Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:53 23.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема 600 исторически обекта са извадени от списъка !!!нови  
Автор Cимeoн (изследовател)
Публикувано28.07.05 18:06



Плевенската панорама обявена за пасище

Директорът на военноисторическите музеи в града прати протестни писма до земеделското министерство и местните власти

Доротея Дачкова

Историческият Скобелев парк и местността Мъртвата долина в Плевен, където се намира и панорамата "Плевенска епопея 1877", са обявени за пасище. Това е записано в актуална скица на Общинската служба по земеделие и гори в Плевен, с която разполага "Сега". Пасището обхваща 531 дка в местността, където се намират паркът, редутите Исса ага и Кованлък, костницата и братските могили.
Директорът на "Военноисторически музеи"-Плевен Милко Аспарухов вече е изпратил протестни писма до министъра на земеделието Нихат Кабил, областния управител и кмета на Плевен и шефа на областната дирекция "Земеделие и гори". "Опитът паркът и долината да се превърнат в мера е скандален и ще провокира социално напрежение", пише Аспарухов. Той настоява да се вземат мерки паркът и долината да се отбелязват като паметници на културата с национално значение и да се третират според Закона за паметниците на културата и музеите.
Промяната на статута на историческите места всъщност е станала още през юли миналата година. Тогава със заповед на екоминистъра Долорес Арсенова Скобелевият парк и Мъртвата долина са заличени от регистъра на защитените територии. След това от земеделското министерство уведомяват областната дирекция "Земеделие и гори", че терените вече не са исторически местности. Затова земята трябва да се възстанови на старите собственици в реални граници.
Управата на "Военноисторически музеи"-Плевен, която се грижи за терените в района, обаче все още не е уведомена официално за промяната. "Преди месец от "Земеделие и гори" ни пратиха питане за статута на парка и долината", обясни пред "Сега" директорът на музеите Милко Аспарухов. Историците отговарят, че промяна в статута няма и тези места са под закрилата на закона за паметниците на културата.

В архивите на военно-историческите музеи в Плевен се пазят нотариални актове от 1937 и 1939 г., от които става ясно, че музеите са собственици на парка.
Аспарухов подозира, че някой иска да сложи ръка на земята. Скобелевият парк и Мъртвата долина са добре поддържани, на територията им има два действащи язовира.
От юридическия отдел на община Плевен обясниха, че не им е известно в парка или в непосредствена близост до него да има възстановени земи. Паркът съществува от началото на миналия век, там никога не е имало частни земи, смята общината.
До вчера от Министерството на земеделието и горите и на екологията не отговориха на "Сега" защо историческите места са обявени за пасища и как ще се процедира с тях по-нататък.
През 2003 г. Долорес Арсенова извади от списъка на защитените територии "Бузлуджа", "Шипка" и още 600 исторически обекта, тъй като те нямали общо с грижата за природата. Част от тях минаха на подчинение на Министерството на културата. Не е ясно защо с Плевенския парк се занимава земеделското министерство.



---
Ето и един коментар по темата във в-к ЗЕМЯ от 27 юли 2005 г.

Нужни са ни патриоти, а не национални предатели

Розалина Евдокимова


- Какъв е вашият коментар, г-жо Банкова, за заповедта, която е издала Долорес Арсенова за заличаване от регистъра на защитените територии и Скобелевия парк, и Мъртвата долина в Плевен, които бяха предшествани от подобни действия към Бузлуджа и Шипка и към още около 600 исторически обекта?

- За мен това не е случайна акция, а част от политиката на г-н Сакскобургготски за обезбългаряването ни. Усилията на това правителство да заличи историческата памет на българите, да извади от учебните програми онези автори, благодарение на които сме възпитани и възпитаваме децата си, разглеждам като един доста дълъг процес, траял четири години. Кабинетът „Сакскобургготски” покри с позорна слава, опитвайки се да извади от букварите стихотворението „Аз съм българче”. Така че сега това, което се случва, никак не е случайно, а част от политиката, която се води от отиващото си правителство срещу историческата памет, духовните корени, традициите на българите. Ще припомня, че става дума за една гавра с историческата памет и светите за нас места, които обхващат Шипка, Бузлужда, Скобелевия парк, Мъртвата долина… за мен това е венецът на управлението, което правеше всичко възможно да заличи най-светлите мигове от българската история. Така че в този случай не става дума за обикновено чиновническо недоглеждане, а за един съзнателен процес, воден четири години. Включително и сега, в последните дни, когато водата е най-мътна и от отиващите си управляващи се извършват най-криминалните далавери и сделки, увенчани с един толкова позорен факт. За тях нямаше значение мнението на хората, които искат да съхранят историята си, духовността, признателността към освободителите. Аз нямам нормални човешки слова, с които да коментирам това дръзко деяние на двамата министри Долорес Арсенова и Нихат Кабил, които с калните си ботуши тъпчат върху толкова свети български места. Недупостимо е да си помислим, че върху костите на толкова хиляди руски войници ще пасат овце и крави.
В случая вероятно става дума за интереси към земята около тези исторически места, язовирите около Скобелевия парк, но това далеч не е първопричината. За мен тя се крие в последователната политика за отродяването и заличаването на най-достойните моменти от нашата история. Тук става дума не за един голям скандал – трябва цяла България да се вдигне, защото това е нашето минало. Тежка ще бъде съдбата на един народ, който ще погледне равнодушно към обезличаването на неговата история.

- Оттук насетне какво следва? Вие като народен представител какви стъпки ще предприемете?

- За това са необходими усилията на всички институции и на всички българи, защото, пак повтарям, не става дума само за една дребна чиновническа далавера, а за част от огромен процес за заличаването на българската история, който върви в образователната система, в културата в духовността. Аз вече депозирах парламентарно питане до премиера в оставка Симеон Сакскобургготски, като се базирам на чл. 108 от конституцията, според който той отговаря за деянията на своите министри. В него задавам въпроса каква намеса ще осъществи и ще потърси ли отговорност за този скандал в Плевен. Припомням му и това което се случи с Шипка и Бузлуджа. Така че ще искам от него отговор пред народното представителство и пред българската общественост защото в продължение на години се посяга и се заличава историческата памет на българите. Именно тук е големият проблем. Надявам се в петък по време на парламентарния контрол да получа адекватен отговор.
Вече се срещнах с директора на военноисторическите музеи в Плевен Милко Аспарухов и му обещах да помогна с каквото мога. Предишната седмица посетих в Плевен дирекцията „Земеделие и гори”, където отказаха да ми дадат документите по случая.

- Скобелевият парк и Мъртвата долина, както и Шипка, са обекти, свързани с един много важен за България исторически момент – освобождаването и от турско робство и Руско-турската освободителна война 1877-1878 година. Може ли да се каже, че изваждането им от регистъра на защитените територии е тенденциозно или е чиновническа случайност?

- Няма случайни неща, защото цялото управление на г-н Сакскобургготски се характеризира с арогантно отношение към българската история. За четири години той не отиде нито един път да се поклони пред паметта и делото на Левски, не се качи нито веднъж на Шипка. И с тези свои действия даде знак, че охулва българската история. А че това не е случайно, говори също и обстоятелството, че преди време имаше тестване на общественото пространство как ще се приеме един паметник на Сюлейман паша на Шипка. Тогава той също не благоволи да реагира, а не го направи, както би сторил един пазител на българщината. Подмина го с аристократичното си високомерие. До този момент никой не реагира – нито висшите институции, нито министри. А как да реагира Министерството на културата, което за четири години обруга българската култура. Как да реагира един министър, който не познава големите творци на нашата култура? С втория си министър това ведомство беше създадено, за да обедини далаверите в хазарта, туризма и културата. Оттам не можехме да очакваме една патриотична позиция.

- Последният ми въпрос е свързан с друг един ракурс. Руското посолство у нас не би могло да реагира на тези толкова страшни факти, защото това си е наша, чисто българска, работа. Но все пак тези исторически обекти са свързани и с един период от историята на Русия, когато в името на нашата свобода тук са оставили костите си стотици хиляди руски войни. Очаквате ли оттам някаква реакция и бихте ли информирали за това, какво се случва с местата, които са взаимно свързани с двете страни?

- Докарали сме я до там, че наистина трябва да търсим помощ от вън, за да опазим нашата история. Преди да ви отговоря на този въпрос, ще направя едно отклонение. В миналия парламент десет-петнайсет пъти правих усилия да отправя парламентарно питане относно една книга на Соломон Паси, в която той казва че Русия е най-голямото зло на света, че трябва да бъде унищожена и да се разпадне на четири-пет етнорелигиозни републики. Председателят на парламента Огнян Герджиков десет пъти ми отказа и не допусна моя въпрос до трибуната. Беше много важно българските граждани да чуят дали външният министър на България продължава да защитава тези много сериозни констатации. Отказът да ми бъде отговорено на парламентарното питане означава, че най-високите управленски нива у нас имат антибългарско отношение спрямо факти от подобно естество. Убедена съм,че в руското посолство познават тази книга, но това не говори добре за нашата страна.
А що се отнася до сегашните събития, с г-н Аспарухов говорихме как да се действа. Той ми спомена, че може да се стигне да потърсим помощ от руското посолство, от международните организации, защото това е сериозен прецедент. Влизайки в Европа, ние трябва да положим големи усилия да запазим идентичността, културните, историческите и духовните традиции, родовата си памет, за да можем да се представим като ярка и силна държава. Само така ще си бъдем взаимно полезни с Европа. Във всички страни, които са се запътили към стария континент, вървят градивни процеси, а у нас за съжаление е точно обратното. На това ние трябва да се противопоставяме, защото България има нужда от хора патриоти и родолюбци, които да ни управляват, а не от национални предатели, които я управляваха в продължение на четири години.

---------------
(.'.) МИР (.'.)

Редактирано от Cимeoн на 28.07.05 18:14.



Тема А дали французите са реституирали Лувара и Версайнови [re: Cимeoн]  
Автор deLake (sir)
Публикувано28.07.05 19:49



Лувъра и Версай в продължение на векове са били дом на фр. крале. Последния фр. крал е Луи Филип. Дъщерята на Луи Филип е Клементина Орлеанска. Сина на тази Клементина е цар Фердинанд. НВ пък е внук на Фердинанд. Иначе казано правата на НВ върху Версай и Лувър са не по-малки от тези върху Враня. Защо французите не са толкова прости да му ги върнат?
Но да погледнем кой е другия дядо на НВ - ит. крал Виктор Емануил ІІ. Италия като България е република. Но и там нещо са пропуснали да му върнат имотите. Защо французите на се толкова прости да му ги върнат?
Съпругата пък на Виктор Емануил е дъщеря на черногорския крал Никола. Кой знае защо и черногорци не са така прости да му реституират нещо в Цетина?

Та Плевенската панорама защо щяла да става пасище? А защо италианците не са направили Колизеума и форума в Рим на пасище (нали през Ср. векове там са пасли овце)? Защо французите не са направили гробищете Пер Лашез на пакище? Защо руснаците не са направили Бородинската епопея на пасище?

Мисля, че е ясно. То си е до народа.
После турците и гърците ни били виновни, че разрушили ист. ни паметници и ни изгорили книжнината. Но какво могат да сторят султан Баязид І и митрополит Иларион Критски като сме се оставили да имаме за министър Долорес?




Тема Re: А дали французите са реституирали Лувара и Вер [re: deLake]  
Автор kelka (синце)
Публикувано28.07.05 21:30



Сега ще са ни виновни евреите, а на бас!



Тема Една ел. книга свързана с темата!нови [re: deLake]  
Автор Cимeoн (изследовател)
Публикувано28.07.05 21:41



Добре написано делаке.
Ето още едно мнение по въпроса:



Тук давам линк към една книга, която на фона на русофобството не само в България стои като първи добър опит на научен работник (ректор на университет) да разглежда и интерпретира отново развитието на Славянската цивилизация и взаимодействието и с Балкан Българската такава. Макар и със спорни моменти, книгата заслужава вниманието, както на историците, така и на младите хора, които последните 15 гонини почти не са чули една хубава новина или мнение относно един от най-жертвените народи, носител на идеята за братство между хората.


проф. д.ик.н. Димитър Филипов
СЛАВЯНСКИЯТ СВЯТ

Университетско издателство
ВСУ „Черноризец Храбър”
Варна, 2004
Българска, първо издание
Компютърна обтаботка:
Симеон Николов
Електронна библиотека „АРИЯВАРТА”
WWW.THEOSOPH.ORG
E-MAIL:AGNIAGE@GMAIL.COM

Публикува се с разрешението на автора.


СЪДЪРЖАНИЕ

УВОД
Първа глава
ЦИВИЛИЗАЦИОННИЯТ ФАКТОР В ИСТОРИЧЕСКИЯ ПРОЦЕС
Същност на цивилизацията
Цивилизационен подход
Кои са особеностите на цивилизационния подход?
Началото на историята и цивилизацията
Цивилизацията, културата, общественият строй
Материалното и идеалното в историята
Двигателите на цивилизационния прогрес
Непознатите сили на живота. Четвъртият свят.
Общочовешкото развитие и славянството

Втора глава
ГЕНЕЗИС И РАЗВИТИЕ НА СЛАВЯНСТВОТО
Загадките на славянския етногенезис
Социалната генетика
Великото преселение на народите и цивилизационните трансформации
Образуването на славянски национални държави (VII-XII в.)
Кризата на славянството и руското могъщество.
Началото на войната срещу славянството
Радикализмът на деветнадесети век и славянството
Как да се определи обществото на ХІХ век?
Пътят към социализъм
Мястото на капитализма и фашизма

Трета глава:
ОСНОВНА ХАРАКТЕРИСТИКА НА СЛАВЯНСКАТА ЦИВИЛИЗАЦИЯ
За началната славянска цивилизация
Същност и основни етапи
Цивилизационната роля на славянската държава
Въздействието на революциите
Ценностната система
Колективизмът
Моралните ценности
Културните измерения
Религиозно-верският субстрат

Четвърта глава:
СЛАВЯНСКИЯТ ОБЩЕСТВЕН СТРОЙ
За разнообразието и единството на историческия процес
Формационните особености и славянството
Славянската община
Славянският обществен строй - същностни черти
Началната фаза на славянския обществен строй
Зряла фаза на славянския обществен строй. Руското общество
Изборът на път за развитие
Славянството и капитализмът
Славянството и социализмът
Действителната същност на “прехода”


Пета глава:
РУСКИЯ АВАНГАРД

Формирането на руската държава и нация
Развитието на централизирана руска държава
Петър Велики и Руската империя
Руската революция
Социалистическото развитие
Криза и възраждане на руското общество


Шеста глава:
БЪЛГАРИЯ И БАЛКАНИТЕ

Южните славяни и национално-държавното им развитие
Източният въпрос и освобождаването на южните славяни
"Ябълката на раздора" или интригите на Европа
Социалистическата епоха
Разрушението на социализма и войната на НАТО за Балканите
Русофилство и русофобство в България
Съюзът с Русия – спасение за България
Балкански съюз


Седма глава:
ПЕРСПЕКТИВИТЕ ПРЕЗ ХХІ ВЕК
Новите исторически обстоятелства в живота на славянството
Американският глобализъм
Глобализацията, регионализмът и Европейският съюз
Русия в новия век.
Пътят на България
Перспективите за славянството

ЗАКЛЮЧЕНИЕ



Източник:



---------------
(.'.) МИР (.'.)

Тема Re: А дали французите са реституирали Лувара и Вернови [re: kelka]  
Автор мakeдoнчe (убиец на бесове)
Публикувано29.07.05 13:16



Що бе?

Да не би Долорес и Нихат да са евреи?

То ни стига един Соломон - външен министър , правейки далавери с националната сигурност и с атомната енергетика - бас държа че няма да го осъдят точно щот е евреин.



Кви сте ми сладки сите турбо-демократи - като не ви отърва нещо и опонента веднага се превръща в анти-семит.
Да не би евреите да са богоизбрани, да не би да не правят грешки, да не би да няма боклук и между тях - внимавай кво ше пишеш да не те обявя за еврйски расист и супремасист.

Пропуснах , убитите български войничета в Ирак - да са му благодарни на външният ни министър - Соломон, май се казваше , и той не е евреин , нали?

ВДРО


Тема Re: А дали французите са реституирали Лувара и Вернови [re: мakeдoнчe]  
Автор kelka (синце)
Публикувано29.07.05 13:51



Сполучливо беше това определение турбо демократи. Ще го запомня.
Но Явно има и турбо-патриоти. Тебе ни те зная от кои си, но ако съдя по прекора ти, май си от тех. Значи, македонци не може да има и няма, а ти се правиш такъв. Значи си сепаратист. А че според някои евреите са виновни по принцип, ами такава е обстановката на акъла у някои българи. На същите винаги гърци и турци са им виновни за каквото и да било. Само не гледат себе си.
Самите евреи казват, че са богоизбрани. Не съм го измислил аз, но ти се успокой, напоследък е модно и българите да сме богоизбрани. Сигурно е заради еврейското влияние. Но не бива заради хора като Паси, етикет да се лепва на евреите въобще.



Тема Re: А дали французите са реституирали Лувара и Вернови [re: мakeдoнчe]  
Автор Tyлca ()
Публикувано29.07.05 13:52



Що бе?
Да не би Долорес и Нихат да са евреи?
......
Може и да не са,
ама са врагове на "славянската цивилизация"
и агенти на "америчкия глобализъм", зад който...
знаем кои стоят.
Виж по-горе съдържанието на книгата на някой
си Филипов от постинга на Симеон.
Прави ми впечатление,
че и новопоявилия се форумджия(келка?)
е запознат с титаничните борби на славянската цивилизация
за налагане на ценностите и тезата
за един от основните и врагове.
Балкански съюз му е майкята.



Тема Re: А дали французите са реституирали Лувара и Вернови [re: kelka]  
Автор мakeдoнчe (убиец на бесове)
Публикувано29.07.05 14:24





1.Нещо съдебната ти система куца.
2.Кой какъв е си го носи в сърцето.
3.А трябва да е 1. темата за евреите ти я захвана, никой не беше говорил за тях докато ти самият не започна.
На мен лично са ми омръзнали тея постановки - измислете нещо по - оригинално.
4.Аз съм си мноого спокоен - всичко си ми е наред .
5.Не те знам дали си българин - аз лично съм забелязъл у българите липса на самочуствие а не богоизбраност и съм забелязъл че шепа устати турбо-демократчета правят всичко възможно да тъпчат самочуствието на българина - а виж това аз нема да го отмина и такива ги навирам в миша дупка.

6.Което също треба да е първо не започвай с клевети че ...

7.Ако някой лепи етикет тука , то тва не съм язе.
Ти си ги лепиш без никой да те пита.
Соломон къв е - или има друга дума за еврин - наричам ги нещата с истинските им имена.

Ако не съм те черпил 3 бири - и тебе те черпя и успокой топката сега имам работа немам време за празни спорове.
Които както ми се струва сега ще започнат.

ВДРО


Тема Re: А дали французите са реституирали Лувара и Вернови [re: мakeдoнчe]  
Автор kelka (синце)
Публикувано29.07.05 14:59



Добре няма да спорим!
Само не разбрах дали ти си българин като си македонец???
Баеги сепаратистичко.
Успешна работа.
За евреите го казах на шега, пък ти го направи на въпрос!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.