Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:10 21.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тези пишат история за децата ни!нови  
Автор komitaМодератор (баш)
Публикувано28.09.05 10:25



Ето тези "другари" пишат историята, която учат децата ни! Не един и двама са родителите, които се срамуват от това което учат децата в училище.

1)История на България за 11. клас (от древността до наши дни)
Автор: Петър Делев, Георги Бакалов, Петър Ангелов, Цветана Георгиева, Пламен Митев, Иван Илчев, Евгения Калинова, Искра Баева
Издателство: Планета 3
2)История и цивилизация 11. клас – ЗП
Автор: В. Мутафчиева, К. Косев, С. Грънчаров, Х. Матанов,
Издателство: Анубис
3)История и цивилизация 11. клас (задължителна подготовка)
Автор: Васил Гюзелев, Райна Гаврилова, Иван Стоянов, Милчо Лалков, Любомир Огнянов, Мария Радева
Издателство: Просвета
Дата на издаване: 2005
4)История и цивилизация 11. клас – ПП
Автор: И. Лазаров, И. Тютюнджиев, Р. Михнева, Л. Стоянов,
Издателство: Слово

Бог прощава, ВМРО не!


Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: komita]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано28.09.05 20:28



Някой да каже нещо лошо за Матанов?



Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: komita]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.09.05 21:32



Това, че такъв като Матанов пише учебници наистина си е за срам. За него не мога да се сетя нищо добро. Разколник и пишман-историк.

Но не знам защо в списъка са Вера Мутафчиева и Васил Гюзелев? Те са направили много за събирането и издаването на извори за българската история.




Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: deLake]  
Автор thorn (Краси)
Публикувано28.09.05 22:22



бях останал с добри впечатления за него, но може и да си прав.

Между другото вероятно другата седмица ще идвам пак към твоя град, дано успеем да се засечем!



Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: thorn]  
Автор komitaМодератор (баш)
Публикувано28.09.05 22:57



Нямам нищо лично против никой от авторите. Но броженията от родителите не спират. Затова издирих кои са авторите на учебниците. Заел съм се да извадя и цитати, само да намеря учебниците.

Бог прощава, ВМРО не!


Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: komita]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано29.09.05 01:42



+ Тези се мислятъ и да "историци"!



Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор vencci (непознат)
Публикувано30.09.05 13:49



Не съм съгласен с тебе ХОР+Бате !
Ти казваш, че "МИСЛЯТ"! От къде ти хрумна това ?
Та те Бате не "МИСЛЯТ" !

/ Хрумна = Хор е умен = Хор е у мен= Хор е в мен/

Хор+рааа, Хортувайте Хорската Истина и Правда !
На Сет отдайте Сетивното, Сетивата си и Сетнините си !
Древният Бог Хор е Бог на Истината, Правдата и Светлината !



Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: deLake]  
Автор Лил ()
Публикувано30.09.05 14:09



Не съм съгласна за Матанов, чела съм две негови книги и двете са на ниво: "От Галиполи до Лепанто" и "Сревновековните Балкани". Освен това той пише интересно, не сухо и само факти, което си е важно за автор на учебник. Политическите му възгледи нямат никакво отношение към дейността му като историк, така ще трябва да зачеркнем и Андрей Пантев, и Вера Мутафчиева, и кого ли още не.

А по темата за учебниците - не виждма нищо лошо в авторите, зависи вече какви учебници са написали. Все пак по презумпция са невинни и учебниците не бива да се плюят, докато не се докаже обратното (тук в темата май се събрахте само юристи ;)



Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: Лил]  
Автор Rex Mysorum (sive Vulgarum)
Публикувано30.09.05 14:27



учебниците не бива да се плюят, докато не се докаже обратното

В това няма логика, защото не може да се докаже обратното на която и да било проза. Кой може да докаже обратното на написаното за образа на Стоян Глаушев в "Железният светилник" или за действията на Елиза в "Чичо Томовата колиба"? Фантазията няма "обратно", затова такова нещо не може да бъде оборено.

Историята обаче не е проза. А тази история, която безочливо изопачава написаните в източниците факти, не е научна работа, а чиста проза. Погледнато от друга страна, понеже това нещо се пише в учебници и така се вменява на децата някаква фантасмагорична самоличност, това е престъпно. Казано по юридически, за да не изменявам на заформилия се събор на юристите, това е "злоупотреба със (служебно) положение".



Тема Re: Тези пишат история за децата ни!нови [re: Rex Mysorum]  
Автор Лил ()
Публикувано30.09.05 14:55



Имах предвид, че качеството на учебниците се доказва с техен анализ и с цитати от тях и оборването им, а не с изброяването на имената на съставителите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.