Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:39 18.06.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.05.05 14:19



защо - защото го пише в етимологичния речник ли?

освен това в пасажа от БЕР, който цитираш, не пише точно това - чети внимателно.

и най-вече продължавайте да ме забавлявате, смея се от сърце.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано18.05.05 14:40



смея се от сърце

На обяснението, че думата идва от НОВОгръцки ли? Че варварите славяни и траки са научили майсторството на катереното и за кацането на птиците от гърците ли... Прав си, смешно е.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.05.05 15:01



не, смешно ми е, на разчитанията, които давате.

и също така смея се факта как един човек (с ник Nimbus) първо укорява езиковедите в клуб Лингвистика, че са зубрачи и папагали, които не мислят с главата си и само цитират Етимологичния речник, а по-късно, когато открие в Етимологичния речник неща дето на него му уйдисват, той сам го цитира все едно е Евангелието.

изобщо навсякъде, където в БЕР се споменава, че нещо е заето от гръцки, латински, английски и т.н., това са изсмукани от пръстите измислици.

но виж, навсякъде, където се споменава някой тракийски корен, тези същите учени, които са съставили БЕР, изведнъж се оказват много прави и проницателни.

да живеят двойните стандарти!

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано18.05.05 15:11



Дори в сарказма си бях пределно ясен за "основателността" на гръцкия произход. Повечето (но не всички) други думи, за които се сочи гръцки произход, са същата работа. Смей си се, щом ти е смешно. Смехът е здраве, а аз ти го желая искрено.

А "тракийството" на думите в българския език, които са отбелязани и в БЕР, е защитено от г-н Владимир Георгиев. Ако имаш нещо против теориите му, с удоволствие чакам критиката ти на трудовете му в писмен вид и ще я прочета още в деня на излизането й.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.05.05 15:51



благодаря за пожеланията за здраве, желая същото и на теб!

колкото до останалото, то показва голяма доза йезуитщина. когато ни изнася, псуваме "неуката наука", а когато не ни изнася, се крием зад голямото име на един учен.

нямам намерение нито да оборвам, нито да подкрепям когото и да било, пък бил той и великият проф. Вл. Георгиев (един наистина голям езиковед), когато става въпрос за тълкуване на неясните останки от един почти безписмен език, от който едно цялостно литературно произведение не е дошло от нас. оттук насетне всякаквите там катерици, зелки, ежковци и прочие са чисти спекулации, които може и да са, а може и да не са така.

за разлика от това старобългарски, латински, гръцки, готски, немски, английски, романските и славянските езици са много добре писмено засвидетелствани - схващаш ли разликата?

освен това Вл.Георгиев никъде не му и минава през ум да твърди това, което вие автохтонците твърдите - че траки = българи - така че недей толкова да го хвалиш, че току-виж, ако беше жив, можеше да ви се смее и той от сърце.

my soul swims gently in her pool


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано18.05.05 16:52



...всякаквите там катерици, зелки, ежковци и прочие са чисти спекулации...

... и индо-европейски език, а отскоро гледам, че се прави позоваване и на много добре документирания и известен в литературата ПРА-индо-европейски език. Те за тва и нашата "йезуитщина". От девет кладенеца вода се носят, за да се удави очевидната истина, че

...траки = българи...

Ахъм.

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.05.05 17:36



май не сфащаш.

или извърташ, което е запазена марка на много твои колеги-журналисти.

теорията за праиндоевропейския език (или индоевропейския праезик, или език-майка, все едно е как ще го наречеш), с всичките й пропуски, се базира на ОГРОМНИЯ писмен корпус на стотици засвидетелствани езици. праезика може да не го знаем какъв е и дали изобщо някога го е имало като единен език, но е ФАКТ родството на определена група езици, документирано от езиковите феномени в ОГРОМНАТА по обем литература на латински, гръцки, старобългарски, английски, ирландски, немски, славянските езици, арменски, санскрит...

а ВИЕ на какво се базирате? на едно ДАДАЛЕМЕ и още десетина надписа като него! които ги оприличавате на български. ами всяка една неясна поредица от знаци, извадена от оригиналния си контекст, може да бъде оприличена на каквото си искаш.

ама какво да ти обяснявам, то който има уши е чул вече, за останалите надежда няма.

ай със здраве!

my soul swims gently in her pool

Редактирано от the_bomb на 18.05.05 17:39.



Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: the_bomb]  
Автор OpenMind (???)
Публикувано18.05.05 18:06



Съгласен съм с the_bomb.
1000-та думи на П.Добрев (както се изрази един посетител наскоро)са нищо в сравнение с няколкото на брой тракийско=български думи,които може да са така а може и да не са така.

„Където глупостта е образец,там разумът е безумие”


Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: the_bomb]  
Автор Nimbus (Terra Faux)
Публикувано18.05.05 18:32



а ВИЕ на какво се базирате? на едно ДАДАЛЕМЕ и още десетина надписа като него!

Ти си този, който не схваща. Отношението траки=българи е доказано исторически, антропологически, генетически, етнографски, а за капак на всичко това се оказва, че имаме и лингвистично потвърждение, което си е съвсем очаквано на фона на първите доказателства.

Аз индо-европейската теория не я отричам. Но съвсем основателно роптая, когато индо-европейщината се ползва за щяло и нещяло и най-вече за диверсии. Както казах и по-горе на Arient, превеждайте си "тракийски" от който си пожелаете индо-европейски език, но не и български. Желая ви успех и много веселие при нашите опити да рачтитаме античен български на базата на модерен български!

Вместо да ми се караш за неща, които не съм отричал, обясни професионално, моля те, на OpenMind за хилядате думи на П. Добрев и методиката му със съвременните памирски речници, с които доказва, че всички славянски народи, па и индо-европейски, са от Памир. Аз имам един материал по темата, но може би е малко грубичък за нечии изнежени уши и твърде персонален в настоящия си вид, и преди да го публикувам отново ще трябва първо да омекотя тона. Та обясни му, плийз, за "българо-памирските думи" с корен БРО и СИС, които и "на български са със значение БРАТ и СЕСТРА". Уау!

"Има само една истина. Тя е независима от време, култура и религия."
Т. Детлефсен

Редактирано от Nimbus на 18.05.05 18:41.



Тема Re: Как автохтонците ще обяснят надписите на kroraнови [re: Nimbus]  
Автор OpenMind (???)
Публикувано18.05.05 18:55



Само думите ли са? И ако някои от тях са грешно интерепретирани,означава ли че с всички е така?
А изводите са си на Добрев,аз и всеки има право от представените изследвания да си съставя свои изводи.
И що караш бомбата,ами обясни ми ти,същевременно ще стане ясно и на други,не само на мен.

„Където глупостта е образец,там разумът е безумие”



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.