Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:11 28.09.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Именникът и изгубената история на І бълг. царствонови  
Автор deLake (sir)
Публикувано01.08.05 19:47



Обикновено се твърди, че текстовете на Именника са били написани на колони на гръцки език. В теорията обаче има един малък проблем. До момента не е открит нито един надпис или част от надпис съдържащ аналогичен текст с Именника. А сао намерени доста надписи на колони. И на нито една подобен текст.

Разбира се какво е представлявал Именника няма да се спирам тук. Все пак за това е достатъчно да се види славянската преработка на "Краткия летописец" на патр. Никифор. Разбира се и тя е в руска редакция и в частта където е бил именника са руските князе. Най-веротно е бил прикачен или към този Кратък летопис на Никифор или към Историкиите на Константин преславски. Малко е известно, но ръкописния текст е в сборник известен като "Елински и римски летописец", което епоказателно какво точно епредставлявал именика.

Но да се върнем на въпроса.
В съобщението на Кормисош има една интересна бележка "СИИ ЖЕ КНЯЗЪ ИЗМЕНИ РЪДЪ ДОУЛОВЪ РЕКШЕ ВИХТОУНЪ" По началото няма съществени различия в преводите: : "Този княз измени рода Дулов..." РЕКШЕ се среща в няколко вариента - като "сиреч", "тоест", "което ще рече". При Вихтун е още по-интересно, защото Ст. Стоянов е решил, че това е славянската дума "Вихрогон". При всички случаи обаче текста не е много смислен - имаме 2 рода Вокил и Дуло и не е ясно що за пояснение е, че един от тях (най-вероятно Дуло) бил Вихтун. Ако обаче се приме, че РЕКШЕ е употребено в смисъл на казва, рече то това може да е позоване на извора и такста добива смисъл - "Този княз измени рода Дулов както е записано в съчинението на Вихтун." Това не само, че прави текста смислен, но и решава друг важен въпрос - откъде са черпени сведенията.




Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царснови [re: deLake]  
Автор headhunter (huntz orcxez)
Публикувано02.08.05 09:13



Сега остава да кажеш на неведущите има ли такова съчинение на Вихтун, т.е споменавано ли е някъде другаде, имали нещо запазено от него и пр.?

General Protection Fault in module 0xDEEBAA. Рестартирайте държавата!


Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царствонови [re: deLake]  
Автор latani ()
Публикувано02.08.05 18:18



"вихтун" не е ли титла означаваща "управляващ"?Някъде съм срещала че Безмер е бил "вихтун" на Велика България?

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царснови [re: headhunter]  
Автор deLake (sir)
Публикувано02.08.05 21:16



Сега остава да кажеш на неведущите има ли такова съчинение на Вихтун, т.е споменавано ли е някъде другаде, имали нещо запазено от него и пр.? Опасявам се, че не само не е запазено такова съчинение, нито се споменава другаде Вихтун, но повечето неща в Именника не се споменават никъде другаде.

От посочвания и извадки от някои съчинения днес е известно, че са съществували някога - в отбора е 2/3 от Историята на Тит Ливий, цялата История на Менандър, целия Велик хронограф (предполага се, че той е основния източник въз основа на който са написани Хрониките на Теофан и Никифор - това са основните източници за периода, за който се отнася Иминника), почти цялата история на Петър Богдан Бакшев, третата част от Историята на Блазиус Клайнер (благодарение на това за Чипровското въстание сме в положение като за Априлското да бяха изгубени Записките на Захарий Стоянов)...

"вихтун" не е ли титла означаваща "управляващ"?Някъде съм срещала че Безмер е бил "вихтун" на Велика България?
Никъде не е използвано като титла (а в именника има титли - княз (за повечето) и наместник - за Гостун. На Безмер като титли се среща БАТ (каквато е имал и Курт; Курт-Бат=Кубрат). Баян също може да е титла, защото много често се среща като име на хански брат: 1. Безмер - брат на Аспарух 2. Брата на Токту (не е известно друго име); 3. Енравота -брата на Маламир 4. Вениамин - брат на цар Петър. Но може и да си е име, защото на един печат се среща само то.

Иначе подобно име е носил архиепископа на Великоморавия, който бил поставен на мястото на Горазд - Вихтинг. (само се надявам да не се появи последовател на Златарщината и да ги изкара един и същ човек

; все пак не е задължително цялата ни история да е дело на 2-3 човека )




Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царснови [re: deLake]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано02.08.05 21:33



================
1. Безмер - брат на Аспарух (???)
================

Къде има такова нещо?

Трябва ми. Моля за информация.



Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царснови [re: Per Per]  
Автор deLake (sir)
Публикувано02.08.05 23:08



В Именика между Курт (Кубрат) и Исперих,Есперерих(Аспарух, Ачпарух) стои Безмер. И това най-вероятно е най-старшия брат, който виз. извори наричат Бат Баян. За тези две имена писах тотчно тук, че най вероятно са титли. Всъщност титлата Бат е носил и Аспарух и зетова в зап. извори се среща като Батоя (че и възрожденските ни историци го подхващат това име). То не е грешка, но е толкова точно, колкото и Бат Баян.




Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царствонови [re: deLake]  
Автор latani ()
Публикувано02.08.05 23:50



Като казвам титла имам впредвид Вихтун да е нещо от рода на "управляващ".И се получава следното :Този княз измени рода Дулов който беше ВИХТУН /управляващ/.

КОЙТО ТЪРСИ ИСТИНАТА ,БОГ ВИЖДА И КОЙТО ЛЪЖЕ ,БОГ ВИЖДА...


Тема до спецовете по езицитенови [re: deLake]  
Автор N1mbus (Rex Mysorum)
Публикувано03.08.05 08:58



Как се превежда Безмер от източноперсийски или татарски, че на мен много "славянско" ми звучи?
Ама сигурно се бъркам... като с БАТето, щото и то едно такова "славянско".
Бато на украински, батя на руски, bata на чешки, бача в хърватския - сигурно е от културното влияние от новодошлите българи над дивите славяни. Едно такова силно влияние, че май никога няма да разберем как е било "бачо" на славянски преди да бъде заменено с "чуждото".





Тема Re: Именникът и изгубената история на І бълг. царствонови [re: latani]  
Автор deLake (sir)
Публикувано03.08.05 18:13



Пак не става много смислено. По правило титлите се носят от хора, а не от родове. Няма титла за род. Що се отнася до самите титли, там автора на това, което е достигнало до нас си е позволил да замени "хан" със славянското "княз". Това ще рече, че ако е искал да каже управляващ, е щял да го каже на славянски.
Самият източник съдържа основно няколко основни групи данни.
1. Титли (кназ, наместник)
2. датировка
3. имена - лични и родови.
Ако беше титла за управляващ род или някакво спецефично название, то е щяло да се употреби и друг път, тъй като управляващия род се е проминяли след това.
Освен това прабългарските титли се запазват до края на І БЦ и ако е имало такава, тя би трябвало да се срещне поне още веднъж.




Тема Re: до спецовете по езицитенови [re: N1mbus]  
Автор deLake (sir)
Публикувано03.08.05 18:22



"Бат" по скоро я свързват с "бан", "бей", "Бег", "Пан". Тази титла обаче не е гаранция за тюркски произход. Прабългарите са бири подвластни на Тюркския паганат (ЗападноТХ) и е нормално да са усвоили нещичко от там. Във всеки случай в по-късно време не се среща, когато вече не е имало връзки с хаганата. Владетелите взели да предпочитат титлите на съседна византия - кесар, патриций..





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.