. Условията били хуните да станат федерати на империята и да оказват помощ в отбраната на имперските граници. А от Йоан Антиохийски пък разбираме, че към 393 г. Теодосий събрал наемна армия от Мала Азия, от готи от Европа и от "множеството хуни от Тракия с техните филарси". Очевидно няма как да не са се заселили хуни по тия места + картата на св. Йероним (331-420) нещата стават по очевидни. Като се има предвид, че българите се споменават за първи път от римляните през 354 г., а в същия хронограф 100 г. по-рано ги няма) и са дадени, че произхождат от Азия, мисля че тия хуни са си направо българите.
п.с. аз и по принцип смятам, че обединението от различни племена "хуни" е предвождано от българите, но това е друга тема.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано24.11.05 12:11



Звучи ми тракийско, с тези отворени срички.

Всъщност ако сте почнали да се хващате само за подобните звуци, то в Галия са живели белги, един от тюркските ханове се казва Билге.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: thorn]  
Автор Бoян Гeнoв (новак)
Публикувано24.11.05 12:22



М`да, мисля че си повече от прав.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано24.11.05 12:24



В отговор на:

По времето на Теодосий (379-395), римският претория префект Руфин сключил съюз с хуни и готи, вместо да продължи военните действия срещу тях. Условията били хуните да станат федерати на империята и да оказват помощ в отбраната на имперските граници.



А как си обясняваш, че Бурагара е споменат в пътепис от 333 г. ?
Звученето и според мен е тракийско, както отбеляза Thorn.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Бoян Гeнoв (новак)
Публикувано24.11.05 12:26



Освен това ме мързи да претърсвам всичките съвпадения между тюркски думи/имена и славянски и европейски такива. Примерите са поне десетки, а няма смисъл. Някой ще си извади погрешното впечатление, че смятам, че българите са тюрки. А не смятам, че е така по простата причина, че когато се товори за българи, тюрките не са били и в погледите на бащите им.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Rex Mysorum (sive Vulgarorum)
Публикувано24.11.05 12:30



Някой ще си извади погрешното впечатление, че смятам, че българите са тюрки.

Няма такава опасност да се погрешим. Дори да го смяташ сега, след седмица ще смяташ нещо съвсем друго, както обикновено.



Тема Re: Мизия, тук и Българиянови [re: thorn]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано24.11.05 12:34



В отговор на:

Всъщност ако сте почнали да се хващате само за подобните звуци, то в Галия са живели белги, един от тюркските ханове се казва Билге.



Да, обаче където е Бурагара, там е днес и България.
За подобни звуци се хваща например Стефан Младенов, според когото "първобългарското" "дилом" е сродно с уйгурското jilan (змия), първобългарското "дохс" е турско-татарското domuz (свиня) и т.н.

Или пък Веселин Бешевлиев, според когото първобългарското "хумши купе" идва от чувашкото "кибе" (дреха) и тюркското yumsaq (мек) и означава "меки ризници"...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.