Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:11 26.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: няма противоречиенови [re: firefox]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано13.11.05 20:47



Е най-сетне да има едно нормално мнение. Напълно съм съгласен с тебе. Само дето може и самото скално изсичане да е от по-ранно време, тоест - тракийско.



Тема Re: много хубаво за липсата на противоречие,нови [re: Rex Mysorum]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано13.11.05 20:54



Възможно е наследяване от нова култура, възможно е развитие на стара. И как ще познаеш в случая кое е? По името Мадара ли? Или по надписити на българските канаси (князе)?
А пък преди да говорим, че азиатските "скити" се отделят от приазовските защо не погледнем например какво е казал Херодот?
Има и друг разказ, който съм по-склонен да приема. Скитите номади - се раказва там - живели в Азия, но масагетите ги притиснали с война и те, преминавайки през реката Араксес, се отправили към Кимерия.
Има ли източник, който да казва, че масагетите или който и да е друг скитски народ се е отделил и е отишъл в Азия? Не. Има ли такъв, който казва, че е станало обратното? Да.



Тема Re: няма противоречиенови [re: lutom]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано13.11.05 21:01



Много съмнително защо, ако е тракийско, е единственото. Явно просто траките нямат такава практика. А също така има изсечени надписи от Тервел и Крумесис. Защо няма по-ранни? Ами отговорът е прост - траките нямат и такава практика. Изсичането на такива каменни релефи и каменни надписи са патент на Изтока.



Тема Re: няма противоречиенови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано13.11.05 21:16



Единствено е защото късно. От времето преди непосредственото християнизиране. А и може да не са открили още други такива.
Надписите не са доказателство за датировка, освен на самите тях. А се знае че траките рядко пишат и още по малко по изображения на конника. Не прекалявай с патента.



Тема Re: няма противоречиенови [re: lutom]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано13.11.05 21:28



Извини ме, нещо не те разбрах.
Не мисля, че има за откриване такива неща като Конника. Тия неща се правят видни. То си личи от самото изображение - най-малкото някой е искал да го скрие. По-принцип, доколкото съм запознат с тия неща такива релефи се правят във връзка с някакво събитие. Въпросът е - какво?
Добре, за патента няма да прекалявам.



Тема Re: много хубаво за липсата на противоречие,нови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор Rex Mysorum (sive Vulgarorum)
Публикувано13.11.05 21:28



А пък преди да говорим, че азиатските "скити" се отделят от приазовските защо не погледнем например какво е казал Херодот?

Ами да погледнем:

“Над тия народи, по направление на изток, живеят други скити, надошли натам след отделянето си от царските скити.”

Царските скити на Херодот живеят точно над Меотиса.
Това, дето го сочиш, не пояснява нито произхода на въпросните скити, нито пък са толкова далечни от Кимерия, защото отблъсналите ги масагети живеят от западната страна на Каспийско море.
---

Има ли източник, който да казва, че масагетите или който и да е друг скитски народ се е отделил и е отишъл в Азия? Не.

Не, ама да! Страбон също сочи саките да колония на скитите.

"the sheep-tending Sacae, of Scythian stock; but they used to live in wheat-producing Asia; however, they were colonists from the Nomads, law-abiding people."



Саките са колонисти на скитите.
Посоката на преселение е запад->изток, а не обратното.
---
Възможно е наследяване от нова култура, възможно е развитие на стара. И как ще познаеш в случая кое е?

Няма нужда да "познавам" каквото и да било. Просто трябва слушаш старите и да четеш регионална история.

Редактирано от Rex Mysorum на 13.11.05 21:29.



Тема Re: няма противоречиенови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано13.11.05 21:37



Събития дал бог в историята на траките, не това е важно в случая.
Ясно е че се правят да се видни, но за тогавашните хора, които са знаели къде да отидат за да гледат. Не е задължително днес ние да знаем всичките им култови места. Затова трябва да се търсят. Още повече траки са живели и извън днешните предели на България.



Тема Re: няма противоречиенови [re: lutom]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано13.11.05 21:45



Накъде точно биеш, че не схващам? Според теб какво е Конника?



Тема Re: няма противоречиенови [re: Бoян Гeнoв]  
Автор lutom (бивш Келка)
Публикувано13.11.05 21:54



Че не ми ли прочете първто изречение? Сметнах, че може и да е тракийски конник, а на български, т.е. източен. И написах защо.



Тема Re: няма противоречиенови [re: lutom]  
Автор Бoян Гeнoв (непознат )
Публикувано13.11.05 22:03



Не бе, разбрах го, само че забравих да си изтрия изречението.
Както и да е, може и да има възможност, но повече връзки, според мен, водят по на изток. Но това си е мое мнение. Естествено докато не се разбере със сигурност и аз нямам намерение да говоря твърдо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.