Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:14 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: OpenMind]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано18.05.05 19:04



1. Защото искам точно той да отвори дебелите речници и да види етимологията на цитираните от Добрев думи. После ще съм доволен, ако ми каже кой при очевидните противоречия не е прав - речниците, които не търпят критика, или г-н П. Добрев, който е открил българската прародина. Или за много неща и двете страни. Малко Параграф 22

2. Защото не желая да обсъждам каквото и да било с теб и пускам този постинг, за да ти го кажа в прав текст. Малко са хората, които с алогизмите си успяват да разтурят емоционалния ми баланс, но ти можеш да си горд, че го постигаш и без особени старания.
А диалози с теб и загуба на безценни нервни клетки на връх рождения си ден не желая. Важи и занапред.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен

Редактирано от Nimbus на 18.05.05 19:09.



Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор OpenMind (???)
Публикувано18.05.05 19:14



Знам,че не желаеш. Не е задължително да обсъждаш, може просто да привеждаш доказателства.
Последно ти зададох елеметарен въпрос касаещ твърдението ти за елини в другата ти тема.Тъй като това звучи твърде революционно за мен.И със сигурност не само за мен.

В отговор на:

За старите християни и юдеи, а вероятно и не само за тях, думата “елин” е означавала “езичник”, по-точно многобожец, изповядващ познатата ни от учебниците религия с върховен бог Зевс. Така е било поне до края на Византийската империя – до 15 век.
Според ранни християнски сведения, в старо време е имало 4 главни “неверни” учения:

- елинство, т.е. многобожие, като например Зевсовото и неговите разновидности като римското, в което върховен бог е Юпитер.




Алогичните изводи ги прави ти.
Ама таки не ви писна това двуполюсно мислене.
Айде,Ч.Р.Д.


„Където глупостта е образец,там разумът е безумие”

Тема вай, вайнови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.05.05 19:16



Отношението траки=българи е доказано исторически, антропологически, генетически, етнографски, а за капак на всичко това се оказва, че имаме и лингвистично потвърждение, което си е съвсем очаквано на фона на първите доказателства.

тук паднах от стола от веселие.

антропологически - доказано, е, че сред българите преобладава средиземноморският тип. откога това стана тъждествено на твърдението, че траки=българи?

етнографски - ?!??!?

исторически - цитирай поне 5 извора, в които се казва, че траките са българи (в сравнително прав текст, както в прав текст у византийските историци се казва, че лазите са древните колхидци и керкирците са древните феаки).

лингвистично потвърждение - и как точно потвърди, че разчитането ти е вярно?


Аз индо-европейската теория не я отричам. Но съвсем основателно роптая, когато индо-европейщината се ползва за щяло и нещяло и най-вече за диверсии. - аха, ясно, значи диверсии, викаш. явно на това са ви учили в АОНСУ или някое сродно учебно заведение - да търсите врага в редиците, който разпръсва идеологически диверсии. лошо няма, то след като комунизмът падна все някъде трябва да прилагаш наученото и автохтонната теория е добър терен за това.


Желая ви успех и много веселие при нашите опити да рачтитаме античен български на базата на модерен български!

е и на вас успех, МНОГО ще ви е нужен.


Вместо да ми се караш за неща, които не съм отричал, обясни професионално, моля те, на OpenMind за хилядате думи на П. Добрев и методиката му със съвременните памирски речници, с които доказва, че всички славянски народи, па и индо-европейски, са от Памир. Аз имам един материал по темата, но може би е малко грубичък за нечии изнежени уши и твърде персонален в настоящия си вид, и преди да го публикувам отново ще трябва първо да омекотя тона. Та обясни му, плийз, за "българо-памирските думи" с корен БРО и СИС, които и "на български са със значение БРАТ и СЕСТРА". Уау! - чудесна оперативна тактика: отклоняване вниманието на "разработвания обект" към нещо съвсем друго, след като сме се опетлявили в първото. е аз мисля, че няма какво да му обяснявам на OpenMind. само ще кажа, че:
1. "памирски езици" няма; има десетки представители на няколко съвсем различни езикови семейства, които се говорят из Памир и които нямат много общо помежду си. Ако сме сродни с едните, няма как да сме сродни с другите, също както човек не може да е едновременно китаец и негър.. Но това П.Д., етествено, няма как да го знае и не прави разлика - той просто си рови за интересно звучащи думи в речниците, закупени от Руската книжарница на "Славейков".;
2. БРАТ и СЕСТРА, brother, sister, барабар с всичките осетински, кавказки, ирански и т.н. думи, чудесно се обясняват от индоевропейската теория, която ти не признаваш... а, пардон, признавал си я бил, ама само отчасти... ех, вестникари, вестникари, фурнаджийски лопати.

П.С. впрочем, ЧРД

my soul swims gently in her pool

Редактирано от the_bomb на 18.05.05 19:18.



Тема Re: вай, вайнови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано18.05.05 19:39



антропологически - доказано, е, че сред българите преобладава средиземноморският тип. откога това стана тъждествено на твърдението, че траки=българи?
---
Откакто никой не ми е отговорил на въпроса ОТДЕ СЕ ВЗЕ МЕДИТЕРАНСКИЯТ ТИП СРЕД БЪЛГАРИТЕ? Кои са народите от този тип, които са шетали из нашите земи? Аз се сещам за "ТРАКИ" (с условности), ГЪРЦИ (с условности) и РИМЛЯНИ (също с условности).
---

етнографски - ?!??!?
---
Ами сигурно е случайно, че българските народни носии са аналогични с "тракийските", включително аксесоарите като гегите, калпаците, ямурлука и пр.
---
исторически
---
Нима не си чувал за "европейските мизи, които простолюдието нарича българи"? За повече - книгите на Г. Ценов и Й. Табов, една от които съм пуснал и във форума. Съвсем в прав текст ти се казва, че Ахил е предвождал българи, а и други интересни неща.
---

лингвистично потвърждение - и как точно потвърди, че разчитането ти е вярно?
---
Визирах "тракийската" етимология на "необщославянски" думи, направена от академици в българския език, а не преводите си.
---
Пропуснал си генетиката, която е категорична за произхода на българите и доколкото го има неавтохтонното азиатско/близкоизточно влияние, то не може да бъде свързано категорично с "прабългари", а винаги може да се предложи и друго историческо обяснение.

---
ех, вестникари, вестникари, фурнаджийски лопати.
---
Моля арогантността и мераците за задпоставени пълни членове да си останат в клуб Лингвистика.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен

Редактирано от Nimbus на 18.05.05 19:41.



Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор last roman (LEG.XIII.GEM)
Публикувано18.05.05 22:25



Аре, не се терзай и ЧРД!!!!

Dulce et decorum est pro patria mori!



Тема Re: вай, вайнови [re: Nimbus]  
Автор OpenMind (???)
Публикувано18.05.05 23:07



Аз не ти отричам яморлуците,гегите и калпаците :)
напротив
И въобще не отричам,че имаме тракийска кръв.
напротив
Нямам вина, ако нечие съзнание,когато чуе средна Азия в главата му изникнат тюрки, Шльоцерианци и българофоби.
Ей това му викам демагогия.
Не,разбира се, не е предишната тюркска демагогия, просто и сменихме знака.

Каква екзалтация цареше в темата за бургири-те - граничари - българи,ма то едва ли не истината свише беше това.
В Памир обаче, до X век се запазва княжество с име Бургар, за което ни съобщава Ибн Хаукал (X век), Ибн ал Асир – 1024 г. До същото откритие достига и академик Бартолд.

Това обаче ще го пропуснем.
Вярваме в мита за произхода на българите от Зиези ,обаче това че Ной е живял по Двуречието ще го прoпуснем.
Е тва е демагогия.
Въобще не е само лингвистичната страна на въпроса.
Ами да помислим как ли китайците започват да изполват българският календар през II хил.пр.н.е. ?
4 хил. г.пр.н.е. в Шумер заквасвали кис. мляко - разбира се заключаваме,че понеже България се слави с кис. си мляко шумерците или да не кажя протошумерците са го взаимствали от българите - траки.
Абе изобщо...
Ти не искаш да ми отговаряш,но аз пак искам да ми кажеш откъде почерпи информацията за елините.
И в алогичност,българофобия и незнам си какво не ме обвинявай мен,защото аз не отричам,че сме една част траки и въобще не малка,ами по-добре пусни едно писмо до Encyclopedia Britannica където пише:
The Bulgars probably originated as a Turkic tribe of Central Asia and arrived in the European steppe west of the Volga River with the Huns about AD 370; retreating with the Huns, they resettled about 460 in an arc of country north and…


---
Ами бомба,да видим сега,ако в езика на народи отдалечени на такова разстояние съществуват сходни и дори идентични думи дори и днес,като отгоре на всичкото някои от тях имат и сходно значение каква ли велика случайсност се е намесила?
Е това е същото като при случайността със имената на местности в Индия примерно и България - пак случайни.

„Където глупостта е образец,там разумът е безумие”

Редактирано от OpenMind на 18.05.05 23:16.



Тема Нимбус, "катеря се" има и в други езицинови [re: Nimbus]  
Автор Гъrъл (търсач)
Публикувано18.05.05 23:50



на руски има "КАРабкатся"
на димотики го има "сКАРфалоно"

Възвратното местоимение се, ся на бг и руски е отзад, а на гръцки е отпред (както членуването: та, то, the, а)



Тема Bomb, на кои разчитания ти е смешно?нови [re: the_bomb]  
Автор Гъrъл (търсач)
Публикувано19.05.05 00:12



На Нимбус или на Вл.Георгиев? Защото професорът е докарал от целия балкански полуостров езици и наречия върху едно парче глина или камък, за да го разчете. Това може да е логично в информационното ни общество, което се облъчва от кабеларки и интернет и етикетчетата на плодовите сокове са като розетски камъни. Но логично ли е делвата в едно балканско селце или пръстенът в гроба на велможата отпреди 2-3 хил. години да са написани ЕДНОВРЕМЕННО на 3-4 диалекта: албански+епирски+тракийски+.....

Смешни са, нали, - тези напъни на лингвитиката с единствената цел да се блесне с "владеенето" на множество древни езици.



Тема Re: вай, вайнови [re: the_bomb]  
Автор Per Per (От Плисков)
Публикувано19.05.05 00:29



======================================
"исторически - цитирай поне 5 извора, в които се казва, че траките са българи (в сравнително прав текст, както в прав текст у византийските историци се казва, че лазите са древните колхидци и керкирците са древните феаки)"
======================================

АМИ ЧЕТИ В ПРАВ ТЕКСТ:

I. Bulgari in Achillis exercitu

"Kai tote pantes sun nausin ilthon eis tin Avlida, kai Ahileus de sun avtois vios on tou Peleos...Ounnon, Voulgaron stratema ton Murmidonon agon, pentakosious aritmo meta kai dishilion" (Matranga, p.15)

В превод:
"Тогава всички пристигнаха в Авлида с кораби, и заедно с тях Ахил, синът на Пелей...водейки войска от ХУНОБЪЛГАРИ ОТ МИРМИДОНИЯ, две хиляди и петстотини."

(Тази Мирмидония, от където са "мирмидонците", за които е уточнено, че са ХУНО-БЪЛГАРИ Е Epirus Nova, малко на север от Кераунските планини, в които ОТ НЕЗАПОМНЕНИ ВРЕМЕНА живеят ЕПИРСКИТЕ ХУНИ, Т.Е. БЪЛГАРИТЕ.)

И още:
"Purajhmis ton Pajonon de toutesti ton Boulgaron...o Hromis kai o Ennomos panton Muson ekratoun"

В превод:
"Пирайхме водеше ПЕОНЦИТЕ А ТОВА СА БЪЛГАРИТЕ...а Хроми и Еномо командуваха ВСИЧКИ МИЗИ."
(Joannis Tzetzae, VARIA,II; Matranga, pp.27)

А ТОВА Е "НАЙ-СМЕШНОТО" за малките жалки ШЛЬОЦЕРИАНЦИ:

"Paiones de oi Boulgarroi. Mi peiton tois vouvalois, allous tinas tous Pajonas nomiksein para toutous."

В превод:

"ПЕОНЦИТЕ СА БЪЛГАРИ.
НЕ ВЯРВАЙ НА ГЛУПЦИТЕ ДА СМЯТАШ, ЧЕ ПЕОНЦИТЕ СА РАЗЛИЧНИ ОТ ТЯХ".


Де да беше знаел Йоан Цеца, че не между гърците а между самите българите и то 900 години след него ИМА точно такива "ГЛУПЦИ".
На тях не може да им помогне нито авторитета на Ботев, нито на Раковски, а какво остава за някакъв си Нимбус.

А от къде на къде ще знае как да преведе и редактира подобни текстове и един Любомир Йончев (виж "ГРЪЦКИТЕ ИЗВОРИ ЗА БЪЛГАРСКАТА ИСТОРИЯ, том X, с.105.)

То съвсем ясно, "в прав текст" си пише: "...de PALAI KRATOUNTES isan..." а Йончев превежда:
"А НЯКОГА бяха господари..."

Не "НЯКОГА" А: "ДРЕВНИ ГОСПОДАРИ".
Защо ли? Затова, че става дума за ДРЕВНИ ВРЕМЕНА. Конкретно: за ВРЕМЕТО НА ТРОЯНСКАТА ВОЙНА (към 1200 години преди Христа!)

Много конкретно е очертана и ТЕРИТОРИЯТА КОЯТО ВЛАДЕЯТ ТЕЗИ ДРЕВНИ ХУНО-БЪЛГАРИ:
"Apo tou Pindou oros de kai ton meron Larissis kai ek tou Durrahion de palai kratountes isan, Mehri shedon tis poleos autis tis Konstantinou...".

Точно за същата територия се говори и в приписките към Манасиевата летопис, когато се обяснява обстановката 1700 години по-късно, по време на императора Анастасий (492-499)

И сега, какво?





Тема "елин" е запазил и по-друго значение [re: OpenMind]  
Автор Гъrъл (търсач)
Публикувано19.05.05 00:30



alien (англ.)- чужд, алиенация (отчуждаване). Чужд на кое? На "старите християни? Или просто "извън (правата) линия"?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.