Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 27.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Тракийският Херос и Мадарският конникнови [re: д-p OxБoли]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано24.10.05 23:09



По щучьему велению и моему хотению....?

Тея ли бе?
Това са Сасаниди - стилът им на изобразяване бил такъв... Не знам дали са имали такива шапки, ама ме съмнявали, че казаците са си губили времето да секат барелефи... Имали си по-важни задачи - иранците и турците здраво са им досаждали...
Това да не си го чел от някоя Фоменковска псевдоистория???

Primum non nocere!



Тема Re: Мадарски конницинови [re: Nbtj]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано24.10.05 23:15



За тая история си трябва точна датировка /изследвания на камъка и т. пр../ Ето д-р Охболи твърди, че барелефа е на 2-3 века....

Primum non nocere!



Тема Re: Мадарски конницинови [re: last roman]  
Автор Nbtj ()
Публикувано24.10.05 23:52



Ми аз от камъни не разбирам, но ми се струва, че скалата там е твърда и макар да е изложен на всякакви климатични условия все пак може и да е по-стар. Още повече предвид състоянието му.
Между другото такива изследвания правени ли са? (Сега ще се окаже, че не съм чела внимателно).



Тема за камъка на Мадарския конникнови [re: Nbtj]  
Автор д-p OxБoли (gotin)
Публикувано25.10.05 05:00





:
E. Monroe: "The stone that makes up the cliff face is known as limy sandstone, a sedimentary rock. It has a characteristic layering appearance and is relatively soft"

"Камъкът, образуващ повърхността на скалата е известен като варовик - утаечна скала. Той изглежда характеристично напластен и е относително мек."

Впрочем, защо ли двете дупки под барелефа - за гредите на платформата, върху която са стояли "скулпторите" имат такива остри ръбове, въпреки "хилядолетията"?

A за какво ли е тази добре запазена пътека над барелефа? Не е ли за да идват по нея "скулпторите" и да се спускат, а не да се катерят към конника?


Kak ли се е запазил този остър ръб на пътеката? Както се вижда, над пътеката всичко е ерозирало. А там са били скални манастири, следите от които са много по-обезличени от Аладжата и Ивановските манастири, докато ръбът на пътеката и дупките за подпорите на "древната" платформа са прекрасно запазени. Очевидно, инженерният руски полк е знаел добре как да строи пътища и да закрепва греди в скали, но не е бил много наясно със скулптурата.



Тема Re: за камъка на Мадарския конникнови [re: д-p OxБoли]  
Автор ф (ц)
Публикувано25.10.05 10:20



Ех, какви са кухи лейки тия от Юнеско, как са ги метнали братушките. Сондажи, ядки ... нищо не е способно да разкрие майсторската фалшификация. Само ти, докторе, ни накара да се гордеем с българския интелект. Ти, с невероятната си наблюдателност, разби зловещия руски план, план, целящ безогледното унищожение на рядката варовикова скала, която е толкова мека, че и пръстче да я боцнеш, ще остави дупка. А те, мръсниците, даже скелета поставяли!



Тема Re: за камъка на Мадарския конникнови [re: д-p OxБoли]  
Автор WlSP (Metro ESP)
Публикувано25.10.05 10:42



"Kak ли се е запазил този остър ръб на пътеката? Както се вижда, над пътеката всичко е ерозирало. А там са били скални манастири, следите от които са много по-обезличени от Аладжата и Ивановските манастири, докато ръбът на пътеката и дупките за подпорите на "древната" платформа са прекрасно запазени. Очевидно, инженерният руски полк е знаел добре как да строи пътища и да закрепва греди в скали, но не е бил много наясно със скулптурата."

Мдаа, а тия тука са идиоти:





Тема Re: за камъка на Мадарския конникнови [re: д-p OxБoли]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано25.10.05 11:03



Улеят /"пътеката"/ над конника е правен миналия век с цел спиране на повърхностните води, стичащи се по скалата отгоре. Това мероприятие е пример за неуспешно начинание и дори вредно, тъй като именно този улей е причина да се отцепи скалната люспа, върху която е изчукан монумента.

Повечето мероприятия правени досега всъщност се оказват пагубни за паметника. Например рампата, която бе направена пред конника с площадки на различни нива, бе причина върху тези площадки да се събира сняг, който нанесе безвъзвратни щети на светинята. Сега тези площадки са демонтирани и стои само рампата достигаща на ниво под паметника.

По въпросните площадки можеше да се качи всеки , въпреки че имаше някаква охрана. Лично аз съм се качвал и съм заснел сантиметър по сантиметър релефа. При докосване се ронеше наистина като рохкав пясъчник. Ако един недоброжелател се бе качил, можеше спокойно да си напише инициалите.

Тези факти наистина дават основание за съмнения, дали някой преди два века не е нанесъл някакви поправки и фалшификации. А документалните фалшификации на недобросъвестни учени са доказани по принцип.





Тема Re: за камъка на Мадарския конникнови [re: д-p OxБoли]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.10.05 12:14



Какви инженерни руски полкове сънуваш - конникът е видян още през 18 век от някакъв арменец, а не от Каниц както си мислят повечето хора. Ако си разровя файловете ще намеря от кого точно и кога.



Тема Re: Мадарски конницинови [re: Nbtj]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано25.10.05 12:30



Абе хората за накакво стреме говорят. А траките стремена нямат.



Тема Re: Мадарски конницинови [re: thorn]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано25.10.05 12:40



То в целия античен свят няма стремена до идването на степните народи..

Primum non nocere!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.