Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:59 30.05.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фалшификация ли е Мадарският конник?  
Автор д-p OxБoли (gotin)
Публикувано29.05.05 23:57



1. Открит 1872 от унгарския евреин и археолог Феликс Каниц(

. По-натаък се развихря една дискусия... Иречек, Шкорпил, Успенски, Щиговски... Дотогава нито е споменаван, нито е отбелязван! ОТ НИКОГО! (Пустите Паисий и Раковски - как ли са пропуснали?)

2. Уж е от средновековието, а е "плагиат" на многочислените плочки с "тракийските" конници. Пита се откога е този плагиат? Толкова ли са били запленени средновековните българи от предхристиянските символи.

3. При толкова много модели на конници, така ли неумело трябваше да забият седалището на конника до средата на конския торс?

4. Как ли се е запазил през вековете острият ръб под на под предните крака на кучето? Я под задните крака на лъва как са се закръглили ръбовете!

5. Какви ли са тези хоризонтални ивици като от широко длето под краката на фигурата? Не са ли можели майсторите малко по-внимателно? Може би са естествените пластове на камъка? А някой изследвал ли ги е? А защо ли пък отгоре са наклонени, а не хоризонтални, както отдолу?

6. С всеки сезон конникът се разрушава интензивно. Пита се: как е устоял на вековете? Ако така се е разрушавал и по-рано, историята му едва ли ще предшества много откриването му от Ф.Каниц. Разбира се, тук обяснението e в "замърсяването на околната среда". Само че, конникът се е разрушавал интензивно в течение и на първата половина на 20 в., когато замърсяване в северозападната ни татковина не е имало.

7. Част от надписите са "дооткрити" по време на тържествени празници по времето на Людмила Живкова, когато прожекторите осветили скалата. Ниц, де!

8. Можем да си зададем въпроса: на кого му е било изгодно да изчука коня някъде в средата на 19 в? Отговорът е очевиден: на онези, които са искали да заграбят "османското наследство" на Балканите...

Редактирано от д-p OxБoли на 30.05.05 00:03.



Тема Re: Фалшификация ли е Мадарският конник?нови [re: д-p OxБoли]  
Автор Tporлokceн (непознат )
Публикувано30.05.05 18:42



Отрадно е, че все повече се говори англииски, добре е, обаче, по някои конкретни въпроси да се попоглеждат и източници на български. Самохвално може да звучи, но са доста по - задълбочени. Ако бяха попрочетени нямаше да бъдат зададени някои от въпросите. Примерно този за острите ръбове. А пък мадарският конник е може би един от най - изследваните в геоложко отношение археологически обекти, в биоложко също...е май не се преведоха нещата на англииски, всъщност едното се преведе.... ама е скучно и суховато...

А иначе идеята за фалшификат си е направо бомба... Само трябва да се помисли кой и как го е направил тайно.



Тема Re: Фалшификация ли е Мадарският конник?нови [re: д-p OxБoли]  
Автор jbf ()
Публикувано30.05.05 20:36



Ако беше правен, както ти внушаваш, към средата на 19-ти век, нито Раковски, нито Каравелов щяха да го пропуснат.
Но проблема с новопоявяващите се "автентични" надписи около него наистина съществува. Напоследък се появяват надписи, без които прабългарското начало би било твърде проблематично.
Ти клониш към "съвременен" произход, мога ли да предложа обратното - да е келтски. (Най-вероятно е тракийски и със сигурност не е прабългарски).

You can take the horse to the river but You can't make him drink.


Тема Re: Фалшификация ли е Мадарският конник?нови [re: д-p OxБoли]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано30.05.05 21:04



Абсолютен фалшификат!! Плиска е фалшификат, Преслав.,Търново, Боянската църква, Риллския манастир, Несебър..........
Въобще България не е съществувала а са си си я измисли разни чифути за да се гордееме с великата си история, която не е съществувала. Собственоръчно са закопавали руини, изчуквали са статуи, изписвали икони!!
О, как ни обичат "богоизбраните" ах ние окаяните гои..

само една забележка: Мадара не се намира в Северозападна България , а в Североизточна. !!

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Фалшификация ли е Мадарският конник?нови [re: д-p OxБoли]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано30.05.05 21:49





___



Тема Re: Фалшификация ли е Мадарският конник?нови [re: Caбaзий]  
Автор д-p OxБoли (gotin)
Публикувано30.05.05 23:07



Откъде пък взе, че съм казал, че Мадарският конник е в Сев.зап. Бг? Аз казвам:"когато замърсяване в северозападната ни татковина не е имало". Но, виждаш ли как четейки текста, прочитаме готови клишета? Така и гледайки фактите, виждаме само втълпеното...



Тема "кой и как го е направил тайно?"нови [re: Tporлokceн]  
Автор д-p OxБoли (gotin)
Публикувано31.05.05 00:00



Това е един много точен въпрос, за който ти благодаря. За съжаление, не съм хобист на новата история и едва ли аз ще дам най-точното обяснение. Но в т.8 съм дал един уклончив отговор. Е, ще се опитам, щом настояваш, да дам и няколко възможни конкретни отговори:

1) 1774 г. (победата на Суворов при Казълджа - сега Суворово, Варненско, когато русите са окупирали Шумла и Русчук):

;

2) 1810 г, когато русите обсаждат Шумла (Шумен) и овладяват Търговище (Ески Джумая-Пазарджик), Силистра и Разград: ;

3) 1828 г., когато руските войски завземат Сев.Изт. Бг, пресичат Балкана и под ръководството на ген. Дибич се устремяват към Одрин, където се сключва Адрианополският мирен договор от 1929 г.:



Тема Re: "кой и как го е направил тайно?"нови [re: д-p OxБoли]  
Автор Tporлokceн (непознат )
Публикувано31.05.05 09:06



С Мадарския конник съм имал възможност да се занимавам професионално. За добро или зло не съм нито историк, нито археолог. Може би точно за това мога да кажа, че "тайното" му правене е практически невъзможно. И днес изработването на този релеф ще изизсква доста хора, скеле, техника и няма да моеже да остане незабелязано и незапомнено, поне едно - две поколения. Шкорпил описва релефа през 70-те години, просто няма начин местните хора още да не са помнели изработването му, ако то е станало преди 50 - 100 години.

Това едно, второ, изработването на такъв релеф изисква сериозно подготвени хора и и зобщо сериозна подготовка, което едва ли е могло да се направи в крачка, по времето на военна кампания. Пък и не е много ясно защо трябва да се прави? Някак си не виждам логиката. Мадарския конник никак не се свързва с панславянската идея.

А иначе... и за мен Конника е една от най - голямите, да не кажа най - голямата загадка в България. В смисъл че не мога, за себе, си да приема, че той е направен през първото българско царство..... И изобщо той се появява някяк си като привнесен.... Няма предшестващ аналог, няма и последващ аналог. Все едно е дошъл някой и го е направил. И именно това кой го е направил, за мен е най интересния въпрос.

Почти изключвам релефът да е правен след падането на България под турско робство. Напълно изключвам да е правен след петнадесети век, това го казвам напълно сериозно, висял съм по скалата, правил съм сравнителни анализи... на база не само изветрянето, категорично, абсолютно категорично може да се каже, че релефът е от преди петнадесети век, може би много векове преди петнадесети, но сигурно не след това. Има маса изследвания по въпроса, но струва ми се, че не са качени в интернет. Е от кой век е тогава? Ами на геологията не може да се разчита....



Тема Re: "кой и как го е направил тайно?"нови [re: д-p OxБoли]  
Автор Lews Therin (???)
Публикувано31.05.05 09:58



И с каква цел русите ще го фалшифицират.
Значи имало един издялан кон,а те после добавили ездача,следователно куче и лъв/барс.
И какво е правел този кон от сам самичък там?
Скалата надолу е по-запазена и това ли ти дава основание да се съмняваш? И от друга страна именно горната част е по-ерозирала,където се намира и ездачът.Не виждам как може това да е фалшификат.
А на мен най-голямо впечетление ми направи материалът за гердана на къчето.Това не е просто ей така.

___



Тема Re: Фалшификация ли е Мадарският конник?нови [re: д-p OxБoли]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано31.05.05 10:25



Дори споменаването на факти некасаещи даден проблем ни води към грешни изводи..
Та тва, което твърдиш е абсолютна глупост, подоба на планетат Нибиру.
Мога да ти кажа,че някога в скалите край Русе по поречието на Дунава е имало също подобие на Мадарския конник или Херос. но е разрушен от хора преди 70 год(?).
А че е възможно да има фалшифицирани надписи около Мадарския конник -да. Но да се хванат разни хорица просто ей тъй да чукат скалите и то през време когато отношенията между хората са започнали да стават капиталистически демек всичко е пари и икономически интереси е нелепост.
Защо Раковски не споменава- ами къде ще ходи из разни треволяци скали да прочува какво и от кого бил направен Просто в ония времена археологията е била в такова детинско състояние,че чак.. ама айде единствено в Италия са изкопавали по някоя римска останка и ренесансовите творци са и подражавали... но в няк'ва си османска п-ция - абсурд !!

VITA BREVIS ARS LONGA



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.