Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:10 27.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови  
Автор ДpyrияT (Бял Бродник)
Публикувано29.05.05 17:57



Преди време в клуб политика имаше една тема, в която обсъждахте неща, свързани с този клуб и така се получи, че се заинтересувах от въпросната тема. И когато тия дни попаднах на "Славейков" на една книга на Ганчо Ценов, реших да си я купя.

Искам да ви попитам нещо простичко, понеже не съм редовен обитател на клуба ви. Кое точно определя автохонната тема? Тоест, кога едно твърдение попада в тази теория и кога е извън нея? С други думи, според неавтохониците кога е имало българи на Балканския полуостров и кога според автохониците?

п.п. Запазвам си правото да остана неутрален във вашите спорове и просто да се осведомя.

Това е само форум.
мооре, гьостерица...


Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: ДpyrияT]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано29.05.05 18:04



Прочети си книжката и ще разбереш...
Ама аз няма да се правя на отворен, щото още не съм я чел... Ама май е време, за да видя каква е тази суета...

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: last roman]  
Автор ДpyrияT (Бял Бродник)
Публикувано29.05.05 18:18



Писана е през 30-те години, когато е властвала идеята, че прабългарите с били турци. А Ценов цитира множество древни автори, които споменават за българите на Балканите много преди 681-ва. Няма да я преразказвам, де... купи си я.

Аз я чета в момента, но постоянно се питам, дали тя е автохонна или не е.

Това е само форум.
мооре, гьостерица...


Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: ДpyrияT]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано29.05.05 18:23



Автохтонна е... Абе скоро ще ти я разяснят автохтонните експерти, подвизаващи се тук!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: ДpyrияT]  
Автор Telephus (Rex Mysorum)
Публикувано29.05.05 18:26



Очевидно е автохтонна, след като авторът доказва, че днешните българи сме потомци на пеласгите (траките или южните славяни) и кимерийците (наречени през средновековието хуни, доколкото те са различни от траките).
---

Автохтонен = аборигенен = местен народ. Тоест всяка теза, която не ни занимава с Такламакан, Тян Шан, Сибир и Пимир, за произхода на древните българи, а с балканската история, е автохтонна.



Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: last roman]  
Автор ДpyrияT (Бял Бродник)
Публикувано29.05.05 18:27



"Автохтонна е... " - бъзикаш ли се?

Излиза, че източниците, на които се е позовал Ценов са... автохоници???

Това е само форум.
мооре, гьостерица...


Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: ДpyrияT]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано29.05.05 18:32



Не взимай всичко за 100% истина, древните автори, често са бъркали наименования на народи, етноними и т.п. Освен това и при преводите стават грешки... А и книгата е от началото на века, както ти сам каза...

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: Telephus]  
Автор ДpyrияT (Бял Бродник)
Публикувано29.05.05 18:41



В книгата се коментират вековете 4-6-ти. Какво пречи преместването да е станало по рано и пак да не сме аборигени?

Това е само форум.
мооре, гьостерица...


Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: ДpyrияT]  
Автор Telephus (Rex Mysorum)
Публикувано29.05.05 18:45



Защото няма данни за по-ранен народ на Балканите от пеласгите ("траките" и кимериите).



Тема Re: Що е то "автохонната теория"? (въпрос)нови [re: last roman]  
Автор ДpyrияT (Бял Бродник)
Публикувано29.05.05 18:52



Винаги съм се старал да не взимам нищо за 100% истина, но толкова много "грешки" у древните автори ми се струват прекалено. Да не говорим, че повечето съвремени анализатори се позовават на същите автори, които.... точно, когато на тях (съвр. анализатори) им трябва, не са сбъркали.

Сещам се и за една друга книжка, където се разглеждат множество находки от разкопки в Албания. Пак ставаше дума за доста преди 681-ва, но честно казано, не си спомням точно. Ако държиш, мога да поровя. Там изобилстваше от предмети със символи, дето пряко наподобяват други, доказано български предмети.

Хм, като гледам, скоро и мен ще ме обявят за автохоник. А аз просто питам, защо пък точно 681-ва???? (или 679-та)


п.п. Винаги ми е било малко смешна склонността да се лепят етикети. Не ги разбирам. Сега се опитвам да раззбера, през коя точно година минава границата на автохонизЪма. Има ли такава или поне някакъв интервал?

Това е само форум.
мооре, гьостерица...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.