Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:41 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Първият гроб на прабългарски аристократнови  
Автор kle4kar (новак)
Публикувано12.07.05 23:40



Първият гроб на прабългарски аристократ е открит при археологически разкопки край Шумен

За първи път в страната при археологически разкопки е открит гроб на прабългарски аристократ от епохата на хановете, съобщи ръководителят на експедицията проф. Рашо Рашев от шуменския филиал на археологическия институт при БАН. Гробът е намерен в могила в местността "Чаир дере" край шуменския квартал Макак и е част от общо 4 гробищни могили, които са разположени на разстояние от около 150 метра в четириъгълник, ориентиран по четирите посоки на света.Такова разположение на прабългарски могили досега не е известно, каза проф. Рашев. Според него е напълно възможно районът да представлява погребална зона за аристокрацията от ханска България. В открития гроб е погребан мъж на средна възраст, като тялото му е ориентирано в типичното за прабългарите разположение с глава на север. Върху таза на мъжа е намерена бронзова тока,
което е изключително рядко откритие, останки от железен кинжал и бронзови апликации. Най-ценната находка според археолозите е златна обеца със стъклена висулка, която вероятно е била поставена върху тялото на покойника. Пространството около него е било запълнено с богати гробищни дарове, сред които се откроява керамична делва със съвършено непозната досега форма и пропорции. Заедно с покойника са погребани главите на жертвен кон и овен. В гроба е открит и предмет, наподобяващ роговете за пиене, които са били характерни за всеки владетел от 6-7век. Находките са сигурен белег, че покойникът е бил човек от владетелски ранг, възможно е той да е принадлежал към ханското семейство, каза проф. Рашев. Според него погребението датира от края на 7 и началото на 8 век. Откритието е изключително важно, защото хвърля светлина върху едно от белите петна за първите български владетели, коментира проф. Рашев. Той посочи, че досега археолозите не бяха открили нито едно погребение на аристократ от епохата на хановете и не беше известно къде и как са погребвани хората от висшата прослойка. Откритият гроб не е в централната част на могилата и се очаква, че в съседство може да има централен гроб на по-важна персона. Цялата могила ще бъде проучена до 10 дни, историческият музей в Шумен търси финансиране за изследване и на останалите три могили в района. Досега археологическата експедиция е финансирана от шуменския музей и с лични средства на депутата от НДСВ Светослав Спасов, който миналото лято изказа хипотезата за наличието на прабългарски култов център в този район, каза проф. Рашев. Информацията е на БТА.



Тема Re: Първият гроб на прабългарски аристократнови [re: kle4kar]  
Автор komitaМодератор (от ВМРО)
Публикувано12.07.05 23:52



Да ни е честито. Дай Боже да се намери и гроб на някой от славните ни канове.

ЖИВ Е БЪЛГАРСКИЯТ БОГ!


Тема И така... траките са българинови [re: kle4kar]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано13.07.05 00:19



Гробът е намерен в могила

Нормално...

Пространството около него е било запълнено с богати гробищни дарове, сред които се откроява керамична делва със съвършено непозната досега форма и пропорции.

Интересно дали ще разпознаем формите сред тракийските археологически находки.

Заедно с покойника са погребани главите на жертвен кон и овен.

Нормално за "траките"...

В гроба е открит и предмет, наподобяващ роговете за пиене

Е па как иначе...

Той посочи, че досега археолозите не бяха открили нито едно погребение на аристократ от епохата на хановете

Чакай, бе, Рашев, нали според черепите на аристократите бяхте определили антропологически, че "прабългарската" аристокрация е била от тураниди, а останалото население било сарматско? Послъгваме, а?
---
Да ни е честито откриването на "тракийски" гроб от новата ера!

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Re: И така... траките са българинови [re: Rex Mysorum]  
Автор Ziezi (ex quo Vulgares)
Публикувано13.07.05 00:35



Заедно с покойника са погребани главите на жертвен кон и овен.

Отрязана глава на кон върху "тракийска" апликация от Летница.



Това можах да намеря в нета като качество. Утре ще сканирам апликацията и ще я пусна в по-добър вид.



Тема Re: Очевидно не са...нови [re: Rex Mysorum]  
Автор komitaМодератор (от ВМРО)
Публикувано13.07.05 10:00



Слушай Нимбус, съвсем основателно ме ядосваш вече! Много ясно се видя, че погребението на "пра"българският аристократ е тотално различно от досега известните погребения на тракийски аристократи. Престани да казваш на черното бяло. И спри да говориш за тураниди. Това е тотално отречено от почти всички наричани от тебе шльоцерианци.

ЖИВ Е БЪЛГАРСКИЯТ БОГ!

Редактирано от komita на 13.07.05 10:05.



Тема e, аз не съм видял,нови [re: komita]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано13.07.05 14:14



но по описанията има зашеметяващи паралели.

съвсем основателно ме ядосваш

Съжалявам наистина, но важното е, че те ядосвам с основания, което е по-важното в случая.

И спри да говориш за тураниди.

Където пиша тураниди, можеш да го четеш и като памиро-ферганци, ако предпочиташ. Все става дума за раси, които нямат почти нищо общо с българите. Всъщност туранидите в България поне ги има в някакви малки проценти, докато другите хич ги няма. Защо ли? 300 хиляди дошли, а били със слабо семе?

С уважение,
Rex Mysorum

Редактирано от Rex Mysorum на 13.07.05 14:50.



Тема Re: e, аз не съм видял,нови [re: Rex Mysorum]  
Автор Kpacимиp (критик)
Публикувано13.07.05 18:22



Явно ние българите сме свикнали винаги
преди всичко да отричаме и да се можем
да се зарадваме искренно на малкото
хубави новини в днешни дни.
Може би трябва да се намери гроб на наш
древен сънародник "пра"българин с табелка
"Аз съм българин", та да нама спореве или и тогава
ще се опитате да докажете обратното.

Може да не отговаряте - риторичен въпрос.

Моля да не го приемате лично.

С уважение



Тема Земи го напцуй..........нови [re: komita]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано13.07.05 18:50



+ Както правишъ по другите клубове - зеръ това е цензорска "привилетия"!?



Тема въпросинови [re: Kpacимиp]  
Автор Rex Mysorum (Nimbus)
Публикувано13.07.05 18:57



Може да не отговаряте - риторичен въпрос.

Не си задавал никакъв въпрос, дори риторичен.

Аз обаче ще попитам - къде видя да отричам, че гробът е на българин?

С уважение,
Rex Mysorum


Тема Re: Ти ме научи...нови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор komitaМодератор (от ВМРО)
Публикувано13.07.05 20:36



на пцуене!

ЖИВ Е БЪЛГАРСКИЯТ БОГ!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.