Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:56 28.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Национализъмнови  
Автор Varg (непознат )
Публикувано21.05.05 14:29



Вярно, че форума е История, но все пак ми се иска да ви чуя мнението какво е Национализъм, и то в смисъла на българси национализъм. От чисто научна гледна точка няма да мога да споделя моето мнение, но ще се радвам да чуя вашето. Дано не съм сбъркал форума:)
След това ще споделя и моето мнение. След това, защото вие сте професионалисти не в моята област и аз не във вашата.



Тема Re: Национализъмнови [re: Varg]  
Автор Telephus (Rex Mysorum)
Публикувано21.05.05 15:11



Национализмът не може да има научно обяснение, но ми е любопитно какво можеш да предложиш като дефиниция. При всеки национализмът е малко или много на емоционална основа и в различна степен проявен. Или пък при други изобщо не е проявен, а се наблюдава чуждопоклонничество или нихилизъм.
Не искам да те обезкуражавам, както казах, бих желал да прочета становището ти, било то професионално или просто аматьорско мнение.

Редактирано от Telephus на 21.05.05 15:12.



Тема Re: Национализъмнови [re: Telephus]  
Автор Varg (непознат )
Публикувано21.05.05 15:28



Мнението ми не би могло да бъде професионално, защото такова не може да съществува. Национализмът за мен е чуство, и по тази причина не трябва да се търси обяснение за него. Кратко и ясно: за мен това е да се усещаш българин. И оттук нататък всички псорове които касаят българското трябва да се решават само от една гледна точка: българската. Спирам дотук в очакване някои да ме обяви за краен, но поне се надявам да се аргументира. Ако разбира се е възможно да съществуват аргументи.



Тема Re: Национализъмнови [re: Varg]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.05.05 16:26



Не е важно какъв си по произход, а какъв се чувстваш... Национализмът е крайно съждение - България за българите; Германия за арийците и т.н. Проблемът е, че никой не знае, дали е "чист" или има и примеси в генотипа му. Иначе няма нищо лошо в това да си патриот и да обичаш родината си. Лошо е обаче, когато изкарваш другите народи за по-низши от теб.
Но непълноценни етноси няма!
Поздрав!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Национализъмнови [re: last roman]  
Автор Varg (непознат )
Публикувано21.05.05 17:00



Съгласен съм. За произход не говоря. И все пак какво е национализъм?



Тема Re: Национализъмнови [re: Varg]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано21.05.05 17:11



Крайна форма на патриотизъм?!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: Национализъмнови [re: last roman]  
Автор Varg (непознат )
Публикувано21.05.05 17:14



ако патриотизъм означава да обичаш родината си, тогава преувеличената форма е назионализъм. нали така излиза от думите ти? значи има такива които обичат родината и такива които повече я обичат и разликите между двете са толкова големи че трябва отделни думи?



Тема Re: Национализъмнови [re: Varg]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано21.05.05 17:14



Здравей.
Съвремнната "наука" се опитва да дефинира чувствата., да има даде някакво си научно обяснение.
Опитва се да ни накара да раберем,че всико в тоя свят е обяснимо чрез математиката. Неща всъщност абсолютно ненужни иот гледна точнка на архаичното мислене, от гл. точка на екзистенциалните проблеми.
Всъщност един от проблемите възниква когато историята се отделя от митологията. Магията от управлението светската власт от религиозната..

Национализмът не е само чувство, носталгия, мечтат но най-вече ЦЕЛ касаеща прости човешки неща , касаещи бъдещето.Тоест развитието на личноста в хармония с обществото/нацията/, природата и себе си..

Чели ли си "интегрален национализъм" от Владимир Авдеев??

В крайна сметка май си е чисто лично.Идеята на свобода, за сигурност . чувства, психология..

Настане вечер, месец изгрее
звезди обсипят свода небесен,
гора защуми , вятър повее ,
Балканът пее хайдушка песен..

VITA BREVIS ARS LONGA


Тема Re: Национализъмнови [re: Caбaзий]  
Автор Varg (непознат )
Публикувано21.05.05 17:15



Това е интересно, което казваш. Точно нещо такова като обяснение търсих. Психологическата страна на нещата. Другата ми е ясна и не искам да я обсъждам. Авдеев? Не съм го чувал дори, но ще потърся. Благодаря!



Тема Re: Национализъмнови [re: last roman]  
Автор Caбaзий (апостол)
Публикувано21.05.05 17:20



Крайна форма на патриотизъм?!

..ммм. Да, Само,че с малко юдаистки привкус. Тва там за богоизбраност , За видите ли непълноценост на някои и прочие комплексарщини- чужди на Българския дух/поне на моя/

VITA BREVIS ARS LONGA



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.